ZDrogi.pl > Aktualności > Komunikat policji na Lany Poniedziałek. Posypią się mandaty
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:38

Komunikat policji na Lany Poniedziałek. Posypią się mandaty

Lany poniedziałek policja mandaty
MIROSLAW PIESLAK/East News

Lany Poniedziałek pod okiem policji. "Oblewacze" muszą się wstrzymać

Policja wydała na Lany Poniedziałek specjalny komunikat. Funkcjonariusze ostrzegają, że w tym roku ze względu na pandemię należy ograniczyć zwyczaj do "symbolicznego minimum" i przestrzegać obostrzeń.

Jak pisze asp. szt. Łukasz Dutkowiak z KMP Wrocław, w kultywowaniu tradycji trzeba pamiętać o umiarze. W obecnej sytuacji oblewanie wodą może mieć przykre konsekwencje zdrowotne dla oblewanych i parwne dla oblewających.

Wiele osób pamięta jeszcze, jak lata temu przejazd samochodem przez osiedlową drogę, mógł się skończyć wylaniem wiadra wody na szybę przez grupę dzieci. Obecnie takie zachowania należą już do rzadkości i zwykle są karane.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Policja ostrzega, że oblewanie wodą innych osób może zostać podpięte pod art. 51 Kodeksu wykroczeń, jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Grozi za to mandat do 500 zł.

Cięższe konsekwencje poniosą osoby, które oblewają np. pasażerów transportu publicznego, albo rzucają balonami z wodą w pojazdy uczestników ruchu drogowego. Policja może uznać, że takie zachowanie nos znamiona "nieobyczajnego wybryku".

W takim wypadku kara może być znacznie wyższa. Jeśli policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu, sprawcy grozi ograniczenie wolności lub grzywna nawet do 5 tys. zł.

Łatwo sobie wyobrazić, jakie zagrożenie mogą nieść takie zachowania. Nie wiemy jak kierowca zareaguje, gdy zobaczy niezydentyfikowany przedmiot lecący w stronę jego auta.

Ponadto nagły rozrypsk wody na szybie może na chwilę przysłonić widoczność na drodze. A nawet chwila nieuwagi może skończyć się poważnym wypadkiem.

Wybryk w Lany Poniedziałek może mieć swój finał w sądzie

Policja ostrzega, że w skrajnych wypadkach zabawa w Lany Poniedziałek może skończyć się sprawą karną. Ktoś może uznać oblanie wodą za naruszenie jego nietykalności cielesnej, czy narażenie na straty (np. gdy oblana osoba była w drodze na lotnisko). Podobnie w przypadku, gdy ktoś oblewaniem wodą spowoduje zagrożenie na drodze

Dlatego też policja apeluje, żeby w Lany Poniedziałek zachować umiar. Oblanie wodą w symbolicznym wymiarze może zostać zakwalifikowane jako kontratyp pozaustawowy i nie będzie uznane za wykroczenie. Wszystko jest jedna kwestią umiaru.

Źródło: Policja

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane