ZDrogi.pl Aktualności Kierowcy są zdezorientowani. UE wprowadza zmiany na polskich stacjach paliw
pixabay.com AndrzejRembowski

Kierowcy są zdezorientowani. UE wprowadza zmiany na polskich stacjach paliw

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Ceny paliw podawane w nowej formie. Dyrektywa UE miesza na stacjach paliw

Ceny paliw póki co na większości stacji są podawane w tradycyjnej formie. Jednak dyrektywa UE obowiązuje już od 7 grudnia 2020 roku, więc coraz więcej punktów tankowania zaczyna dostosowywać się do nowych przepisów.

Informacje przy dystrybutorze mają podawać cenę, jaką zapłacimy za paliwo, aby przejechać 100 km. Problem w tym, że spalanie nie jest jednolite dla wszystkich aut, dlatego trudno traktować te wyliczenia w pełni poważnie.

Dlatego wykorzystywane dane mają być uśrednione na podstawie zużycia paliwa trzech najlepiej sprzedających się aut w ubiegłym roku. Następnie będą mnożone przez średnią cenę paliw z trzech miesięcy, które poprzedzają odnowienie ekspozycji.

Ceny paliw według UE. Tłumaczą skąd taka zmiana

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Unia Europejska tłumaczy, że nowa metoda podawania cen paliw to pomysł na rozwój czystej mobilności. W ten sposób kierowcy mają mieć możliwość porównania, ile spalają nowe samochody, a ile ich stare auto.

Jednocześnie UE argumentuje, że to sposób na lepsze poinformowanie kierowców, chcących jeździć niskoemisyjnie. Warto przy tym zaznaczyć, że dyrektywa nie wymusza zmian na stacjach paliw, a jedynie zachęca do skorzystania z takowej możliwości.

Nie można wykluczyć, że z czasem nowy sposób podawania cen paliw wyeliminuje ten tradycyjny. Trudno jednak wyobrazić sobie, że kierowcy nie będą wiedzieć, ile litrów tankują, szczególnie jeśli zalewają bak do pełna.

Ceny paliw w górę. Kierowcy nie mają powodów do radości

Jak wskazuje portal e-petrol.pl, w drugiej połowie stycznia ceny paliw w Polsce wzrosły. T o efekt drożejącej ropy na rynkach światowych i paliwa z krajowych rafinerii.

O cztery grosze wzrosła średnia cena za benzynę bezołowiową, Pb95 przeciętnie kosztuje 4,63 zł/l, a Pb98 4,94 zł/l . O trzy grosze wzrosły uśredniona cena oleju napędowego, która wynosi 4,59 zł/l . Natomiast o dwa grosze podrożał gaz, jego przeciętna cena wynosi 2,16 zł/l.

Jak wskazują analitycy e-petrol.pl obecnie najniższe ceny paliw są na Górnym Śląsku i Wielkopolsce. W woj. górnośląskim Pb95 i diesel kosztują przeciętnie 4,54 zł/l, a w woj. wielkopolskim najtańsze jest PB98 (4,78 zł/l) i LPG (2,10 zł/l).

N ajdroższe Pb95 jest za to na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie , za litr trzeba zapłacić 4,74 zł. W woj. Opolskim wysokie są również ceny Pb95 (5,09 zł/l) i oleju napędowego (4,73 zł/l). LPG jest natomiast najdroższe na Podlasiu , kosztuje 2,27 zł/l.

Źródło: Motofakty.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo