Odśnieżanie auta lód na szybie
Źródło: youtube.com FRUSTRACJE DROGOWE

Lód z nieodśnieżonego dachu spadł na przednią szybę auta - WIDEO

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
14 Lutego 2021

Odśnieżanie auta to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Wiele osób poprzestaje na odśnieżeniu szyb i ruszą w drogę. To jednak błąd, bo może się to skończyć tak jak na przedstawionym nagraniu.

Odśnieżanie auta. Ten kierowca zapomniał o dachu, to się mogło skończyć tragicznie

Odśnieżanie auta to w obecnych warunkach pogodowych codzienność wielu kierowców. Niektórzy jednak, zamiast pozbyć się śniegu z całego auta, oczyszczają same szyby. To może tylko doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli śnieg dłużej poleży na aucie to zamarznie i później ciężko nam go będzie usunąć. Ponadto lód na dachu to już naprawdę poważne zagrożenie, bo może np. spaść za samochód za nami i doprowadzić do groźnego wypadku.

Mało brakowało, a podobnie byłoby w przypadku kierowcy z nagrania. Gdy zahamował przed przejściem dla pieszych, na szybę spadły spore odłamki lodu, zasłaniając widok na drogę.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Kierowca poradził sobie z nimi wycieraczkami, a gdy zaczął zbliżać się do skrzyżowania, żeby włączyć się do ruchu, na szybę spadła kolejna płyta lodu. Oczywiście z takim widokiem przez przednią szybę, wykonanie manewru byłoby skrajnie niebezpieczne.

Odśnieżanie auta, zapomnisz o dachu i możesz mieć niebezpieczną sytuację na drodze

W tym wypadku kierowca może mówić i tak o tym, że miał sporo szczęścia. Lód spadł chwilę przed wykonaniem na drodze manewrów, podczas których łatwo o wypadek. Zaledwie sekundy mogłoby dzielić kierującego od tragedii.

Łatwo sobie wyobrazić, co by mogło się stać, gdyby do takiej sytuacji doszło przy wysokiej prędkości, np. podczas po autostradzie. W takich sytuacjach każda sekunda uwagi na drodze jest niezwykle istotna.

Jeśli lód nie spadnie nam na przednią szybę, może także ześlizgnąć się z tyłu, np. lądując na szybie auta kierowcy za nami. W skrajnych wypadkach i przy dużych prędkościach to poważnie zagrożenie.

Odśnieżanie auta. O tych kwestiach trzeba bezwzględnie pamiętać

Odśnieżając auto, musimy więc pamiętać nie tylko o szybie, ale i o dachu. Oprócz tego warto zająć się maską, w trakcie jazdy śnieg bądź lód z niej będzie leciał prosto na naszą frontową szybę. Podobnie w przypadku tylnej klapy w autach typu sedan, bo śnieg może spaść na inne auto, tak samo jak z dachu.

Kolejna kwestia to oświetlenie samochodu, tj. przednie i tylne lampy, jak i kierunkowskazy na błotnikach. Pomijając je, nie tylko pogarszamy widoczność sobie, ale także jesteśmy mniej widoczni na drodze.

Odśnieżyć powinniśmy także tablice rejestracyjne, które zgodnie z przepisami powinny być czytelne. Zapominając o tym, może nie stwarzamy dużego zagrożenia, ale za to narażamy się na mandat. Oczywiście za nieodśnieżenie innych elementów pojazdu, również możemy zostać ukarani przez policję.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł