Przepisy ruchu drogowego brak sposób egzekucji
Źródło: TOMASZ RADZIK/East News

Nie będzie jak egzekwować nowych przepisów ruchu drogowego

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
15 Lutego 2021

Przepisy ruchu drogowego mają ulec wielu zmianom w tym roku. Wśród nich będzie choćby pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście, czy konieczność zachowania odstępu między pojazdami. To z tym drugim przepisem będzie spory problem, policja nie ma jak prowadzić takich pomiarów.

Przepisy ruchu drogowego się zmienią, ale nie będzie jak ich kontrolować

Przepisy ruchu drogowego co jakiś czas ulegają zmianą, co wymaga dostosowania infrastruktury, jak i służb do ich egzekwowania. W wypadku szykowanej przez Sejm nowelizacji wiele wskazuje na to, że policja i Główna Inspekcja Transportu Drogowego, mogą mieć z tym spory problem.

Zgodnie planem rządu,nowe przepisy ruchu drogowego mają być wprowadzone od 1 czerwca. Zmienią się wtedy zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, jak i dozwolona prędkość nocą w mieście (do 50 km/h niezależnie od godziny). Ponadto zostanie wprowadzony minimalny odstęp między pojazdami podczas jazdy drogami ekspresowymi i autostradami.

- Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania - czytamy w ustawie.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Co to oznacza w praktyce? Jadąc 100 km/h autostradą, musimy zachować odstęp wielkości 50 metrów od innego kierowcy. Jadąc autostradą 140 km/h, będzie on wynosił 70 metrów. Kierowcy dosyć łatwo to ocenić, na autostradach co 100 metrów rozmieszczone są słupki pikietażowe. Trudniejsze zadanie mają jednak służby.

Przepisy ruchu drogowego - są. Sposobów na ich egzekucję - brak

Jeśli istnieje jakieś prawo, oznacza to, że ktoś musi je egzekwować, inaczej szybko przepis stanie się martwy. Problem w tym, że Główna Inspekcja Transportu Drogowego i policja nie posiadają urządzeń, które pozwolą mierzyć pomiar między pojazdami. Potwierdził to portal WP Autokult w biurze prasowym GITD.

- Do pomiaru odległości pomiędzy pojazdami wykorzystuje się głównie urządzenia do pomiaru dopuszczalnej prędkości, jednak należy pamiętać o istotnych ograniczeniach w wykorzystaniu ręcznych mierników na drogach ekspresowych czy autostradach. Dodatkowo przypominam, że do jednostek policji w całym kraju adresowane są nagrania z indywidualnych prywatnych rejestratorów jazdy (m.in. nadsyłane na wojewódzkie skrzynki "Stop agresji drogowej"), które w dalszym postępowaniu sądowym traktowane są jako materiał dowodowy - poinformował WP Autokult kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Teoretycznie policja dysponuje odpowiednim urządzeniem, miernikiem prędkości LTI 20/20 TruCam, który pozwala na mierzenie odległości pomiędzy pojazdami i to z dokładnością do 0,1 metra. Problem w tym, że urządzenie musi otrzymać legalizację z Głównego Urzędu Miar. Jak wskazuje WP Autokult, takowa istnieje, ale na pomiary prędkości, a nie odległości między pojazdami.

Zdanie podziela również adwokat z portalu Legalna Jazda. Sławomir Bystrzejewski w wypowiedzi dla WP Autokult przyznał, że skoro policja nie ma legalizacji od GUM na mierzenie urządzeniem odległości między pojazdami, odstęp zmierzony za pomocą 20/20 TRuCam nie będzie mógł być podstawą do ukarania kierowcy. Oczywiście dotyczyć to będzie osób, które mandatu nie przyjmą, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

Co do tego, że taki przepis jest potrzebny, nie ma wiele wątpliwości, bo "jazda na zderzaku" to prawdziwa plaga autostrad i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wymagać to będzie jednak znacznie więcej formalności niż tylko rozpisanie nowego przepisu ruchu drogowego. Przy założeniu, że ustawa wejdzie w życie od 1 czerwca, nie ma wiele szans, aby od razu egzekwowano prawidłową odległość między pojazdami.

Źródło: WP Autokult

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł