Prawo jazdy kategorii B uprawnienia
Źródło: zdrogi.pl

Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić dwa warunki

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
16 Stycznia 2021

Prawo jazdy kategorii B otrzyma szersze uprawnienia. Do tej pory posiadający ten dokument mogli jeździć autami o masie do 3,5 tony. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt, który zwiększy ten limit do 4250 kg. Warunkiem będzie jednak czas posiadania dokumentu i alternatywny napęd samochodu.

Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Są jednak dwa warunki

Prawo jazdy kategorii B będzie miało rozszerzone uprawnienia dzięki nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zaproponowanej przez resort infrastruktury. Jak wskazuje portal Autokult, podobne rozszerzenie jest z powodzeniem stosowane w Niemczech i Holandii.

Nowe uprawnienie pozwalają posiadaczom prawa jazdy kategorii B na prowadzenie aut o DMC o 4,25 tony, pod warunkiem, że będzie to auto z napędem alternatywnym. Przez takowy ustawa rozumie choćby samochody elektryczne.

Powodem wprowadzenia zmiany jest choćby fakt, że przez akumulatory "elektryki" są często cięższe. Dotyczy to również innych samochodów z napędem alternatywnym (np. wodorowych). Przepis brzmi następująco:

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

- Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym - czytamy w ustawie resortu infrastruktury.

Napęd alternatywny to jednak niejedyny warunek. Nie każdy kierowca, który co dopiero otrzyma prawo jazdy kategorii B, będzie mógł wsiąść za kółko czterotonowego "elektryka". Trzeba będzie posiadać uprawnienia przez przynajmniej 24 miesiące.

Termin wprowadzenia nowelizacji jest dosyć odległy

Na rozszerzenie uprawnień prawa jazdy kategorii B, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Planowo nowelizacja wejdzie w życie 23 maja 2021 roku. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, można spodziewać opóźnienia się prac legislacyjnych.

Wiele jednak wskazuje na to, że przepisy nawet jeśli będą opóźnione, wejdą jeszcze w 2021 roku. To dobra informacja szczególnie dla kierowców zawodowych, z prawem jazdy kategorii B, gdyż coraz więcej firm oferuje auta dostawcze z napędem alternatywnym.

Ponadto po wprowadzeniu w życie ustawy nie trzeba będzie nic robić, aby ubiegać się o rozszerzenie uprawnień. Z założenia każda osoba spełniająca warunki, będzie mogła kierować pojazdami uwzględnionymi w nowelizacji.

Uprawnienia prawa jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do prowadzenia aut o masie do 3,5 tony. Umożliwia również prowadzenie pojazdu z przyczepą lekką, lub inną niż lekka, o ile masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Dzięki wyżej wymienionym uprawnieniom można poruszać się także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym bez przyczepy, lub tylko z lekką przyczepą, czterokołowcem, a także po trzech latach od uzyskania uprawnień motocyklem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm sześciennych, jak i motocyklem trójkołowym.

Źródło: Autokult

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł