ZDrogi.pl
Piesi nowe przepisy

Listonosz przestraszył się hamującego samochodu. Tłumaczył się nowymi przepisami - wideo

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Piesi od 1 czerwca otrzymali nowe uprawnienia, ale też nowe obowiązki. Jednak medialne przekazy mówią o "bezwzględnym pierwszeństwie pieszych". Takie uogólnienie może być jednak bardzo niebezpieczne, o czym świadczy sytuacja z nagrania.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, od 1 czerwca piesi będą mieli pierwszeństwo "przy wchodzeniu na pasy" (więcej tutaj). Podczas przekraczania jezdni nie mogą natomiast używać komórek i innych urządzeń "rozpraszających percepcję".

Z kolei kierowcy będą mieli obowiązek zmniejszenia prędkości, aby nie narazić pieszego wchodzącego na przejście i ustąpić mu pierwszeństwa. Co jednak najważniejsze, zarówno pieszy, jak i kierowca będzie miał obowiązek zachować szczególną ostrożność.

Co to oznacza w praktyce? Że jedni i drudzy będą musieli uważać, bo nowe prawo wcale nie wyklucza "wtargnięć" na przejście. Wciąż nie można wchodzić na pasy bez upewnienia się, że bezpiecznie przekroczymy jezdnie, bo w ten sposób nie zachowujemy szczególnej ostrożności.

subaru-wyscig-z-lamborghini

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Pierwszeństwo pieszych jeszcze nie weszło w życie. Niektórzy nawet o tym nie wiedzą

W tym przypadku pieszy wszedł na przejście, mimo nadjeżdżającego auta. Prędkość była jednak niska, kierowca był w stanie płynnie wyhamować. Z tym że zahamował za krzyżówką. Tu niestety szpila dla kierowcy, za zbyt późną reakcję.

Pieszy jednak przestraszył się auta, które zatrzymało się przed przejściem dla pieszych. Zamiast po prostu przejść przez jezdnię, zdecydował się na kłótnię. Oczywiście na środku drogi.

Listonosz zaczął powoływać się na nowe przepisy. Problem w tym, że wchodzą one dopiero od 1 czerwca.

Kierowca zareagował równie żywiołowo i zwyzywał pieszego. Po opublikowaniu nagrania publicznie za to przeprosił, gdyż stwierdził, że jest "ofiarą nowych przepisów".

- Nie uważam go za barana je**anego i cw**a pie***lonego, tylko za ofiarę nowych, wchodzących 1 czerwca (nie 1 kwietnia) przepisów, które wmawiają pieszym, że mogą wejść bez konsekwencji pod zbliżający się pojazd i nie muszą rozglądać się, czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne - pisał kierowca na nagraniu.

W rzeczywistości to jednak nie "ofiara nowych przepisów", a bardziej ofiara narracji, która wokół nowego prawa narosła. Znowelizowana ustawa nie daje pieszym możliwości wkraczania na przejście bez upewnienia się, czy mogą to bezpiecznie zrobić.

Brakuje w tej kwestii odpowiedniej kampanii informacyjnej od rządu. Do wejścia w życie nowych przepisów zostało jednak półtora miesiąca, może przez ten czas zobaczymy jakieś ruchy ze strony resortu infrastruktury.

Źródło: Youtube Jacek Żytkiewicz

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Podobne artykuły

Mężczyzna jechał na gapę, stojąc na zderzaku autobusu. MZA planuje wyciągnąć konsekwencje

Na drogach

Bielsko-Biała: Uczepił się zderzaka i jechał na gapę. Mogło dojść do tragedii

Czytaj więcej >
Śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego

Na drogach

Tragiczny wypadek w Lubuskim. Ojciec zginął na oczach trójki dzieci

Czytaj więcej >
Kierowca jechał samoróbką nocą bez świateł. Był pijany i miał zakaz prowadzenia pojazdów

Na drogach

Nocą bez świateł jechał „samoróbką” - miał 3,5 promila​

Czytaj więcej >
KMP Ostrołęka

Na drogach

Osobówka wbiła się w bariery ochronne. Młody kierowca zginął w strasznych okolicznościach

Czytaj więcej >
Alkomat policyjny. Materiały Policyjne

Na drogach

Kościan. 18-latek jeszcze nie odebrał prawa jazdy, a już je stracił

Czytaj więcej >
16-latek rozbił toyotę rodziców. Materiały Policyjne

Na drogach

16-latek zabrał auto rodzicom. Jazdę zakończył na słupie

Czytaj więcej >