ZDrogi.pl

pxhere

Co zrobić, jeśli szyba zamarza od środka? Wyjaśniamy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Zamarznięta szyba od wewnątrz. Jak sobie z tym poradzić?

Zamarznięta szyba i jej skrobanie, lub odmrażanie to codzienny, zimowy rytuał każdego kierowcy. Problem zaczyna się, gdy zamarza nam od środka. Nikt nie chce mieć kałuży na desce rozdzielczej, zwłaszcza że woda najczęściej spłynie z niej prosto do nawiewów.

Oczywiście możemy spróbować użyć wewnątrz auta skrobaczki, ale jest to trudniejsze przez ograniczające ruchy słupki A, oraz inne wygięcie szyby. Warto wtedy położyć szmatkę na desce rozdzielczej, tak aby zebrała cały zdrapany szron.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Podobnie jeśli używamy odmrażacza, lepiej przygotować coś na wchłonięcie wody. Również gdy używamy nawiewów, woda magicznie nie odparuje. Pamiętajmy, aby nie wozić szmatki w aucie, bo zbierze ona jeszcze więcej wilgoci. Niestety, przed odśnieżaniem trzeba ją przynosić za każdym razem z zewnątrz (np. z domu/mieszkania).

Zamarznięta szyba od wewnątrz. Jak zapobiegać?

Szyby od zewnątrz zamarzają z powodu wilgoci, która zbiera się w kabinie samochodu. Gdy jej jest zbyt dużo, woda osiada na szybach, co w połączeniu z niskimi temperaturami tworzy lodową pokrywę.

Również ze względu na wilgoć, w samochodzie parują szyby. Jest jednak kilka sposobów na uporanie się z tymi problemami. Warto zerknąć do filtru kabinowego. Jeśli jest wyraźnie zużyty, mógł wpłynąć na poziom wilgoci w samochodzie.

Jeśli nie wymieniliśmy jeszcze dywaników materiałowych na gumowe, to najwyższa pora na tę zmianę. Guma nie absorbuje wody z obuwia, ani z otoczenia. Dzięki temu ograniczymy także parowanie szyb, bo woda nie będzie wsiąkać w materiał.

Sprawdźmy także stan uszczelek. Jeśli są nieszczelne, szyby będą nam parować. Pamiętajmy, że uszczelki znajdują się nie tylko w drzwiach, ale także w szyberdachu, czy klapie bagażnika.

Wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy, że trzeba co jakiś czas czyścić odpływy wody z karoserii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na podszybie, oraz szyberdach jeśli go mamy. Niedrożny odpływ zatrzymuje wodę w aucie.

Jeśli powyższe metody nie pomagają, to możliwe, że problem leży w stanie blacharskim naszego auta. Wystarczy nieduża dziurka w podłodze, aby w samochodzie zaczęła zbierać się woda. Na to poradzi już tylko wizyt u blacharza, dlatego lepiej co kilka lat konserwować podwozie.

Możemy jeszcze postawić na jedno, tymczasowe rozwiązanie. Pochłaniacze wilgoci do samochodów kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Niektórzy kierowcy próbują także innych metod, takich jak np. woreczek z ryżem.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >