ZDrogi.pl
Prawo jazdy nowe przepisy

Wikimedia Commons LukaszKatlewa CC3.0

Wydanie prawa jazdy może być zależne od stanu zdrowia. UE planuje nowe przepisy

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Unia Europejska chce ujednolicić przepisy dotyczące wymogów zdrowotnych dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć będą nie tylko kandydatów na kierowców, ale także osoby z terminowymi uprawnieniami. Dodatkowe badania będą musieli przechodzić wszy

Prawo jazdy tylko dla zdrowych. UE planuje nowe przepisy

Przepisy dotyczące prawa jazdy, trafiły pod lupę Europejskiej Rady Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC). Plan zakłada wprowadzenie ostrzejszych wymogów dla kierowców, prace legislacyjne zaplanowano na 2022 roku.

Jak podaje portal Autokult.pl, ETSC zwraca uwagę na brak informacji i badań na temat wpływu zdrowia na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Badanie tego typu przeprowadzono w Finlandii, analizując śmiertelne wypadki z lat 2014-2018. 

Wyniki są porażające, w aż 16 proc. przypadków stan zdrowia kierowców miał bezpośredni wpływ na zdarzenie. Najczęściej powodem były choroby sercowo-naczyniowe. ETSC zauważa, że w wielu krajach członkowskich, ten problem jest bagatelizowany.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Przykładowo, w Polsce statystyki Komendy Głównej Policji o wypadkach, nie biorą pod uwagę stanu zdrowia kierowców jako potencjalnych przyczyn. Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce wszystkie prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 roku są wydawane okresowo.

Obowiązkowa wymiana dokumentu oznacza również przejście badań, sprawdzających nasz stan zdrowia. W wielu krajach członkowskich badania przejść muszą tylko starsi kierowcy, a w Polsce wszyscy, niezależnie od wieku.

ETSC zauważa, że problemy zdrowotne mogą wystąpić niezależnie od wieku, dlatego każdy powinien przechodzić badania, tak jak obecnie jest w Polsce i dziesięciu innych krajach z podobnymi przepisami. Problem jest jednak z realizacją tych badań.

Wątpliwości w sprawie zaostrzenia przepisów o prawo jazdy. Praktyka nie działa tak jak zakłada teoria

Jak podaje portal Autokult.pl, jeden z ich czytelników takie badanie już przeszedł. Był to jednak bardziej wywiad i procedura formalną niż realne badania. Kierowcę pytano o stan zdrowia, brak problemów z alkoholem, musiał także przeczytać kilka liter z odległości. "Szopka" kosztowała 200 zł.

Wątpliwości budzi również kwestia chorób, które mogą dyskwalifikować z otrzymania prawa jazdy. W Niemczech problemy z uzyskaniem uprawnień mają osoby z zaburzeniami równowagi i chorobami płuc. W Holandii zastrzeżenia budzą kierowcy z depresją, autyzmem i ADHD, a w Hiszpanii z chorobami hematologicznymi i metabolicznymi.

Samo ETSC zaznacza jednak, że celem ustawy nie jest doprowadzanie do szybkiego odbierania prawa jazdy np. osobom starszym. Za cel postawiono sobie zachowanie ich jak najdłużej, jednak pod warunkiem spełnienia kilku warunków.

W Polsce taki przykład to kierowcy z kodem 69. Otrzymają go osoby, które odzyskały prawo jazdy stracone wcześniej za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Mogą kierować tylko pojazdami z alkolockiem, czyli alkomatem, który blokuje zapłon jeśli kierowca "wydmucha" promile. ETSC chce, aby podobnych warunków było więcej.

Źródło: Autokult.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >
Mistrz parkowania w akcji. Wystarczyły mu 3 cm zapasu

Aktualności

Prawdziwy mistrz parkowania. Temu kierowcy wystarczyły 3 cm zapasu - Wideo

Czytaj więcej >