ZDrogi.pl > Aktualności > Ostatnio więcej płacimy za tankowanie. To jednak nie koniec złych wieści dla kierowców
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:46

Ostatnio więcej płacimy za tankowanie. To jednak nie koniec złych wieści dla kierowców

Ceny paliw spodziewany wzrost
Wikimedia Commons Santeri Viinamäki CC4.0

Ceny paliw najprawdopodobniej wzrosną

Ceny paliw w ostatnim tygodniu zaliczyły zauważalny wzrost. Jak twierdzą Gabriela Kozan i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, bardzo prawdopodobne, że to dopiero początek podwyżek.

Eksperci wskazują, że tym razem powodem nie są rosnące ceny paliw w rafineriach, a niskie marże sprzedawców (szczególnie na dieslu). E-petrol.pl zauważa, że jeszcze w środę 27 stycznia ceny detaliczne benzyny 95 wzrosły o 5 groszy osiągając średni poziom 4,67 zł.

Autogaz wzrósł również o przeciętnie 5 groszy, do poziomu średniej 2,21 zł za litr. Taki sam poziom podwyżek odnotowano w przypadku oleju napędowego, którego przeciętna cena wynosiła 4,64 zł.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Według ekspertów jest jeszcze szansa, że przez kilka dni kierowcy zatankują po wyżej wymienionych cenach. Jednak ze względu na zmianę cen u importera, trzeba szykować się na podwyżki, szczególnie jeśli ma się auto z LPG.

Prognozy e-petrol.pl wskazują, że ustabilizuje się cena benzyny bezołowiowej 95. Powinna ona kosztować 4,62-4,73 zł za litr. Z kolei za olej napędowy zapłacimy od 4,59 zł do 4,70 zł. Znaczniejsza podwyżka cen czeka autogaz, litr będzie kosztować od 2,19 zł do 2,27 zł.

Ceny paliw w hurcie oraz na rynku światowym

Co ciekawe, hurtowe ceny za olej napędowy spadły o 0,2 proc. względem ubiegłego tygodnia i osiągnęły średnią 3696 zł za 1000 litrów. Z kolei benzyna bezołowiowa utrzymała cenę, która jest na poziomie 3637 zł netto.

E-petrol.pl wskazuje, że zmienią się cenniki hurtowe w PKN Orlen i Grupie Lotos. Zmiany będą jednak raczej niedużą korektą, to też nie ma co się spodziewać większych zmian.

Ustabilizowała się także cena ropy na poziomie 55-56 dolarów za baryłkę. Najniższa cena ropy Brent została odnotowana w poniedziałek i wyniosła 55,07 dolarów. Tygodniowe maksimum osiągnięto w czwartek (56,59 dolarów).

Obecnie sytuacja na światowym rynku paliw jest niepewna, choćby przez pandemię i planowane przesunięcie popytu. Jednocześnie planowe ograniczenie wydobycia przez Arabię Saudyjską może poprawić ceny paliw, tak samo jak udany program szczepień.

Dlatego też chwilowo hurtowe ceny paliw wyhamowały. Jednak jak podaje e-petrol.pl, inwestorzy liczą, ze wzrośnie popyt, dlatego nie sprzedają swoich aktywów, oczekując na podwyżki.

Źródło: e-petrol.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi: Benzyna Diesel
Powiązane