ZDrogi.pl > Porady > Co zrobić, jeśli szyba zamarza od środka? Wyjaśniamy
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:45

Co zrobić, jeśli szyba zamarza od środka? Wyjaśniamy

Zamarznięta szyba w aucie
pxhere

Zamarznięta szyba od wewnątrz. Jak sobie z tym poradzić?

Zamarznięta szyba i jej skrobanie, lub odmrażanie to codzienny, zimowy rytuał każdego kierowcy. Problem zaczyna się, gdy zamarza nam od środka. Nikt nie chce mieć kałuży na desce rozdzielczej, zwłaszcza że woda najczęściej spłynie z niej prosto do nawiewów.

Oczywiście możemy spróbować użyć wewnątrz auta skrobaczki, ale jest to trudniejsze przez ograniczające ruchy słupki A, oraz inne wygięcie szyby. Warto wtedy położyć szmatkę na desce rozdzielczej, tak aby zebrała cały zdrapany szron.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Podobnie jeśli używamy odmrażacza, lepiej przygotować coś na wchłonięcie wody. Również gdy używamy nawiewów, woda magicznie nie odparuje. Pamiętajmy, aby nie wozić szmatki w aucie, bo zbierze ona jeszcze więcej wilgoci. Niestety, przed odśnieżaniem trzeba ją przynosić za każdym razem z zewnątrz (np. z domu/mieszkania).

Zamarznięta szyba od wewnątrz. Jak zapobiegać?

Szyby od zewnątrz zamarzają z powodu wilgoci, która zbiera się w kabinie samochodu. Gdy jej jest zbyt dużo, woda osiada na szybach, co w połączeniu z niskimi temperaturami tworzy lodową pokrywę.

Również ze względu na wilgoć, w samochodzie parują szyby. Jest jednak kilka sposobów na uporanie się z tymi problemami. Warto zerknąć do filtru kabinowego. Jeśli jest wyraźnie zużyty, mógł wpłynąć na poziom wilgoci w samochodzie.

Jeśli nie wymieniliśmy jeszcze dywaników materiałowych na gumowe, to najwyższa pora na tę zmianę. Guma nie absorbuje wody z obuwia, ani z otoczenia. Dzięki temu ograniczymy także parowanie szyb, bo woda nie będzie wsiąkać w materiał.

Sprawdźmy także stan uszczelek. Jeśli są nieszczelne, szyby będą nam parować. Pamiętajmy, że uszczelki znajdują się nie tylko w drzwiach, ale także w szyberdachu, czy klapie bagażnika.

Wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy, że trzeba co jakiś czas czyścić odpływy wody z karoserii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na podszybie, oraz szyberdach jeśli go mamy. Niedrożny odpływ zatrzymuje wodę w aucie.

Jeśli powyższe metody nie pomagają, to możliwe, że problem leży w stanie blacharskim naszego auta. Wystarczy nieduża dziurka w podłodze, aby w samochodzie zaczęła zbierać się woda. Na to poradzi już tylko wizyt u blacharza, dlatego lepiej co kilka lat konserwować podwozie.

Możemy jeszcze postawić na jedno, tymczasowe rozwiązanie. Pochłaniacze wilgoci do samochodów kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Niektórzy kierowcy próbują także innych metod, takich jak np. woreczek z ryżem.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`