ZDrogi.pl
Kierowca piwo bezalkoholowe

pixabay.com miguelrd68

Kierowanie autem, a picie piwa bezalkoholowego

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Kierowca prowadzący auto pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie na drodze. Dlatego nawet po wypiciu jednego piwa, nie można wsiadać za kierownicę. Na szczęście są piwa bezalkoholowe, ale nie wszystkie z nich to "zerówki". Niektóre mają

Kierowca a piwo bezalkoholowe

Kierowca może bez obaw pić piwa bezalkoholowe, które są okreslane jako "zerówki". W tym wypadku trunek nie ma ani grama alkoholu i nie powoduje żadnych obaw. Można go rozpoznać po niebieskich kolorach opakowań i zwykle dużym napisame "0,0 proc.".

Niektóre piwa bezalkoholowe mają jednak etykietę "zawartość alkoholu do 0,5 proc.". W świetle prawa nie są one klasyfikowane jako napój alkoholowy. Wielu kierowców podchodzi jednak do nich ze sporą dozą ostrożności, w obawie przed kontrolą policji.

Jak podaje portal moto.pl, tego typu piwa niekonicznie będą zawierać tyle alkoholu. 0,5 proc. jest po prostu maksymalnym stężeniem, to też etanol znajduje się w napoju w śladowych ilościach. Podobne ilości alkoholu mogą być w jogurcie, czy kefirze.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Jeśli jednak świeżo po po wypiciu piwa z zawartością etanolu do 0,5 proc. zbadamy się alkomatem, urządzenie wskaże przekroczenie dopuszczalnego limitu. To wynika głównie z czułości urządzenia, które musi wykryć alkohol z wydychanego powietrza. 

Po wypiciu piwa o zawartości alkoholu do 0,5 proc. resztki substancji zostaną na ustach i języku, co wykryje urządzenie. Wystarczy jednak chwilę odczekać i wykonać kolejny pomiar, który wskaże, że jesteśmy trzeźwi.

Można więc wywnioskować, że nie najlepszym pomysłem jest np. picie piwa bezalkoholowe w aucie. Nie tylko ze względu na badanie alkomatem, ale jeśli ktoś nas zobaczy, jak pijemy z charakterystycznej butelki, może nie zauważyć jaki to napój i zgłosić to na policję.

Oczywiście przy badaniu alkomatem możemy poprosić o ponowne badanie. Urządzenia również potrafią się mylić. Dla pewności po piwie o zawartości alkoholu do 0,5 proc. można również przepłukać usta wodą.

Kierowcy nie powinni pić radlerów i piw niskoalkoholowych. Te mogą być realnym zagrożeniem

Jak jednak zaznacza portal moto.pl, sytuacja nie dotyczy piw niskoalkoholowych (o zawartości alkoholu 1-3 proc.), czy radlerów (2-3 proc. alkoholu). Po ich wypiciu nie powinno się wsiadać za kierownicę, gdyż nigdy nie jesteśmy pewni, jak nasz organizm zareaguje na etanol.

Teoretycznie, nawet po kilku godzinach po wypiciu takiego piwa, możemy mieć alkohol w organizmie w ilości, która nie dopuszcza nas do kierowania. Dlatego jeśli koniecznie musimy wsiąść za kierownicę, a piliśmy kilka godzin temu piwo, należy przebadać się wcześniej alkomatem, np. na komisariacie policji.

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie to 0,2 promila (do przekroczenia tej granicy wystarczy nawet jedno piwo). Od 0,2 do 0,5 promila traktowane jest to jako wykroczenie, grożące utratą prawa jazdy i karą pozbawienia wolności do 30 dni. Powyżej 0,5 promili to już przestępstwo karane wysoką grzywną, za które grozi nawet do 2 lat więzienia.

Źródło: Moto.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >