W jaki sposób czytać oznaczenia na oponach?

Rozmiar, czyli podstawowa informacja
Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy i o której być może już nawet słyszałeś, to wielkość opony. To podstawowe kryterium wyboru odpowiednich gum i najważniejszy parametr. Na bocznej ścianie znajdziesz więc napis w formacie 000/00A00. Co dokładnie można stąd wyczytać?
Pierwsza liczba mówi Ci, jak szeroka jest opona, w milimetrach. Zwykle będzie to zatem np. 205 i tym podobne wartości. Następne dwie cyfry to oznaczenie profilu, a więc procentowego stosunku wysokości do szerokości opony. Pojawia się tu np. wartość 55 i podobne. Trzecie z oznaczeń opony w kontekście rozmiaru są litery, a właściwie jedna. W ten sposób producent oznacza, czy mamy do czynienia z oponą radialną (R) czy diagonalną (D).
Na koniec w formacie znów znajdą się dwie cyfry tworzące liczbę. Jest to średnica felgi, a więc będziemy mieli tu na przykład 16, 17 czy 18. Od tych parametrów zależy to, jakie koła trzeba dobrać do auta, ale także to, jak wiele zapłacisz u wulkanizatora, więc warto mieć to na uwadze.
Sezon, w którym można je zakładać
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że na oponie określono także, w jakim sezonie można ją zakładać. W przypadku producentów ogumienia rozróżnia się 3 sezony i tyleż oznaczeń. Mówimy więc o oponach letnich, całorocznych i zimowych. To podstawowe oznaczenia opon dostępne na ich bocznej ściance.
Jak poznać, że dany komplet to gumy zimowe? Masz dwie możliwości. Pierwsza to specjalne litery 3PMSF lub M+S umieszczone blisko bieżnika. Pierwszy skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza Three Peak Mountain Snowflake. Drugi to po prostu Mud and Snow i sam w sobie mówi tylko, że opona radzi sobie na śniegu i błocie. Ale w Unii Europejskiej nie jest zaliczana do zimówek. Te zawsze mają 3PMSF, który występuje pod postacią potrójnego szczytu z płatkiem śniegu.
Całoroczne ogumienie oznacza się napisem All Season albo symbolami obrazującymi cztery pory roku. Z kolei opony letnie w miejsce potrójnego szczytu otrzymują symbol chmurki z padającym deszczem lub słońcem, ale symbole te nie są w żaden sposób znormalizowane.
Indeksy prędkości i nośności
Nie oszukujmy się jednak, nikt z nas nie sprawdza, czy na ogumieniu nie ma chmurki. Za to chcemy wiedzieć, jak dobre jest to, co wybraliśmy czy na czym jeździmy, a do tego trzeba umieć czytać oznaczenia opon. Teraz czas na dwa najważniejsze.
Indeks prędkości
Czym jest ten wskaźnik? Wyrażany pod postacią liter informuje kierowcę, z jaką dopuszczalną maksymalną prędkością może się poruszać na danej oponie, czyli w jaki sposób została ona skonstruowana, by móc wytrzymywać przeciążenia przy danej prędkości. Oczywiście ten indeks należy dobrać do możliwości samochodu. Im wyższy wskaźnik, tym twardsza mieszanka i teoretycznie nieco mniejszy komfort jazdy.
M – do 130 km/h;
N – do 140 km/h;
P – do 150 km/h;
Q – do 160 km/h;
R – do 170 km/h;
S – do 180 km/h;
T – do 190 km/h;
H – do 210 km/h;
V – do 240 km/h;
W – do 270 km/h;
Y – do 300 km/h.










