ZDrogi.pl > Aktualności > Na Orlenie odbyła się konferencja o drożyźnie na stacjach paliw. Nagle ceny spadły
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:58

Na Orlenie odbyła się konferencja o drożyźnie na stacjach paliw. Nagle ceny spadły

ceny-paliw-spadly-podczas-konferencji
twitter.com Władysław Kosiniak-Kamysz

Ceny paliw w ostatnim czasie przyprawiają kierowców o ból głowy. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zorganizował z tego powodu konferencję prasową na Orlenie. Nagle, jak za dotknięciem magicznej różdżki, ceny spadły.

Ceny paliw są obecnie najwyższe od ośmiu lat (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Dziwił fakt, ze przez długi czas nie mówili o tym politycy, wszak wzrost cen na stacjach to też wzrost cen innych produktów (m.in. ze względu na wyższe koszty produktów). Sprawą zainteresowało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Gdy próbowano pokazać wysokie ceny na stacjach, te nagle spadły.

Ceny paliw spadły podczas konferencji, nagle weszła rzeczniczka Orlenu

W trakcie konferencji na Orlenie prowadzonej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, "magicznym sposobem" 5 minut po jej rozpoczęciu ceny wyświetlane na tablicy były niższe o 15 groszy. Czyżby decydenci państwowej spółki obawiali się, że na gdy suweren zobaczy ceny na ulicy Polnej, to wścieknie się na politykę rządu? Co więcej, na miejscu pojawiła się rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska.

Zakrzewska stwierdziła, że za czasów rządów koalicji PO-PSL ceny paliw były podobne. Kosiniak-Kamysz zauważył jednak wtedy, że cena baryłki ropy wynosiła wtedy 130 dolarów, a obecnie wynosi 76 USD. Rzeczniczka tłumaczyła się z kolei lepszą pozycją złotówki na rynku światowym w czasach rządów obecnej opozycji. Warto jednak wziąć pod uwagę, co wpływa na kursy walut i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wpływ ma rząd na kurs złotówki. Wszak kursy opierają się m.in. na gospodarce danego kraju, a nasza zmaga się z wysoką inflacją.

Ceny paliw na Orlen droższe niż na stacjach zagranicznego kapitału

W trakcie konferencji cena spadła z 5.66 PLN za litr oleju napędowego ON z 5,61 zł do 5,51 zł. Pytanie jednak na jak długo i na których stacjach. Jak zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz na stacjach zagranicznych koncernów (np. Auchan, BP, czy Shell) ceny są niższe niż na Orlenie. Jako dowód pokazał zdjęcia ze stacji w Warszawie. Za benzynę 95 na stacji Auchan zapłacimy 5,40 zł/litr, na BP 5,59 zł/litr, a na Shellu 5,64 zł/litr. Tymczasem na Orlenie cena wynosi 5,69 zł/litr benzyny 98. Z punktu widzenia konsumenta, nie ma żadnego interesu we wspieraniu polskiego kapitału.

Oczywiście w internecie pojawiły się żarty, że PSL powinien teraz robić konferencję prasowe na stacjach benzynowych w całej Polsce. Dzięki temu ceny miałyby masowo spadać. Zwłaszcza że spadek o 15 groszy wydaje się być wręcz niemożliwy. Żarty, żartami, ale na to raczej nie mamy co liczyć. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ceny jeszcze bardziej nie wzrosną.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: twitter.com Władysław Kosiniak-Kamysz