ZDrogi.pl > Na drogach > Wybuch opony na A1. TIR uderzył w auto dostawcze - Wideo
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:42

Wybuch opony na A1. TIR uderzył w auto dostawcze - Wideo

Wybuch opony na A1. Tir uderzył w auto dostawcze
YouTube: Polskie Drogi

Opony są niezwykle istotne dla bezpieczeństwa jazdy. To one odpowiadają za trzymanie się drogi i hamowanie. Ogumienie w złym stanie może bezpośrednio prowadzić do wypadków, które mogą skończyć się fatalnie.

Dbałość o opony jest ważna zawsze - niezależnie od tego, jakim autem się poruszamy. W autach sportowych pozwala efektywnie wykorzystywać moc, a w osobowych bezpiecznie pokonywać kolejne kilometry. W autach dostawczych koła muszą radzić sobie z ogromnymi obciążeniami - efekty złego stanu ogumienia widać na poniższym filmie.

Nagranie opublikowano na kanale „Polskie Drogi". Widzimy na nim TIR-a jadącego autostradą A1 w kierunku Ostrawy, przed zjazdem w gminie Mszana. W pewnym momencie jedno z kół wybucha i auto zjeżdża na lewą stronę. Ciężki pojazd taranuje małego dostawczaka i przyciska go do barierki.

Tym razem na szczęście nikt nie ucierpiał

Nie trudno sobie wyobrazić potencjalnie tragiczne konsekwencje, gdyby na do zdarzenia doszło na drodze bez oddzielonych pasów ruchu.

Podobne zdarzenia dzieją się dość często. Głównie dotyczą aut ciężarowych

Wystrzał opony w autach ciężarowych nie jest więc niczym nadzwyczajnym na polskich drogach. Najczęściej przyczyną są oszczędności, które sprawiają, że ogumienie ma za sobą przesadnie duże przebiegi. Często też kupowane są opony niskiej jakości, które gorzej znoszą ciężką pracę.

Tym razem osoba prowadząca pojazd użytkowy bezpiecznie wytraciła prędkość i wyszła ze zdarzenia bez szwanku. Oba pojazdy zostały wyraźnie uszkodzone (mały dostawczak), ale na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń w tym zdarzeniu.

Nagranie udostępniamy poniżej: