Volkswagen Polo wpada w poślizg
Źródło: youtube.com Bielskie Drogi

Pędził na złamanie karku, miał już skręcać w prawo. Kierownica odmówiła posłuszeństwa - wideo

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
26 Stycznia 2021

Volkswagen Polo pędził bielską drogą, znacznie przekraczając prędkość. W pewnym momencie zjechał na pas do skrętu. Zamiast skręcić, pojechał prosto na wysepkę, na szczęście skończyło się na niegroźnej kolizji.

Volkswagen Polo odmówił posłuszeństwa kierowcy

Volkswagen Polo jadąc z nadmierną prędkością, kierował się w stronę skrzyżowania ulic Wyzwolenia i Niepodległości w Bielsko-Białej. Do zdarzenia doszło 20 stycznia koło godziny 12.30 (data i godzina wideo rejestratora jest błędna).

Kierowcy srebrnego kompakta wyraźnie bardzo się śpieszyło. Zamiast jechać przepisowo prawym pasem, pędził lewym, wyprzedzając m.in. nagrywającego. To właśnie zbyt wysoka prędkość go zgubiła.

Z reguły pasy do skrętu są długie, tak aby rozładować potencjalne korki i żeby kierowcy mogli bezpiecznie dostosować prędkość do manewru. Jak widać na nagraniu, kierowca Volkswagena Polo wjechał na odpowiedni pas w ostatniej chwili.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Być może na suchej nawierzchni, kierujący by się zmieścił i ostrym wejściem pokonałby zakręt. Jednak tego dnia jezdnia była śliska, więc auto wpadło w poślizg podsterowny, utrudniając wykonanie manewru.

Widać to chwilę przed uderzeniem, gdy kierowca "schodzi" pojazdem na prawo i jeszcze próbuje zmienić tor jazdy. Jednak Volkswagen Polo nie posłuchał się kierowcy i ściągnął go prosto na wysepkę z sygnalizacją świetlną.

Ostatecznie samochód zatrzymał się na krawężniku, uderzając jeszcze w słup trzymający sygnalizację. Na szczęście kierowcy stojący z prawej strony mieli czerwone światło, więc nie doszło do zderzenia z innym pojazdem.

Volkswagen Polo na pewno doznał uszkodzeń. Można było temu zapobiec

Oczywiście tej kolizji można było uniknąć. Wystarczyło jechać wolniej i być bardziej cierpliwym. Gdyby kierowca Volkswagena Polo spokojnie zjechał na prawy pas, nie musiałby się martwić ryzykiem poślizgu.

Wpadając w poślizg podsterowny, skręcanie kierownicy w kierunku, w którym chcemy jechać, nic nie pomoże. Powinniśmy odpuścić wtedy gaz i spróbować wyprostować koła, i dopiero wtedy ponownie próbować skręcić.

Ponadto możliwe, że do zdarzenia doszło także przez metodę hamowania. Trudno stwierdzić, czy ten konkretny Volkswagen Polo miał system ABS, a przy jego braku, wduszenie hamulca do podłogi powoduje blokowanie się kół.

Mogło również dojść do zjawiska akwaplanacji (aquaplaningu), czyli utraty przyczepności opony podczas jazdy po śliskiej nawierzchni. Dochodzi do tego jeśli np. kierowca miał nieodpowiednie opony.

Kierowca Volkswagena Polo na szczęście nie spowodował większych strat i przy takim uderzeniu nikomu nic się nie stało. Warto jednak zważać na prędkość, bo przez nadmierny pośpiech może dojść do tragedii.

Źródło: youtube.com Bielskie Drogi

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł