Stacja paliw - gdzie lepiej nie tankować
Źródło: YouTube: ForumWiedzy

Kierowco, unikaj tych stacji paliw. UOKiK ujawnił, że „chrzczą” paliwo

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
20 Sierpnia 2020

Stacja paliw to miejsce, które każdy kierowca regularnie odwiedza. Nierzadko zostawiamy na niej małą fortunę - gdzie lepiej nie tankować, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Niektóre stacje oferują paliwo wątpliwej jakości - tankowanie na nich może mieć opłakane skutki dla naszego auta.

UOKiK skontrolował polskie stacje paliw. Wyniki kontroli są zatrważające. Jak się okazuje problem paliwa niespełniającego norm, jest wciąż żywy. Kierowco, zastanów się, nim zatankujesz na którejś z tych stacji, skutki mogą być opłakane.
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z kontroli, które zostały przeprowadzone w I półroczu 2020 r.

Wyniki nie powalają na kolana. W Polsce nadal mamy problem z „chrzczonymi” paliwami. Choć jest lepiej niż przed laty, to dalej nie mamy szczególnych powodów radości.
Jakie są główne grzechy polskich stacji benzynowych?

Kontrole stacji benzynowych przeprowadzono od 8 stycznia do 30 czerwca. UOKiK właśnie przedstawił raport zawierający wnioski z badań.

Sprawdzono 746 stacji benzynowych i 11 hurtowni zajmujących się dystrybucją paliw ciekłych. W wyniku kontroli okazało się, że wśród dystrybutorów nie zauważono żadnych nieprawidłowości. Paliwa magazynowane w hurtowniach spełniały jakościowe normy określone w ministerialnym rozporządzeniu.
Gorzej wygląda sytuacja u sprzedawców detalicznych.

Stacja paliw, której lepiej unikać? UOKiK przedstawił całą listę!

Wideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweWideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweCzytaj dalej

Warto pamiętać, że tankowanie złej jakości może się dla nas skończyć niezbyt korzystnie. Nie chodzi tylko o to, że zostajemy oszukani. Korzystanie z „chrzczonych” paliw może mieć opłakane skutki dla naszego silnika.
Co nam grozi? Pogorszenie pracy silnika, a nawet jego uszkodzenie, pozatykane filtry, usterki układu tłoczącego paliwo - to tylko część zagrożeń, jakie niesie za sobą tankowanie paliwa wątpliwej jakości.

Jak wygląda sytuacja na rynku paliw w kraju? Na przebadanych 746 stacji benzynowych norm jakościowych nie spełniło 5 sprzedających benzynę oraz olej napędowy, oraz 2 stacje handlujące gazem LPG.
Jakość paliwa z roku na rok systematycznie się poprawia, co widać w statystykach i raportach UOKiK-u. Najnowszy raport pokazuje jednak, że do perfekcji jednak jeszcze daleka droga.

Kto znalazł się na liście stacji, których należy unikać? UOKiK wskazuje na następujące stacje, które nie spełniły norm jakości paliwa:

LUBELSKIE:
Stacja paliw „U Chłopa”, Dzida Edward, Dziura Andrzej, Spółka Jawna, Wieprzód Ordynacki 154a, 22–600 Tomaszów Lubelski - nieodpowiednia stabilność oksydacyjna

MAZOWIECKIE
Marianna Pawelec Galon (fr. Orlen), Mroków 1A, 08-455 Trojanów - nieprawidłowa liczba oktanowa, skład frakcyjny, wykryto pozostałości po destylacji

POMORSKIE:
Firma handlowa Joanna Niedźwiecka, 82-230 Nowy Staw, ul. Bankowa 2 - nieprawidłowa temperatura zapłonu
Przedsiębiorstwo handlowo-usługowo-produkcyjne „rolmasz” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 76-220 Główczyce, ul. Słupska 3A - stacja LPG

WARMIŃSKO-MAZURSKIE:
Dariusz Zmudczyński przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe, 13-230 Lidzbark, ul. Działdowska - stacja LPG

ZACHODNIOPOMORSKIE:
Ewa Jagielska, Zofia Kaczmarek - wspólnicy spółki cywilnej, 78-125 Rymań, ul. Koszalińska 44B - nieprawidłowa liczba oktanowa
Lawer, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 78-500 Drawsko Pomorskie, ul. Gdyńska 9A - nieprawidłowa temperatura zapłonu.

Zobacz także:

1. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
2. Ogromna tragedia na S8. Zdjęcia z miejsca zdarzenia wprawiają w osłupienie
3. Jeden z najpopularniejszych w Polsce mandatów drogowych zostanie zniesiony. To koniec kar, kierowcy świętują
4. Przejechała egzaminatora w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Czeka ją surowa kara
5. Wideo - Pieszy cudem uniknął śmierci. Nagranie może przerażać
6. Znaleziono cztery fabrycznie nowe Polonezy. Wśród nich prawdziwy „Biały Kruk”

Następny artykuł