Prawo jazdy
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od wtorku nowe rozporządzenie dotyczące praw jazdy - Co się zmieni?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
4 Listopada 2020

Prawo Jazdy w czasie pandemii zdobyć znacznie trudniej. Winę ponoszą głównie ograniczenia kadrowe WORD-ów. Co się zmieni dzięki rozporządzeniu z 3 listopada?

We wtorek opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenie dotyczące m.in. Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Zmiany dotyczyć będą głównie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Jest to odpowiedź na problemy z elastycznością przeprowadzania egzaminów w szczególności z przydzielaniem kolejnych egzaminów egzaminatorom, którzy zakończyli już egzamin, co w ostateczności przyczyniało się do braku możliwości przeprowadzenia kolejnych egzaminów w zaplanowanym czasie.

Prawo jazdy - co zmieni się w egzaminowaniu?

Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoSamochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:

1. Owocna kontrola policji. Zatrzymali BMW z trzema mężczyznami. Wszyscy mieli sporo za uszami
2. W Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemu
3. Wpadł na jeździe po pijanemu, bo chciał zagadać do policjantów w cywilu

W ramach usprawnień WORD-y będą mogły zatrudnić na okres 6 miesięcy osoby niespełniającej jednego z warunków określonych w przepisach, czyli takie, które posiadają pełen zakres uprawnień oraz 2-letnie doświadczenie w egzaminowaniu w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy.

„Rozwiązanie to jest właściwe i docelowo uzasadnione merytorycznie jednakże mogą wystąpić przypadki, w których w danym ośrodku egzaminowania, po odejściu obecnego egzaminatora nadzorującego, nie ma osoby spełniającej wszystkie wymagania oraz nie ma osoby, którą można by zatrudnić nas to stanowisko z zewnątrz” - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Ma być to rozwiązanie problemu w przypadku braków kadrowych. Dokonano też zmiany minimalnego czasu, po jakim może być egzaminatorowi przydzielona kolejna osoba egzaminowana: skracając ten czas z 50 do 45 minut.

W przypadku, gdy egzamin nie odbył się (np. ze względu na nieobecność osoby egzaminowanej) egzamin, nie jest wliczany do liczby egzaminów, które danego dnia przeprowadził dany egzaminator. Szkoleń na egzaminatorów będzie można przeprowadzać również w mniejszych ośrodkach (obecnie można to robić wyłącznie w tzw. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego), co obniżyć koszt uzyskania uprawnień przez kandydatów na egzaminatorów oraz znacznie przyspieszyć proces.

Prawo jazdy - powinno być znacznie szybciej

W rozporządzeniu doprecyzowano też brzmienia przepisów „w zakresie wymiarów stanowiska egzaminacyjnego jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu w zakresie samochodów ciężarowych z naczepą".

Wskazano, że obowiązujące obecnie wymiary stanowisk „dają możliwość wykonania zadania, jednak poziom jego trudności znacznie przekracza konieczne umiejętności młodego kierowcy. Nie ma potrzeby, aby na egzaminie państwowym na prawo jazdy sztucznie podnosić poziom trudności” - będzie zatem łatwiej.

Rozporządzenie ma wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia, co daje WORD-om czas do przygotowania się do wymagań związanych z nowym systemem przydzielania osób egzaminowanych do egzaminów i nowymi zasadami dotyczącymi pracy egzaminatorów.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

1. Ogromne kontrowersje wokół stacji TVN. Wielu nadal nie kryje oburzenia, w końcu chodzi o przemoc
2. Właśnie dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Artura Boruca. Ma wśród najbliższych sportowca sprzed lat
3. Czy zakaz parkowania tyłem do budynku jest legalny?
4. Stracisz prawo jazdy za agresję na drodze? Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym
5. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
6. Do Polski przyleciał tajemniczy samolot z Wuhan. Ujawniono cel podróży
7. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie

HYPERBOOK GTR czyli potężna maszyna do gier - TEST I RECENZJA

 

Następny artykuł