ZDrogi.pl > Aktualności > Ceny paliwa wyjątkowo wysokie. Ostatni raz tak drogo było 8 lat temu
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:58

Ceny paliwa wyjątkowo wysokie. Ostatni raz tak drogo było 8 lat temu

ceny-paliw-znow-wzrosly
Unsplash.com Lily Banse

Ceny paliwa osiągają kolejne szczyty. Według analityków BM Reflex ostatni raz tak wysokie ceny były 8 lat temu. Na obniżki w to lato raczej nie ma co liczyć.

Według ekspertów BM Reflex średnia cena benzyny 95 na stacjach paliw w kraju oscyluje w okolicach 5,45 zł. Za 98 zapłacimy 5,75 zł, są stacje, na których zapłacimy nawet więcej niż 6 zł/litr za 95. Olej napędowy kosztuje średnio 5,37 zł.

Zwykle właściciele aut z LPG cieszą z taniego paliwa, które czasami kosztuje nawet poniżej 2 zł. Na to jednak nie ma co liczyć tego lata, bo obecnie średnia cena za litr gazu to 2,39 zł.

Ceny paliw w Polsce są najwyższe od 8 lat

Choć eksperci nie mogą mieć w tej kwestii stuprocentowej pewności, to raczej tego lata większych obniżek nie będzie, na żadnym paliwie. Jak wskazują eksperci BM Reflex, już teraz ceny paliw są najwyższe od 8 lat, a dokładniej od okresu 2012-2013.

To oczywiście efekt wzrostu cen hurtowych, które w I połowie wzrosły całościowo o 21 proc. W przypadku benzyny 95 zwyżka wyniosła 28 proc., a oleju napędowego o 19 proc. To z kolei wynika z sytuacji wzrostu cen ropy na rynku światowym.

Ceny paliw, a gospodarka światowa

Jak wskazują eksperci BM Reflex, baryłka ropy Brent wzrosła od początku roku o 37 proc., aż osiągnęła cenę przewyższającą 75 dolarów (ok. 285 zł) za baryłkę. Swoje dołożył także spadek wartości złotówki względem dolara (3 proc.). Warto też zaznaczyć, że wzrost cen paliw przyczynia się pośrednio do wzrostu kosztu niektórych produktów (przez wyższy koszt ich transportu).

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Agroprofil.pl

Tagi: Ceny paliw