ZDrogi.pl > Aktualności > Nie będzie jak egzekwować nowych przepisów ruchu drogowego
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:45

Nie będzie jak egzekwować nowych przepisów ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego brak sposób egzekucji
TOMASZ RADZIK/East News

Przepisy ruchu drogowego się zmienią, ale nie będzie jak ich kontrolować

Przepisy ruchu drogowego co jakiś czas ulegają zmianą, co wymaga dostosowania infrastruktury, jak i służb do ich egzekwowania. W wypadku szykowanej przez Sejm nowelizacji wiele wskazuje na to, że policja i Główna Inspekcja Transportu Drogowego, mogą mieć z tym spory problem.

Zgodnie planem rządu,nowe przepisy ruchu drogowego mają być wprowadzone od 1 czerwca. Zmienią się wtedy zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, jak i dozwolona prędkość nocą w mieście (do 50 km/h niezależnie od godziny). Ponadto zostanie wprowadzony minimalny odstęp między pojazdami podczas jazdy drogami ekspresowymi i autostradami.

- Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania - czytamy w ustawie.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Co to oznacza w praktyce? Jadąc 100 km/h autostradą, musimy zachować odstęp wielkości 50 metrów od innego kierowcy. Jadąc autostradą 140 km/h, będzie on wynosił 70 metrów. Kierowcy dosyć łatwo to ocenić, na autostradach co 100 metrów rozmieszczone są słupki pikietażowe. Trudniejsze zadanie mają jednak służby.

Przepisy ruchu drogowego - są. Sposobów na ich egzekucję - brak

Jeśli istnieje jakieś prawo, oznacza to, że ktoś musi je egzekwować, inaczej szybko przepis stanie się martwy. Problem w tym, że Główna Inspekcja Transportu Drogowego i policja nie posiadają urządzeń, które pozwolą mierzyć pomiar między pojazdami. Potwierdził to portal WP Autokult w biurze prasowym GITD.

- Do pomiaru odległości pomiędzy pojazdami wykorzystuje się głównie urządzenia do pomiaru dopuszczalnej prędkości, jednak należy pamiętać o istotnych ograniczeniach w wykorzystaniu ręcznych mierników na drogach ekspresowych czy autostradach. Dodatkowo przypominam, że do jednostek policji w całym kraju adresowane są nagrania z indywidualnych prywatnych rejestratorów jazdy (m.in. nadsyłane na wojewódzkie skrzynki "Stop agresji drogowej"), które w dalszym postępowaniu sądowym traktowane są jako materiał dowodowy - poinformował WP Autokult kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Teoretycznie policja dysponuje odpowiednim urządzeniem, miernikiem prędkości LTI 20/20 TruCam, który pozwala na mierzenie odległości pomiędzy pojazdami i to z dokładnością do 0,1 metra. Problem w tym, że urządzenie musi otrzymać legalizację z Głównego Urzędu Miar. Jak wskazuje WP Autokult, takowa istnieje, ale na pomiary prędkości, a nie odległości między pojazdami.

Zdanie podziela również adwokat z portalu Legalna Jazda. Sławomir Bystrzejewski w wypowiedzi dla WP Autokult przyznał, że skoro policja nie ma legalizacji od GUM na mierzenie urządzeniem odległości między pojazdami, odstęp zmierzony za pomocą 20/20 TRuCam nie będzie mógł być podstawą do ukarania kierowcy. Oczywiście dotyczyć to będzie osób, które mandatu nie przyjmą, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

Co do tego, że taki przepis jest potrzebny, nie ma wiele wątpliwości, bo "jazda na zderzaku" to prawdziwa plaga autostrad i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wymagać to będzie jednak znacznie więcej formalności niż tylko rozpisanie nowego przepisu ruchu drogowego. Przy założeniu, że ustawa wejdzie w życie od 1 czerwca, nie ma wiele szans, aby od razu egzekwowano prawidłową odległość między pojazdami.

Źródło: WP Autokult

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane