ZDrogi.pl
Przejście dla pieszych błąd wielu kierowców

Youtube.com Bielskie Drogi

Błąd, przez który giną piesi, żaden kierowca nie powinien tego robić - Wideo

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Przejście dla pieszych to newralgiczne miejsce na drodze. Zarówno piesi, jak i kierowcy, w jego obrębie powinni współpracować i uważać na siebie wzajemnie. Niestety, wielu kierujących popełnia jeden błąd, przez który niechronieni uczestnicy ruchu nie zaws

Przejście dla pieszych to nie miejsce do wyprzedzania

Przejście dla pieszych od czerwca przejdzie spore zmiany, piesi będą mieli pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. To jednak nie zmieni problemu błędu popełnianego przez wielu kierowców, szczególnie na przejściach przecinających dwa pasy ruchu (ale nie tylko).

Na nagraniu widać jak rodzina wchodzi na przejście dla pieszych. Autor filmu zatrzymuje się przed pasami i przepuszcza ich na jezdnię. Natomiast kierowca jadący lewym pasem tego nie robi, doprowadzając do niebezpieczniej sytuacji.

W tej sytuacji świetnie zachował się (prawdopodobnie) ojciec rodziny. Wyjrzał za wpuszczające go auto i zatrzymał pieszych, pozwalając kierowcy alfy romeo przejechać dalej.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Do zdarzenia doszło na ul. PCK w Bielsku-Białej i zostało zamieszczone na kanale Bielskie Drogi. Jednak takie sytuacje zdarzają się znacznie częściej, czasami doprowadzając nawet do śmiertelnych wypadków.

Widzisz przejście dla pieszych, zdejmij nogę z gazu

Warto zaznaczyć, że niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych, gdy inny kierowca zdecyduje się wpuścić pieszego, jest karanym wykroczeniem. Policja wystawia wtedy zwykle mandat wysokości 500 zł, dopisując do konta kierowcy 10 punktów karnych.

Dlatego, na drodze najważniejsza jest obserwacja. Jeśli widzimy auto stojące przed przejściem dla pieszych, możemy przypuszczać, że nie stanęło tam bez powodu. Piesi często nie mają szansy dostrzec drugiego auta.

W sytuacji z nagrania błąd kierowcy jest oczywisty, zdarzają się jednak takie, na które większość osób nie zwróci uwagi, a również stwarzają zagrożenie. Przykładowo, jeśli przejście dla pieszych znajduje się za przystankiem, na który właśnie wjechał autobus. Wielu kierowców nie pomyśli, że pasażer autobusu może własnie wchodzić zza pojazdu na pasy.

Podobnie w godzinach szczytu i ogólnie przy wysokim natężeniu ruchu. Jeśli pas w jedną stronę jest zatłoczony, zwykle beztrosko pędzimy w przeciwnym kierunku. Gdy jednak po drodze jest przejście dla pieszych, ktoś może nam nagle wyskoczyć zza stojącego samochodu. Tak jak w tym przypadku.

Oczywiście przy przejściach dla pieszych są dodatkowe pasy, wyznaczające kierowcom dystans od zebry, który muszą zachować. Jednak w korku niewiele osób do tego się stosuje.

Ponadto nawet mimo zachowania dystansu, wielu pieszych i tak będzie miało zasłonięty widok na drugi pas. Co prawda niechronieni uczestnicy ruchu również mają obowiązek upewnić się, że mogą przejść bezpiecznie przez jezdnię, ale nie możemy oczekiwać od nich radaru w oczach.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >
Mistrz parkowania w akcji. Wystarczyły mu 3 cm zapasu

Aktualności

Prawdziwy mistrz parkowania. Temu kierowcy wystarczyły 3 cm zapasu - Wideo

Czytaj więcej >