ZDrogi.pl > Aktualności > Premier zapowiada - Najpóźniej w czwartek wprowadzimy nowe obostrzenia
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:39

Premier zapowiada - Najpóźniej w czwartek wprowadzimy nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia
Photo by Trinity Nguyen on Unsplash

Najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia” - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki cytowany przez portal WAWAInfo.

Choć rząd wcześniej zapewniał, że restrykcje zostaną zaostrzone, jeśli dzienna liczba wykrytych zakażeń wyniesie 30 tysięcy, to postanowił obostrzenia wcześniej.

Mateusz Morawiecki nie podał, jakie restrykcje zostaną wprowadzone.

- "Będziemy prezentować obostrzenia na okres dwóch tygodni, czyli na tydzień poprzedzający święta wielkanocne i tydzień po świętach" - powiedział premier i zapewnił, że pierwszych wytycznych spodziewać możemy się już w ten czwartek (25 marca).

Media wieszczą całkowity lockdown. Oznaczałoby to zamknięcie również (dotychczas otwartych) sklepów z meblami, elektroniką, materiałami budowlanymi, czy odzieżą, a niewykluczone, że ponownie zamknięte zostaną lokale świadczące usługi - zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, czy salony tatuażu.

Jako "wzór" do działań premier podał sąsiadów zza Odry - "W Niemczech również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek, godzina policyjna w wielu krajach UE. Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także jutro rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę"

23 marca kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała o wprowadzeniu "twardej blokady" na czas Wielkanocy, która ma polegać ma na "całkowitym zatrzymaniu życia publicznego, gospodarczego i prywatnego". Możliwe wiec, że polski rząd zastosuje podobnie środki.

Przy okazji warto przypomnieć o tym, że od 17 października 2020 roku nie mamy już obowiązku podróżowania samochodami osobowymi w maseczkach ochronnych. Dotyczy to zarówno członków rodziny (mieszkających lub "gospodarujących" wspólnie), jak i osób podróżujących wspólnie np. jednym pojazdem służbowym. Możliwe więc, że i ten obowiązek powróci.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Na ten moment lista branż, które musiały zawiesić działalność, wygląda następująco:

  • hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych oraz punktów oferujących noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

  • stoki narciarskie;

  • kluby fitness i siłownie;

  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie nowych restrykcji. Wszystko przez przyśpieszającą pandemię koronawirusa. W niechlubnej czołówce radzących sobie najgorzej z pandemią znajduje się Mazowsze, w którym we wtorek wykryto 16 741 zakażeń - z czego 3105 z Mazowsza.

- "Drugim województwem, gdzie sytuacja jest najbardziej dramatyczna, jest Śląsk - Mamy 75 procent zajętych łóżek w Polsce, najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Mazowszu, gdzie zajętych ponad 80 procent łóżek" - przekazał premier.

Od kilku dni w media mówi się o kolejkach karetek stojących pod placówkami medycznymi. Niektórzy pacjenci wożeni są do szpitali oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. To powoduje, że brakuje ambulansów i w transporcie pozostałych pacjentów konieczna jest pomoc Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: WAWAInfo.pl/Interia.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane