ZDrogi.pl
Radio samochodowe abonament RTV

Unsplash.com Free To Use Sounds

Abonament RTV dla posiadaczy radia w samochodzie

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Radio samochodowe znajduje się dziś w większości samochodów. Okazuje się, że jeśli nie płacimy abonamentu RTV za radioodbiornik w domu, to powinniśmy płacić go za ten w pojeździe. Podobnie w przypadku małych telewizorów dla pasażerów w autach.

Radio samochodowe to wystarczająca podstawa do płacenia abonamentu RTV

Radio samochodowe to dla wielu kierowców nieodłączny element wyposażenia aut. Dłuższa trasa bez informacji o utrudnieniach, czy muzyki zdaje się jawić jako prawdziwa udręka. Okazuje się, że w wielu przypadkach za tę przyjemność trzeba zapłacić abonament RTV.

Sporo jednak zależy od tego, czy posiadamy już radioodbiornik w gospodarstwie domowym. Jak zauważa portal bezprawnik.pl, według art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, stawka jest taka sama, niezależnie od tego ile mamy radioodbiorników na użytek własny.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Jeśli jednak nie mamy np. radioodbiornika w domu, lub nie płacimy za niego abonamentu RTV, musimy się liczyć z tym, że powinniśmy go płacić za radio w samochodzie. O ile kontrolerzy z Poczty Polskiej nie mogą bez zgody właściciela wejść do domu, to zerknięcia przez szybę do auta już nikt im nie może zabronić.

Jeśli samochód jest zarejestrowany w ramach działalności gospodarczej, opłata za radio samochodowe nas obowiązuje, niezależnie od tego czy mamy radioodbiornik w domu, czy nie. Co ciekawe, według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 roku, na który powołuje się bezprawnik.pl, opłatę powinien uiszczać dysponent pojazdu, a nie wynajmujący bądź leasingobiorca.

Stawki są takie same jak w przypadku zwykłych radioodbiorników, tzn. 7,50 zł miesięcznie, bądź 81 zł rocznie, jeśli chcemy zapłacić z góry. Opłatę uiszczamy w placówce Poczty Polskiej.

Radio samochodowe to nie wszystko. Za telewizor w aucie też trzeba płacić

Jak zauważa portal bezprawnik.pl, w autach można oglądać również telewizję. Zarówno za sprawą wyposażenia fabrycznego, jak i po samodzielnym montażu ekranów dla pasażerów. Metoda montażu nie ma jednak dużego znaczenia świetle przepisów, bo abonament RTV również je obejmuje.

Oczywiście w tym wypadku sytuacja jest analogiczna jak w przypadku radioodbiorników. Opłata za abonament RTV nie "dubluje się", więc jeśli opłacamy za odbiornik w domu, nie musimy się martwić o ten w aucie.

Z tym że opłata za telewizor jest znacznie wyższa. Wynosi 24,50 zł miesięcznie i 264,60 zł w wypadku opłacenia abonamentu RTV za cały rok.

Co nam więc grozi za niepłacenie abonamentu bądź niezarejestrowanie odbiornika? Grzywny finansowe, wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV. W 2021 roku kara wynosi 735 zł za niezarejestrowanie telewizora i 225 zł za niezarejestrowanie radia.

Oczywiście abonamentu RTV nie płaci wiele osób, zarówno użytkowników takiego sprzętu w domu, jak i kierowców. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu abonamentu RTV, niektórzy natomiast unikają go celowo. Od lat trwa dyskusja o zniesieniu tej archaicznej opłaty, ale w obecnej sytuacji politycznej, raczej nie ma na to dużych szans.

Źródło: Bezprawnik.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Samodzielna wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Porady

Samodzielna wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Czytaj więcej >
Rondo turbinowe - jak prawidłowo jeździć po tym skrzyżowaniu ?

Porady

Rondo turbinowe - jak prawidłowo jeździć po tym skrzyżowaniu ?

Czytaj więcej >