Kierowcy długo czekali na zakaz wyprzedzania się ciężarówek. Jest stanowisko ministerstwa
Samochód ciężarowy, a zakaz wyprzedzania. Kierowcy osobówek od dawna walczą o ten przepis
Samochód ciężarowy potrzebuje sporo czasu, aby wyprzedzić inny pojazd tego typu, zwłaszcza jeśli różnica prędkości nie jest zbyt duża. Czas trwania tego manewru poważnie niecierpliwi kierowców aut osobowych, szczególnie jeśli wyprzedzany jest cały tabor.
Doprowadza to do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierowcy często widząc próbę wyprzedzania ciężarówki, przyśpieszają i blokują manewr. Również niektórzy kierujący samochodów ciężarowych potrafią wykorzystywać gabaryty pojazdu, zajeżdżając drogę. Jeśli jedni i drudzy nie będą wobec siebie wyrozumiali na drodze, skutkiem mogą być poważne wypadki.
Sami kierowcy samochodów ciężarowych tłumaczą się, że gonią ich terminy i czasy dostaw, przez co nawet te kilka kilometrów różnicy, to dla nich bardzo dużo. Jednak kierowcy aut osobowych, dostali swój głos w sejmie.
Do Ministerstwa Infrastruktury pismo w tej sprawie złożył poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki. Stwierdził, że kierowcy samochodów ciężarowych nagminnie łamią zakaz wyprzedzania i stwarzają spore zagrożenie na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
Jako przykład kraju, w którym funkcjonuje zakaz wyprzedzania się ciężarówek, podał Belgię (obowiązuję on jedynie w ciągu dnia). Z kolei w Niemczech kierowcy TIRów mogą wyprzedzać się tylko na wyznaczonych odcinkach, do tego w landzie Nadrenia i Westfalia mają na to tylko 45 sekund.
Samochód ciężarowy dalej będzie mógł wyprzedzać. Resort infrastruktury tłumaczy swoją decyzję
Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało, że nie widzi podstaw do wprowadzenia całkowitego zakazu wyprzedzania się ciężarówek. Ponadto jak napisał przedstawiciel resortu Rafał Weber, pomysł oceniono negatywnie w konsultacjach z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi.
- Taki zakaz stanowi zbyt daleko idące ograniczenie dla kierujących pojazdami ciężarowymi. Zwrócono też uwagę, że tego typu regulacja mogłaby w niektórych, specyficznych warunkach doprowadzić wręcz do odwrotnych skutków, czyli pogorszenia stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez np. spowolnienie ruchu lub nagminnego łamania zakazu przy oczywistej konieczności wyprzedzenia pojazdu poruszającego się z bardzo małą prędkością - napisano w odpowiedzi.
Resort zauważył, że w Polsce jest już kilka miejsc, w których zakazano wyprzedzania się ciężarówek, a to dzięki znakom B-26. Takie stoją np. na autostradzie A2 i A4. Jego umiejscowienie zależne jest od decyzji zarządcy drogi.
Resort zaznacza, że w innych państwach nie ma bezwzględnego zakazu wyprzedzania się ciężarówek, a dotyczy on np. odpowiednich odcinków dróg. Obecnie dokładnie tak samo jest w Polsce, o ile oczywiście są postawione stosowane znaki.
Jak wskazują statystyki, na które powołuje się moto.pl, w 2019 roku Inspekcja Transportu Drogowego nałożyła na kierowców samochodów ciężarowych 426 mandatów karnych za wyprzedzanie na zakazie. W 2020 roku było już ich 745, a w 2021 roku ma być jeszcze więcej.
Źródło: moto.pl
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`