ZDrogi.pl

Unsplash.com Luca Tacinelli

Rankiem wielu Polaków miało problemy z rozruchem. Jak wcześniej zadbać o auto, żeby uniknąć przykrej niespodzianki

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Odpalanie na mrozie zatrzymało wielu kierowców. Trudny poranek 18 stycznia

Odpalanie na mrozie to problem szczególnie w przypadku silników diesla, ale właściciele "benzyniaków" również mogą mieć ten kłopot. Dzisiejszego poranka (18 stycznia), temperatura sięgała w niektórych rejonach Polski nawet do -20 stopni Celsjusza, więc wielu Polaków miało problemy z rozruchem silnika.

- Wczoraj odpalałem samochód bez problemu. Ale noc z niedzieli na poniedziałek zrobiła swoje, mimo nowego akumulatora. Choć liczę się z tym, że silniki Diesla słabiej przeżywają mroźne zimy - mówił dla portalu zdrogi.pl pan Szymon z Piaseczna, który również miał dziś problemy z odpaleniem auta.

Można uniknąć problemów z odpalaniem na mrozie. Przed spadkiem temperatur trzeba odpowiednio przygotować auto

Są jednak sposoby, aby uniknąć takich problemów. Bardzo ważny jest oczywiście wcześniej wspomniany akumulator , przed zimą powinniśmy sprawdzić stan jego ładowania w warsztacie, lub jeśli mamy prostownik, zrobić to samemu. Z wyjątkiem wypadków, gdy akumulator bezobsługowy, wtedy nie powinniśmy ładować go na własną rękę.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Szczególnie unikajmy głębokiego rozładowania baterii, tak aby napięcie nie spadło poniżej 10 V. Jeśli więc auto stoi przez jakiś czas nieużywane, warto je co jakiś czas "przepalać" i przejechać się, żeby alternator naładował akumulator. Przeczyszczenie samodzielnie klem również nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.

Warto również pamiętać o stosowaniu paliw zimowych, szczególnie jeśli mamy auto z silnikiem wysokoprężnym, bądź na gaz. Należy również uważać na wodę zbierającą się w układzie paliwowym, aby uniknąć tego problemy dobrze jest zmienić filtr paliwa przed zimą.

Przy odpalaniu na mrozie, kluczowy jest również stan rozrusznika, a w przypadku silników Diesla, także świec żarowych. Dlatego osoby, które regularnie serwisują silnik i dbają o jego stan, mają większe szanse na bezproblemowy rozruch silnika. Jednak oprócz stanu technicznego, ważna jest również poranna procedura.

Poranna procedura odpalania na mrozie. 

W akumulatorach starego typu zalecano jego "rozbudzenie" przez świecenie 2-3 minuty światłami. W nowoczesnych konstrukcjach jest to całkowicie zbędne. Możemy nawet celowo odpalić auto bez włączonych świateł, tak aby nie obciążać akumulatora przy odpalaniu.

W przypadku silnika diesla pamiętajmy, aby nie kręcić od razu rozrusznikiem, a dać czas świecom żarowym na nagrzanie się do odpowiedniej temperatury, o czym dowiemy się gdy zgaśnie odpowiednia kontrolka. Z racji na mocne mrozy, zarezerwujmy sobie rankiem nieco więcej czasu niż zwykle.

W przypadku silników benzynowych, również przekręcamy kluczyk i dajemy kilka sekund pompce paliwa, żeby napełniła układ paliwowy. Pamiętajmy, że w obu przypadkach nie kręcimy rozrusznikiem dłużej niż dziesięć sekund, inaczej rozładujemy sobie akumulator i odpalenie na mrozie stanie się jeszcze trudniejsze. Jeśli rozładowaliśmy akumulator, zostaje nam poprosić o pomoc kogoś z przewodami rozruchowymi. 

Gdy uda nam się odpalić auto nie dodajemy od razu gazu, dajmy chwilę silnikowi żeby się rozgrzał i rozprowadził olej. Przez pierwsze kilometry powinniśmy jechać spokojnie, pamiętajmy, że przy niskich temperaturach motor będzie się znacznie wolniej nagrzewał.

Źródło: motofakty.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >