ZDrogi.pl
Przejście dla pieszych błąd wielu kierowców

Youtube.com Bielskie Drogi

Błąd, przez który giną piesi, żaden kierowca nie powinien tego robić - Wideo

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Przejście dla pieszych to newralgiczne miejsce na drodze. Zarówno piesi, jak i kierowcy, w jego obrębie powinni współpracować i uważać na siebie wzajemnie. Niestety, wielu kierujących popełnia jeden błąd, przez który niechronieni uczestnicy ruchu nie zaws

Przejście dla pieszych to nie miejsce do wyprzedzania

Przejście dla pieszych od czerwca przejdzie spore zmiany, piesi będą mieli pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. To jednak nie zmieni problemu błędu popełnianego przez wielu kierowców, szczególnie na przejściach przecinających dwa pasy ruchu (ale nie tylko).

Na nagraniu widać jak rodzina wchodzi na przejście dla pieszych. Autor filmu zatrzymuje się przed pasami i przepuszcza ich na jezdnię. Natomiast kierowca jadący lewym pasem tego nie robi, doprowadzając do niebezpieczniej sytuacji.

W tej sytuacji świetnie zachował się (prawdopodobnie) ojciec rodziny. Wyjrzał za wpuszczające go auto i zatrzymał pieszych, pozwalając kierowcy alfy romeo przejechać dalej.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Policja

Popełniłeś wykroczenie? Policjant będzie mógł cię wysłać z powrotem na egzamin

CZYTAJ DALEJ

Do zdarzenia doszło na ul. PCK w Bielsku-Białej i zostało zamieszczone na kanale Bielskie Drogi. Jednak takie sytuacje zdarzają się znacznie częściej, czasami doprowadzając nawet do śmiertelnych wypadków.

Widzisz przejście dla pieszych, zdejmij nogę z gazu

Warto zaznaczyć, że niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych, gdy inny kierowca zdecyduje się wpuścić pieszego, jest karanym wykroczeniem. Policja wystawia wtedy zwykle mandat wysokości 500 zł, dopisując do konta kierowcy 10 punktów karnych.

Dlatego, na drodze najważniejsza jest obserwacja. Jeśli widzimy auto stojące przed przejściem dla pieszych, możemy przypuszczać, że nie stanęło tam bez powodu. Piesi często nie mają szansy dostrzec drugiego auta.

W sytuacji z nagrania błąd kierowcy jest oczywisty, zdarzają się jednak takie, na które większość osób nie zwróci uwagi, a również stwarzają zagrożenie. Przykładowo, jeśli przejście dla pieszych znajduje się za przystankiem, na który właśnie wjechał autobus. Wielu kierowców nie pomyśli, że pasażer autobusu może własnie wchodzić zza pojazdu na pasy.

Podobnie w godzinach szczytu i ogólnie przy wysokim natężeniu ruchu. Jeśli pas w jedną stronę jest zatłoczony, zwykle beztrosko pędzimy w przeciwnym kierunku. Gdy jednak po drodze jest przejście dla pieszych, ktoś może nam nagle wyskoczyć zza stojącego samochodu. Tak jak w tym przypadku.

Oczywiście przy przejściach dla pieszych są dodatkowe pasy, wyznaczające kierowcom dystans od zebry, który muszą zachować. Jednak w korku niewiele osób do tego się stosuje.

Ponadto nawet mimo zachowania dystansu, wielu pieszych i tak będzie miało zasłonięty widok na drugi pas. Co prawda niechronieni uczestnicy ruchu również mają obowiązek upewnić się, że mogą przejść bezpiecznie przez jezdnię, ale nie możemy oczekiwać od nich radaru w oczach.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: zDrogi.pl

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce

Aktualności

Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.

Czytaj więcej >
Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Aktualności

Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Czytaj więcej >
Rząd zwróci obywatelom część kosztów paliwa

Aktualności

Rząd Portugalii zwróci obywatelom część kosztów zakupu paliwa

Czytaj więcej >
Musi sprzedać samochód, bo złamał przepisy

Aktualności

Sprzedajesz swoje BMW albo ci je zlicytujemy. Sposób na piratów?

Czytaj więcej >
Pilne - nawet 2.5 mln aut może stracić homologację

Aktualności

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd wprowadza nowe przepisy

Czytaj więcej >
Ktoś podeptał dach w Lamborghini w Warszawie. Wyznaczono wysoką nagrodę

Aktualności

Ktoś wdrapał się na dach lamborghini w Warszawie. Właściciel wyznaczył nagrodę

Czytaj więcej >