ZDrogi.pl
Lany poniedziałek policja mandaty

MIROSLAW PIESLAK/East News

Komunikat policji na Lany Poniedziałek. Posypią się mandaty

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Lany Poniedziałek niegdyś kojarzył się z młodzieżą wylewającą wiadra wody na przejeżdżające auta i autobusy. Te chuligańskie wybryki od lat straciły na popularności, ale to nie znaczy, że kompletnie zaniknęły. Policja ostrzega, że mogą posypać się mandaty

Lany Poniedziałek pod okiem policji. "Oblewacze" muszą się wstrzymać

Policja wydała na Lany Poniedziałek specjalny komunikat. Funkcjonariusze ostrzegają, że w tym roku ze względu na pandemię należy ograniczyć zwyczaj do "symbolicznego minimum" i przestrzegać obostrzeń.

Jak pisze asp. szt. Łukasz Dutkowiak z KMP Wrocław, w kultywowaniu tradycji trzeba pamiętać o umiarze. W obecnej sytuacji oblewanie wodą może mieć przykre konsekwencje zdrowotne dla oblewanych i parwne dla oblewających.

Wiele osób pamięta jeszcze, jak lata temu przejazd samochodem przez osiedlową drogę, mógł się skończyć wylaniem wiadra wody na szybę przez grupę dzieci. Obecnie takie zachowania należą już do rzadkości i zwykle są karane.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Policja ostrzega, że oblewanie wodą innych osób może zostać podpięte pod art. 51 Kodeksu wykroczeń, jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Grozi za to mandat do 500 zł.

Cięższe konsekwencje poniosą osoby, które oblewają np. pasażerów transportu publicznego, albo rzucają balonami z wodą w pojazdy uczestników ruchu drogowego. Policja może uznać, że takie zachowanie nos znamiona "nieobyczajnego wybryku".

W takim wypadku kara może być znacznie wyższa. Jeśli policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu, sprawcy grozi ograniczenie wolności lub grzywna nawet do 5 tys. zł.

Łatwo sobie wyobrazić, jakie zagrożenie mogą nieść takie zachowania. Nie wiemy jak kierowca zareaguje, gdy zobaczy niezydentyfikowany przedmiot lecący w stronę jego auta.

Ponadto nagły rozrypsk wody na szybie może na chwilę przysłonić widoczność na drodze. A nawet chwila nieuwagi może skończyć się poważnym wypadkiem.

Wybryk w Lany Poniedziałek może mieć swój finał w sądzie

Policja ostrzega, że w skrajnych wypadkach zabawa w Lany Poniedziałek może skończyć się sprawą karną. Ktoś może uznać oblanie wodą za naruszenie jego nietykalności cielesnej, czy narażenie na straty (np. gdy oblana osoba była w drodze na lotnisko). Podobnie w przypadku, gdy ktoś oblewaniem wodą spowoduje zagrożenie na drodze

Dlatego też policja apeluje, żeby w Lany Poniedziałek zachować umiar. Oblanie wodą w symbolicznym wymiarze może zostać zakwalifikowane jako kontratyp pozaustawowy i nie będzie uznane za wykroczenie. Wszystko jest jedna kwestią umiaru.

Źródło: Policja

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >
Mistrz parkowania w akcji. Wystarczyły mu 3 cm zapasu

Aktualności

Prawdziwy mistrz parkowania. Temu kierowcy wystarczyły 3 cm zapasu - Wideo

Czytaj więcej >