ZDrogi.pl > Aktualności > Gdy zmieniał koło, okradli mu samochód
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:43

Gdy zmieniał koło, okradli mu samochód

Kradzieże samochodów wymiana koła
Flickr.com Amy Evenstad

Kradzieże samochodów

Kradzieże samochodów były szczególnie popularne w latach 90' XX wieku. Dziś to proceder, który jest znacznie mniej popularny, złodzieje wolą "wyczyścić" wnętrza samochodów z kosztowności. Jest co kraść, bo wiele osób bezwiednie zostawia w środku klucze, torebki, dokumenty, czy laptopy.

Na własnej skórze takiej metody doświadczył kierowca z Suwałk. Mężczyzna miał przebitą oponę, zabrał się więc za wymianę. Gdy wrócił do pojazdu, zauważył zniknięcie portfela z dokumentami.

Jak pisze KMP Suwałki, do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Poszkodowany wycenił straty na 1200 zł.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Policjanci nie wykluczają, że koło zostało celowo uszkodzone, żeby odwrócić uwagę kierowcy. Metody polegające na zmyleniu w podobny sposób kierowcy zdobywają coraz większa popularność wśród złodziei.

Inne, podobne sposoby kradzieży samochodów, a raczej ich zawartości, to kradzież "na butelkę", czy "na drut". Oba polegają z grubsza na tym samym. Wkłada się przedmot w jedno koło, a gdy kierowca wysiądzie, sprawdzić co się stało, złodziej "czyści" wnętrze pojazdu.

Kradzieże samochodów. Policja radzi jak się zabezpieczyć

Jak ostrzega KMP Suwałki, złodzieje działają często przy obiektach handlowych, sklepach i bankomatach. Zwykle najpierw obserwują parking, szukając ofiary, która może zostawić w aucie potencjalnie dużo warty łup.

Złodzieje podchodzą do wytypowanego pojazdu i przecinają oponę, bądź podstawiają specjalny kolec. Ewentualnie stosują mniej inwazyjne metody, takie jak wcześniej wspomniana butelka.

Kierowca zwykle dopiero po chwili jazdy spostrzega, że "złapał gumę". Zatrzymuje się zmienić koło i jest zbyt zaaferowany tą sytuacją, żeby spostrzec, że z drugiej strony działają już złodzieje.

Dlatego policja apeluje o ostrożność i przypomina o kilku zasadach bezpieczeństwa. Jeśli usterkę złapiemy np. po skorzystaniu z bankomatu, bądź wyjściu z centrum handlowego, należy zamknąć auto przed wymianą koła. Podobnie jak okna, nie zostawiajmy także na dachu, ani masce torebki, czy portfela.

- Zdarza się też, że jeden ze złodziei oferuje swoją pomoc przy wymianie koła, by skuteczniej odwrócić uwagę kierowcy - ostrzegają funkcjonariusze.

Źródło: Policja Suwałki

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane