ZDrogi.pl
Nowe obostrzenia, o których kierowcy muszą pamiętać

Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Nowe obostrzenia - nawet 1000 zł mandatu dla kierowców

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Rząd zapowiedział nowe obostrzenia, które wejdą w życie 27 marca. Na szczęście obyło się bez całkowitego lockdownu. Warto pamiętać, że pomimo braku zakazu przemieszczania się, wciąż możemy zostać ukarani wysokim mandatem.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rząd nie wprowadził całkowitego lockdownu. Nie pojawiły się zatem ograniczenia w zakresie, np. swobodnego przemieszczania się. Nie oznacza to jednak, że w okresie wielkanocnym kierowcy nie muszą szczególnie uważać.

Proste niedopatrzenie może kosztować nas 1000 zł - takim mandatem możemy zostać ukarani za złamanie epidemicznych obostrzeń za kierownicą.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe obostrzenia, które wejdą w życie w sobotę 27 marca. Tradycyjnie już rząd zaleca nam spędzenie Wielkanocy w gronie domowników i odradza większe spotkania rodzinne. Ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ i tak odnotowujemy kolejne rekordy dziennych zakażeń, a sytuacja w szpitalach jest najcięższa od początku pandemii.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

W święta dalej obowiązuje limit osób, jakie mogą przebywać w gospodarstwie domowym. Maksymalnie możemy zaprosić 5 osób. Oczywiście nie wprowadzono zakazu przemieszczania się, więc nikt nie będzie sprawdzał, w jakim celu się przemieszczamy.

Jeśli jednak zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej, możemy słono zapłacić. Za wykroczenie przeciw obostrzeniom epidemicznym grozi 1000 zł mandatu. Rząd w tej sprawie zapowiedział politykę zero tolerancji.

Tak wysoki mandat grozi nam na przykład, jeśli w trakcie kontroli drogowej nie założymy maseczki. Nie mamy obowiązku, jadąc własnym autem, zasłaniać ust i nosa, ale po wyjściu z pojazdu jest to wymagane. Musimy mieć zatem maseczkę w aucie, aby móc ją założyć choćby podczas tankowania auta lub kontroli drogowej.

Należy pamiętać o maseczce w aucie, aby uniknąć problemów

Brak maseczki może sprawić, że zostaniemy ukarani mandatem do 1000 zł. Można odmówić jego przyjęcia, ale wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu i możemy otrzymać, zdecydowanie wyższą, karę od sanepidu. W takiej sytuacji widełki są znacznie wyższe i wynoszą od 5 do nawet 30 tysięcy zł.

Pamiętajmy, że obowiązek zakrywania nosa i ust w listopadzie 2020 roku został wprowadzony w formie ustawy, a więc sądy mogą częściej przyznawać rację policji. Uniknąć kary instytutu sanitarno-epidemiologicznego może być znacznie trudniej.

O czym musimy pamiętać w samochodzie?

Obostrzenia dla kierowców. O czym musisz pamiętać?

  • na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. Posiłki wydawane są jedynie na wynos i nie możemy spożywać ich na terenie stacji. 

  • Po opuszczeniu pojazdu musimy zakłada maseczki. Dotyczy to zarówno stacji benzynowych, wulkanizatora, warsztatów samochodowych, myjni, etc.

  • W centrach handlowych co drugie miejsce na parkingach musi pozostać puste.

  • W samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych obowiązuje limit pasażerów. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Przepis oczywiście nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają. 

  • Zawsze miej w aucie maseczkę. Nie ma obowiązku noszenia jej w trakcie jazdy, ale będzie niezbędna na wypadek, np. kontroli drogowej. Pamiętajmy, że od niedawna nie można jej zastąpić chustą, szalikiem, kominem czy przyłbicą.

Źródło: Fakt.pl/moto.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >
Mistrz parkowania w akcji. Wystarczyły mu 3 cm zapasu

Aktualności

Prawdziwy mistrz parkowania. Temu kierowcy wystarczyły 3 cm zapasu - Wideo

Czytaj więcej >