ZDrogi.pl
Klasyk w FSO

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dziś wypada 19. rocznica zawieszenia produkcji Poloneza

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Polonez przestał być produkowany na Żeraniu dokładnie 19 lat temu, właśnie 22 kwietnia. Swego czasu był marzeniem wielu Polaków, ale wraz z napływem aut z zachodu i wejściem Daewoo do FSO zszedł na drugi plan. Chętnych na nowego Poloneza było coraz mniej.

Dlaczego jedynie zawieszenia produkcji, a nie zakończenia? Oficjalnie nigdy nie ogłoszono, że Polonez nie będzie już więcej produkowany. Ba, nawet w opuszczonych halach Ośrodku Badawczo-Rozwojowego Samochodów Osobowych znaleziono prototyp, który mógł być kolejnym liftingiem popularnego auta (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Losy fabryki potoczyły się jednak w ten sposób, że wznowienia produkcji nie będzie już nigdy.

Polonez i jego początki. Na ich temat wciąż krąży wiele mitów

Oficjalnie produkcję Poloneza rozpoczęto 3 maja 1978 roku, więc auto z Żerania było produkowane przez 24 lata. Warto jednak wspomnieć, że są egzemplarze wyprodukowane w 1977 roku, z tzw. serii przedprodukcyjnej. Niektóre z nich zagrały w kultowym "07 zgłoś się", jako auto słynnego Porucznika Borewicza (stąd też utarło się nazywać Polonezy najstarszego typu "Borewiczami").

polonez-borewicz

Wokół Poloneza wciąż krąży wiele mitów i błędnych przekonań, które zostały już dawno zdemaskowane przez pasjonatów. Szczególnie, tych dotyczące początków produkcji, a mimo to sporo osób wciąż je powtarza. Dlatego wyjaśnimy kilka z nich. Nie jest prawdą to, że za projekt odpowiada legendarny Giorgetto Giugaro, ani to, że Polonez to odrzucony projekt Lancii Delty.

W rzeczywistości auto bazowało na prototypie testującym rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa biernego, Fiacie ESV (na zdjęciu poniżej). Ten prototyp faktycznie wykonał Giugiaro. Natomiast Poloneza projektowało Centro Stile Fiat, wykorzystując rozwiązania z ESV. Dlatego też Polonez, mimo tego, że technicznie szybko się starzał, to nawet w latach 90' uchodził za dosyć bezpieczne auto.

polonez-fiat-esv

Kolejny, często powtarzany mit, to ten dotyczący pochodzenia nazwy. Długo sądzono, że wybrano ją w plebiscycie tygodnia "Życie Warszawy". Jak to w tych czasach bywało, nieważne kto głosuje, a kto liczy głosy. W rzeczywistości nazwa była już wybrana dużo wcześniej, a sam plebiscyt przeprowadzono już w trakcie produkcji auta (które było przez jakiś czas nazywany, jako Polski 1500).

CGTN

Dramat podczas wyprzedzania. Ciężarówka z ładunkiem zgniotła SUV-a jak puszkę - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Polonez i jego historia produkcji

Klasyczny Polonez przechodził po drodze wiele drobnych modyfikacji. Z "Borewicza" stał się "Akwarium" po dodaniu szyby w tylnym słupku i zmianie frontu (od 1986 roku), a później "Przejściówką" po zaprojektowaniu nowego tyłu z niższym progiem załadunku (od 1989 roku). Ten sam tył użyto później w nowej bryle znanej nam bliżej jako Polonez Caro (od 1991 roku). W nowym modelu z czasem poszerzono rozstaw kół (stąd też wczesne egzemplarze Caro nazywa się wąskimi"). W międzyczasie (w 1988 roku) ruszyła także produkcja modelu dostawczego o nazwie Polonez Truck.

polonez-caro

Caro było swego czasu prawdziwą rewolucją w FSO. Auto zyskało nie tylko nowe nadwozie, ale także liczne zmiany we wnętrzu, czy samej konstrukcji. Przełomem była modernizacja już i tak przestarzałego silnika OHV, który zamiast gaźnika otrzymał jednopunktowy wtrysk paliwa. Później produkowano również takie z 103-konnym, 1.4-litrowym silnikiem Rovera (więcej tutaj), czy z francuskim dieslem 1.9.Wartą odnotowania wariacją była wersja sedan, nazwana Atu (produkowana od 1996 roku).

Ostatnie lata Poloneza, rządy Daewoo w FSO

Polonez w czasach Caro był już samochodem przestarzałym. Jednak niezamożne społeczeństwo polskie z okresu transformacji ustrojowej, potrzebowało taniego i prostego auta. I to zadanie Polonez faktycznie spełniał. Lifting w 1997 roku na model Plus (po tym jak FSO przekształciło się w Daewoo-FSO) był już łabędzim śpiewem i brutalnie mówiąc "pudrowaniem trupa".

Polonez Caro Plus i Atu Plus otrzymały nową deskę rozdzielczą i odświeżoną stylistykę, która nie była w stanie jednak zakryć pamiętającej lata 70' bryły pojazdu. Niewiele pomogły kolejne modyfikacje przestarzałego silnika OHV, Poloneza nie uratował nawet wielopunktowy wtrysk. W 1999 roku rozpoczęto także produkcję modelu Polonez Kombi, ale było już jakieś dziesięć, jak nie piętnaście lat za późno.

polonez-kombi

W 2002 roku, gdy kończono produkcję Poloneza, samochód wciąż miał z tyłu zawieszenie na resorach piórowych, a z przodu zamiast kolumny McPhersona była dwuwahacz. Silnik OHV produkcji Fiata pamiętał lata 60', więc jego modyfikacje w XXI wieku brzmiały jak ponury żart. Właściwie większość modernizacji Poloneza była robiona "z tego co się dało". Taki Polonez i był i tak też skończył, bo przecież oficjalnie produkcję tylko zawieszono. Rozstanie z żerańskim flagowcem mogło być dla niektórych bolesne, ale niestety było absolutnie potrzebne. Nieco dłużej mogła potrwać produkcja wersji dostawczej, ale o jego losach przesądziły problemy nyskiej fabryki.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce

Aktualności

Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.

Czytaj więcej >
Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Aktualności

Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Czytaj więcej >
Rząd zwróci obywatelom część kosztów paliwa

Aktualności

Rząd Portugalii zwróci obywatelom część kosztów zakupu paliwa

Czytaj więcej >
Musi sprzedać samochód, bo złamał przepisy

Aktualności

Sprzedajesz swoje BMW albo ci je zlicytujemy. Sposób na piratów?

Czytaj więcej >
Pilne - nawet 2.5 mln aut może stracić homologację

Aktualności

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd wprowadza nowe przepisy

Czytaj więcej >
Ktoś podeptał dach w Lamborghini w Warszawie. Wyznaczono wysoką nagrodę

Aktualności

Ktoś wdrapał się na dach lamborghini w Warszawie. Właściciel wyznaczył nagrodę

Czytaj więcej >