Ciężarówka kolizja na rondzie
Źródło: youtube.com kierowcy z pomorza

Wjechała prosto pod ciężarówkę. Kierowca nie mógł uwierzyć w jej tłumaczenie - wideo

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
1 Lutego 2021

Ciężarówka wjeżdżała na rondo zgodnie z przepisami. Jednak w trakcie opuszczania skrzyżowania, tuż przed zderzak, kierowcy wyjechał samochód osobowy, doszło do niegroźnej kolizji. Kierująca stwierdziła, że ma pierwszeństwo dlatego, że była na rondzie.

Ciężarówka miała niegroźną kolizję z Peugeotem. Powalające tłumaczenie kierującej

Ciężarówka wjechała na rondo z dwoma pasami. Kierowca pojazdu ciężarowego od razu skierował się na prawą krawędź jezdni i skręcając w prawo, również wybrał najbliższy dostępny pas.

Mimo, że był to prosty manewr i tak nie uniknął kolizji. W tym samym czasie lewym pasem ronda jechała kobieta w Peugeocie 407, która również zdecydowała się na skręcenie w prawo.

Z tym że zamiast zjechać na lewy pas przy zjeździe, wjechała na prawy, prosto pod zderzak ciężarówki. Kierowca zatrąbił ostrzegawczo, ale niegroźnego obtarcia nie udało się uniknąć.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

- Nie mam pojęcia co bohaterka filmu myślała, wykonując ten manewr, ale po zatrzymaniu się stwierdziła, że przecież ona była na rondzie więc to moja wina - relacjonował kierowca ciężarówki.

Nie wiadomo jak ostatecznie skończyła się ta sprawa. Można jednak przypuszczać, że jeśli została wezwana na miejsce policja, to raczej nie przyznała jej racji.

Do zdarzenia doszło w Szczecinie, we wtorkowy wieczór 26 stycznia. Dzień później, nagranie pochodzące z ronda Gryfa trafiło do internetu.

Ciężarówka jechała prawidłowo, Peugeot nie. Jak uniknąć tego błędu?

Jeżdżenie po rondach z dwoma pasami sprawia wiele problemów kierowcom. Przed większością rond (ale nie przede wszystkimi) stoi znak pierwszeństwa. Jeśli jednak auto na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym jedzie pasem wewnętrznym, a zewnętrzny jest wolny, śmiało możemy wjeżdżać.

Ponadto rondo powinno się opuszczać z prawego pasa ruchu. Teoretycznie można to zrobić lewego, ale to jadący wewnętrznym pasem musi się uzupełnić, że robi to bezpiecznie, nie zajeżdżając nikomu drogi.

Zjeżdżając z ronda, możemy także wybrać dowolny pas ruchu. Tak też zrobiła kierująca 407, ale jednocześnie mamy obowiązek sprawdzić, czy nie znajduje się na nim inne auto, a o tym kobieta już zapomniała.

Na samym rondzie również możemy zmieniać pasy ruchu. Trzeba jednak pamiętać o włączeniu kierunkowskazu i upewnieniu się, że nie jest on zajmowany przez innego kierowce. Co istotne, można pokonać całe rondo jednym pasem, przepisy ruchu drogowego tego nie zabraniają (chyba, że znaki stanowią inaczej).

Źródło: Youtube.com Pomorscy Kierowcy

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł