Ciężarówka pęknięte tarcze hamulcowe
Źródło: GITD

ITD zatrzymało ciężarówkę z Białorusi, miała pęknięte tarcze hamulcowe

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
20 Lutego 2021

Ciężarówka z Białorusi trafiła pod czujne oko kontrolerów z ITD. W trakcie inspekcji odkryto, że tarcze hamulcowe pojazdu są popękane i nie nadają się do użytku. Przewoźnikowi grozi teraz wysoka kara.

Ciężarówka poddana kontroli ITD. Stan techniczny hamulców poraził inspektorów

Ciężarówka kontrolowana przez Inspekcji Transportu Drogowego to ostatnio częsty widok na polskich drogach. Inspektorzy zintensyfikowali kontrole, a efekty tych najbardziej zaskakujących publikują na oficjalnej stronie instytucji.

Rutynowa kontrola ciężarówki należącej do białoruskiej firmy transportowej zakończyła się zatrzymaniem pojazdu na dłużej. Inspektorzy złapali ją przy Drodze Krajowej numer 19, w miejscowości Lipowica (woj. podkarpackie).

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Jak pisze strona ITD kontrolerzy mieli spore zastrzeżenia dotyczące stanu technicznego naczepy. Ujawniono choćby duże pęknięcia tarcz hamulcowych przy kołach na dwóch osiach pojazdu.

Niektóre szczeliny w tarczach sięgały nawet 1 cm szerokości. To stwarzało ryzyko, że tarcze rozpadną się i co za tym idzie, zablokują koła, stwarzając ogromne zagrożenie na drodze.

Z dokumentów przewozowych wykazano, że kierowca miał pokonać jeszcze ok. 2 tys. kilometrów trasy. Do Podkarpacia dojechał ze Słowacji, więc i tak pokonał już ok. kilkudziesięciu kilometrów (do samej granicy ze Słowacji z Lipowicy jest 15 km drogi).

Łatwo sobie wyobrazić co mogłoby się stać, gdyby ciężarówka z naczepą w trakcie jazdy z wysoką prędkością doznała awarii hamulców. Zagrożenie byłoby więc nie tylko dla kierowcy, ale i innych użytkowników drogi.

Ciężarówka dalej nie pojedzie. ITD zabrało dowód rejestracyjny

Ostatecznie kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy. Wydano również zakaz dalszej jazdy do czasu naprawy hamulców, także pojazd musi czekać na odpowiedni sprzęt holowniczy, bądź serwisanta.

Ponadto przewoźnikowi grożą wysokie kary za dopuszczenie do ruchu pojazdu z usterką niebezpieczną. Wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne.

W ostatnim czasie nie brakuje informacji o kolejnych kontrolach ITD. Inspektorzy dbają o bezpieczeństwo na polskich drogach kontrolując pojazdy ciężarowe, których awaria może być dużo groźniejsza dla bezpieczeństwa niż zwykłego auta osobowego.

Wśród usterek, które niedawno wykryli inspektorzy ITD, były naprawy wykonane "trytytkami", czy problemy z tachografem. Trafił się także ekstremalny przypadek naczepy ze zdemontowanym siłownikiem hamulcowym, czy odłączonymi przewodami hamulcowymi zaciśniętymi plastikowymi opaskami.

Źródło: GITD

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł