ZDrogi.pl > Na drogach > Wyścig słoni na autostradzie. Trzy ciężarówki wyprzedzały się na całej szerokości drogi - Wideo
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:37

Wyścig słoni na autostradzie. Trzy ciężarówki wyprzedzały się na całej szerokości drogi - Wideo

ciezarowka-wyscigi-sloni
youtube.com Autostrady Polska

Ciężarówka, która wyprzedza drugą na autostradzie, to koszmar każdego kierowcy osobówki. Tym razem taka sytuacja przybrała absurdalne rozmiary. Wyprzedzanie drogowych "kolosów" odbywało się na całej szerokości trzypasmowej drogi.

Niewątpliwie ciężarówki i transport drogowy są ważnym ogniwem gospodarki. Trudno się dziwić przedsiębiorcom, którzy nalegają na jak najszybszy transport towarów, co z kolei przekłada się na pośpiech kierowców ciężarówek.

Jednak czasem sytuacja przybiera absolutnie absurdalne wymiary. Na trzech pasach autostrady A2, wyprzedzały się aż trzy auta ciężarowe. Manewr ciągnął się przez sześć kilometrów.

Na nagraniu widać jak kierowca dojeżdża ciężarówki, jadącej lewym pasem. Po chwili dostrzega, dlaczego nie zjeżdża na prawy. Bo na nim jedzie już drugi zestaw.

Na skrajnym prawym znajduje się jeszcze jeden, który jest wyprzedzany przez resztę. Kierowca osobówki znajduje jedną lukę, w której upatruje swoją szansę na wyprzedzanie, ale nic z tego, dalej jadą kolejne ciężarówki.

Zobacz także: Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - Wideo

Jak podkreśla autor nagrania, film nie jest przyśpieszony, ani zwolniony. Możemy więc podziwiać ten tamujący ruch wyścig słoni, bo różnice prędkości między pojazdami były naprawdę minimalne.

Manewr trwał około trzech minut, które dla kierujących osobówkami zamieniły się w wieczność. Gdy w końcu udrożnił się jeden pas, auta osobowe szybko zaczęły go wykorzystywać, zanim zacznie się kolejny "wyścig słoni".

Wyprzedzanie się ciężarówek. Czy faktycznie jest konieczne?

Oczywiście można zrozumieć kierowców ciężarówek, że czasem minimalna różnica prędkości może mieć wpływ na długość trasy, gdy muszą pokonać setki, lub tysiące kilometrów. Są jednak pewne granice rozsądku, które zresztą zauważyli również inni zawodowi kierowcy w komentarzach.

Jeden z kierowców ciężarówek wypowiedział się w komentarzu pod filmem. Sam stwierdził, że w takiej sytuacji wyprzedzanie się było bez sensu, przy najbliższym rondzie, czy skrzyżowaniu i tak spotkałyby się obok siebie. A tak tylko tamowały ruch.

Ponadto takie hamowanie ruchu na autostradzie, zwyczajnie stwarza zagrożenie. Wielu kierowców mogło nie spodziewać się takiej sytuacji i nie zdążyć wyhamować.

Istotna jest również różnica prędkości. Ciężarówki mogą jechać autostradą maksymalnie 80 km/h, gdy auta osobowe są ograniczone do 140 km/h.

Źródło: Autostrady Polska

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]


zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Powiązane