ZDrogi.pl
ograniczenie-predkosci-ciezkie-auta

pixabay.com dimitrisvetsikas1969

Zieloni postulują dodatkowe ograniczenie prędkości dla aut powyżej 1500 kg

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Ograniczenie prędkości w zależności od masy auta brzmi dosyć absurdalnie. Jednak na taki pomysł wpadła francuska partia zielonych. Przepis objąłby nie tylko ciężarówki, ale nawet auta osobowe.

Ograniczenia prędkości według francuskich zielonych, dotyczyłoby aut do 1500 kg. Takie pojazdy mogłyby jechać maksymalnie 90 km/h na autostradzie.

Jak podaje portal Autoblog, auta powyżej tej granicy zostały uznane za "transport ciężki". Wygląda więc na to, że osoby, które wyszły z tą propozycją, nie mają zielonego pojęcia o realiach współczesnej motoryzacji.

Obecnie wiele aut osobowych waży ponad 1500 kilogramów. Wśród nich są choćby SUVy, czy duże sedany. Granicę tę może przekroczyć nawet nowy mercedes klasy C, który w zależności od silnika i wyposażenia waży od 1395 kg do 1550 kg.

Auta, które nie ważą więcej niż 1500 kg, mogłyby jechać na autostradzie maksymalnie 110 km/h. Czyli jeśli miałbyś lżejsze auto, mógłbyś jeździć szybciej niż inni kierowcy osobówek, których samochód waży np. 100 kilogramów więcej.

Ograniczenie prędkości w zależności od masy auta. Absurd goni absurd

Sam pomysł jest związany ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Jak podaje Autoblog, francuscy zieloni chcą ograniczyć i opodatkować ruch samochodowy.

Partię zielonych reprezentuje przewodniczący Julien Bayou. Zaprezentował on program nazwany EELV (Europe Écologie-Les Verts - fra. Europa Ekologiczna-Zieloni). Częścią tego programu, ma być właśnie ten absurdalny pomysł dotyczący ograniczeń prędkości.

Warto przy tym wspomnieć, że Zieloni promują również elektromobilność. Z tym że auta elektryczne często są dosyć ciężkie, ze względu na akumulatory.

Przykładowo, popularny Nissan Leaf waży 1580 kg. Tesla model S? Najlżejsze modele mają 2108 kg. Z kolei małe Renault Zoe jest na granicy, bo waży od 1415 do 1468 kg. Wychodzi na to, że osoby mające większe rodziny, musiałyby jeździć wolniej.

Co więcej, Corsa-E będąca konkurentem Zoe waży 1530 kg. Wychodzi więc na to, że jednym kompaktem we Francji mógłbyś pojechać szybciej, a drugim nie.

Jak zauważa portal Autoblog, nie można wykluczyć, że to próba wprowadzenia niższego ograniczenia prędkości na autostradach we Francji. Na drogach lokalnych obniżono ją już z 90 km/h do 80 km/h.

Źródło: Autoblog

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >