Odpalanie na mrozie silnika diesla
Źródło: Unsplash.com Luca Tacinelli

Rankiem wielu Polaków miało problemy z rozruchem. Jak wcześniej zadbać o auto, żeby uniknąć przykrej niespodzianki

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
18 Stycznia 2021

Odpalanie na mrozie nie jest łatwe, szczególnie jeśli zaniedbaliśmy samochód. Ostatnie dni w Polsce były wyjątkowo mroźne, co poskutkowało porannymi problemami z rozruchem silników u wielu kierowców. Są jednak sposoby, żeby tego uniknąć.

Odpalanie na mrozie zatrzymało wielu kierowców. Trudny poranek 18 stycznia

Odpalanie na mrozie to problem szczególnie w przypadku silników diesla, ale właściciele "benzyniaków" również mogą mieć ten kłopot. Dzisiejszego poranka (18 stycznia), temperatura sięgała w niektórych rejonach Polski nawet do -20 stopni Celsjusza, więc wielu Polaków miało problemy z rozruchem silnika.

- Wczoraj odpalałem samochód bez problemu. Ale noc z niedzieli na poniedziałek zrobiła swoje, mimo nowego akumulatora. Choć liczę się z tym, że silniki Diesla słabiej przeżywają mroźne zimy - mówił dla portalu zdrogi.pl pan Szymon z Piaseczna, który również miał dziś problemy z odpaleniem auta.

Można uniknąć problemów z odpalaniem na mrozie. Przed spadkiem temperatur trzeba odpowiednio przygotować auto

Są jednak sposoby, aby uniknąć takich problemów. Bardzo ważny jest oczywiście wcześniej wspomniany akumulator, przed zimą powinniśmy sprawdzić stan jego ładowania w warsztacie, lub jeśli mamy prostownik, zrobić to samemu. Z wyjątkiem wypadków, gdy akumulator bezobsługowy, wtedy nie powinniśmy ładować go na własną rękę.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Szczególnie unikajmy głębokiego rozładowania baterii, tak aby napięcie nie spadło poniżej 10 V. Jeśli więc auto stoi przez jakiś czas nieużywane, warto je co jakiś czas "przepalać" i przejechać się, żeby alternator naładował akumulator. Przeczyszczenie samodzielnie klem również nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.

Warto również pamiętać o stosowaniu paliw zimowych, szczególnie jeśli mamy auto z silnikiem wysokoprężnym, bądź na gaz. Należy również uważać na wodę zbierającą się w układzie paliwowym, aby uniknąć tego problemy dobrze jest zmienić filtr paliwa przed zimą.

Przy odpalaniu na mrozie, kluczowy jest również stan rozrusznika, a w przypadku silników Diesla, także świec żarowych. Dlatego osoby, które regularnie serwisują silnik i dbają o jego stan, mają większe szanse na bezproblemowy rozruch silnika. Jednak oprócz stanu technicznego, ważna jest również poranna procedura.

Poranna procedura odpalania na mrozie.

W akumulatorach starego typu zalecano jego "rozbudzenie" przez świecenie 2-3 minuty światłami. W nowoczesnych konstrukcjach jest to całkowicie zbędne. Możemy nawet celowo odpalić auto bez włączonych świateł, tak aby nie obciążać akumulatora przy odpalaniu.

W przypadku silnika diesla pamiętajmy, aby nie kręcić od razu rozrusznikiem, a dać czas świecom żarowym na nagrzanie się do odpowiedniej temperatury, o czym dowiemy się gdy zgaśnie odpowiednia kontrolka. Z racji na mocne mrozy, zarezerwujmy sobie rankiem nieco więcej czasu niż zwykle.

W przypadku silników benzynowych, również przekręcamy kluczyk i dajemy kilka sekund pompce paliwa, żeby napełniła układ paliwowy. Pamiętajmy, że w obu przypadkach nie kręcimy rozrusznikiem dłużej niż dziesięć sekund, inaczej rozładujemy sobie akumulator i odpalenie na mrozie stanie się jeszcze trudniejsze. Jeśli rozładowaliśmy akumulator, zostaje nam poprosić o pomoc kogoś z przewodami rozruchowymi.

Gdy uda nam się odpalić auto nie dodajemy od razu gazu, dajmy chwilę silnikowi żeby się rozgrzał i rozprowadził olej. Przez pierwsze kilometry powinniśmy jechać spokojnie, pamiętajmy, że przy niskich temperaturach motor będzie się znacznie wolniej nagrzewał.

Źródło: motofakty.pl

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł