ZDrogi.pl > Porady > Abonament RTV dla posiadaczy radia w samochodzie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:37

Abonament RTV dla posiadaczy radia w samochodzie

Radio samochodowe abonament RTV
Unsplash.com Free To Use Sounds

Radio samochodowe to wystarczająca podstawa do płacenia abonamentu RTV

Radio samochodowe to dla wielu kierowców nieodłączny element wyposażenia aut. Dłuższa trasa bez informacji o utrudnieniach, czy muzyki zdaje się jawić jako prawdziwa udręka. Okazuje się, że w wielu przypadkach za tę przyjemność trzeba zapłacić abonament RTV.

Sporo jednak zależy od tego, czy posiadamy już radioodbiornik w gospodarstwie domowym. Jak zauważa portal bezprawnik.pl, według art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, stawka jest taka sama, niezależnie od tego ile mamy radioodbiorników na użytek własny.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Jeśli jednak nie mamy np. radioodbiornika w domu, lub nie płacimy za niego abonamentu RTV, musimy się liczyć z tym, że powinniśmy go płacić za radio w samochodzie. O ile kontrolerzy z Poczty Polskiej nie mogą bez zgody właściciela wejść do domu, to zerknięcia przez szybę do auta już nikt im nie może zabronić.

Jeśli samochód jest zarejestrowany w ramach działalności gospodarczej, opłata za radio samochodowe nas obowiązuje, niezależnie od tego czy mamy radioodbiornik w domu, czy nie. Co ciekawe, według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 roku, na który powołuje się bezprawnik.pl, opłatę powinien uiszczać dysponent pojazdu, a nie wynajmujący bądź leasingobiorca.

Stawki są takie same jak w przypadku zwykłych radioodbiorników, tzn. 7,50 zł miesięcznie, bądź 81 zł rocznie, jeśli chcemy zapłacić z góry. Opłatę uiszczamy w placówce Poczty Polskiej.

Radio samochodowe to nie wszystko. Za telewizor w aucie też trzeba płacić

Jak zauważa portal bezprawnik.pl, w autach można oglądać również telewizję. Zarówno za sprawą wyposażenia fabrycznego, jak i po samodzielnym montażu ekranów dla pasażerów. Metoda montażu nie ma jednak dużego znaczenia świetle przepisów, bo abonament RTV również je obejmuje.

Oczywiście w tym wypadku sytuacja jest analogiczna jak w przypadku radioodbiorników. Opłata za abonament RTV nie "dubluje się", więc jeśli opłacamy za odbiornik w domu, nie musimy się martwić o ten w aucie.

Z tym że opłata za telewizor jest znacznie wyższa. Wynosi 24,50 zł miesięcznie i 264,60 zł w wypadku opłacenia abonamentu RTV za cały rok.

Co nam więc grozi za niepłacenie abonamentu bądź niezarejestrowanie odbiornika? Grzywny finansowe, wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV. W 2021 roku kara wynosi 735 zł za niezarejestrowanie telewizora i 225 zł za niezarejestrowanie radia.

Oczywiście abonamentu RTV nie płaci wiele osób, zarówno użytkowników takiego sprzętu w domu, jak i kierowców. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu abonamentu RTV, niektórzy natomiast unikają go celowo. Od lat trwa dyskusja o zniesieniu tej archaicznej opłaty, ale w obecnej sytuacji politycznej, raczej nie ma na to dużych szans.

Źródło: Bezprawnik.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`