ZDrogi.pl
Polonez Atu zwężony

Zdjęcie z ogłoszenia na tablica.pl

Polonez Atu w wersji dwumiejscowej. Został przecięty wzdłuż

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Polonez „wąski” to popularne określenie na Caro z wąskim mostem. Atu seryjnie nie występowało w takiej konfiguracji, ale ten egzemplarz jest nazywany „wąskim” z innych powodów. Ktoś przeciął go wzdłuż, robiąc z niego dwumiejscowe auto.

Polonez tu auto, które było przerabiane na wiele sposobów. Szalone przeróbki wykonywano choćby w fabrycznym OBRSO (Ośrodku Badawczo Rozwojowym Samochodów Osobowych), takie jak np. rajdówka z silnikiem Lancii Stratos, prototypowa terenówka znana pod nazwą Analog, czy nawet 3-osiowy pick-up. Swoje dołożyli także amatorzy tuningu, którzy przerabiali Polonezy na wersję z silnikiem V6, czy garażowo wykonane coupe.

Celem przeróbek Poloneza z reguły było zwiększenie jego funkcjonalności, lub zwiększenia jego atrakcyjności, jako auta-zabawki. Trudno stwierdzić, w który standard wpisuje się przecięcie Poloneza Atu wzdłuż przez Waldemara Wróbla. Choć „wąski” wygląda ekscentrycznie, to trzeba przyznać, że jego wykonanie robi niemałe wrażenie.

Polonez Atu przerobiony na bardzo "wąskiego"

Przecięcie wzdłuż wymagało nie tylko zespawania ze sobą krótszej karoserii, czy też przerobienia wielu mechanizmów i zmniejszenia rozstawu osi. Samochód zwężono o 48 cm. Co więcej, mimo takich zmian auto jest ponoć jeżdżące, o ile zasilimy go siłą własnych mięśni, tzn. będziemy go pchać.

Miejsce na silnik jest w bagażniku, ale ze względów bezpieczeństwa nie zostało wykorzystane. Swoją drogą, Polonez z silnikiem z tyłu byłby kompletnie absurdalny, a już zwłaszcza z tym rozstawem kół. Prowadzenie pewnie byłoby koszmarniejsze niż w „normalnym” Polonezie. Poszedłbym o krok dalej i zamontował silnik z motocykla, chłodzony powietrzem i wyciął w tylnej klapie wloty. Jeśli istniałaby gra o dziwnych przeróbkach, to "wąski" byłby ostatnim bossem.

polonez-waski-miejsce-na-silnik

fot. portal ogłoszeniowy tablica.pl

Podobno w „wąski” sprawny jest układ kierowniczy, więc jakoś to musi skręcać. Jednak nawet po montażu silnika na homologację drogową nie ma co liczyć, bo Polonez „wąski” do bezpiecznych nie należy.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Czy można nagrywać policjantów w trakcie kontroli drogowej?

Policjant może nas ukarać mandatem za gaśnicę, nawet jeśli mamy ją w aucie

CZYTAJ DALEJ

Polonez „wąski” miał wykonane wnętrze na zamówienie

Przerobienie Poloneza Atu na „wąskiego” wymagała również zredukowania miejsc w środku. Z przodu siądzie tylko jeden kierowca, a z tylko jeden pasażer. Tylna kanapa została wykonana na zamówienie, podobnie jak deska rozdzielcza, która ma przypominać oryginalną. Również szyby przednie i tylne zostały zrobione z pleksi.

polonez-waski-wnetrze

fot. zdjęcie z portalu ogłoszeniowego tablica.pl

Pozostaje tylko jedno, fundamentalne pytanie. Po co? Autor „wąskiego”, Waldemar Wróbel twierdzi, że chciał sprawdzić, czy będzie zainteresowanie takimi przeróbkami. Według innych źródeł pojazd został przygotowany na wystawę TopGear w Polsce, która odbyła się już ładnych kilka lat temu.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

src="https://www.youtube.com/embed/oLipBm06ukI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Źródło: smartage.pl

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Katalog pojazdów

Wyjątkowe Audi Grandsphere Concept. Najbardziej wyrafinowany sedan w historii marki

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Premiera Tesli Roadster znów opóźniona. Auto trafi do klientów dopiero w 2023 roku

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km

Czytaj więcej >
Volkswagen

Katalog pojazdów

Koncepcyjny ID.Life ma być powiewem świeżości. Zdefiniuje rynek miejskich samochodów

Czytaj więcej >
Honda Tampa

Katalog pojazdów

Wyjątkowa perła motoryzacyjna. Ta Honda CRX przejechała ponad 1,6 miliona kilometrów

Czytaj więcej >