Honda Civic kontra Lamborghini
Źródło: youtube.com/1320video

Lamborghini kontra dwie stare Hondy, włoskie aut było bez szans - WIDEO

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
14 Lutego 2021

Honda Civic ma wielu wiernych fanów, szczególnie wśród miłośników tuningu. Z niepozornego, niedużego auta można wyciągnąć naprawdę wiele, co udowodniono w tym wyścigu na autostradzie. Lamborghini nie miało zbyt wielu szans.

Honda Civic kontra Lamborghini. Włoskie super auto bez szans

Honda Civic ma wiele twarzy, niektóre dzielnie służą jako auta miejskie, a nawet rodzinne, a inne są chętnie wykorzystywane w wyścigach i poddawane modyfikacjom. W te dwa egzemplarze właściciele musieli włożyć spory worek pieniędzy.

Na nagraniu można zobaczyć, jak w trakcie wyścigu na autostradzie dwie Hondy przy lotnym starcie, zostawiają w tyle Lamborghini. Najpierw robi to czarny 2-drzwiowy sedan, a później tę sztukę powtarza szary hatchback. Oba z nich to piąta generacja Civica, produkowana w latach 1991-1995.

Honda Civic z nagrania. Obie to prawdziwe potwory

Czarny 2-drzwiowy sedan przedstawiony na filmie egzemplarzy Hondy, ma silnik serii K20. Te dwulitrowe jednostki były montowane w mocniejszych wersjach aut japońskiego producenta, np. legendarnym Type R (choć nie tylko). Oczywiście wszystkie z nich mają legendarny system Vtec, kontrolujący czas otwarcia i wzniosu zaworów w zależności od wielu czynników, takich jak obroty silnika, jego obciążenie czy stopień otwarcia przepustnicy.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

W tym wypadku nie zdradzono, z jakim dokładnie silnikiem serii K20 mamy do czynienia. Nie wiadomo też, czy auto to oryginalne Type R, czy wersja podstawowa ze zmienionym silnikiem. Pewne jest natomiast to, że to K20 zostało zmodyfikowane do osiągnięcia mocy ponad 650 koni mechanicznych.

Honda Civic

Natomiast szary hatchback ma z kolei silnik B18 o pojemność 1.8-litra. W tym wypadku również nie podano więcej danych na temat, który to konkretnie model motoru, ale emblemat Vtec wskazuje, że nie mamy do czynienia ze słabszą wersją. Uwagę zwraca na pewno potężna turbina.

Honda Civic

Hatchback ze zmodyfikowanym silnikiem osiąga moc ponad 700 koni mechanicznych. Auto nie ma tylnego zderzaka (zapewne dla redukcji masy) i przedniego, co ma poprawić przepływ powietrza do intercoolera. Oczywiście obie Hondy Civic mają odpowiednie opony, żeby utrzymać trakcję przy tak gargantuicznej mocy.

W drugim narożniku, Lamborghini Gallardo. Dwie turbosprężarki i silnik V10 z napędem na tylną oś.Włoski potwór osiąga moc 780 koni mechanicznych, czyli znacznie więcej niż obie Hondy Civic. Co więc przesądziło od przewadze japońskich "pudełek" na autostradzie?

Honda Civic

Honda Civic i sekret jej ogromnej mocy

Jak zwykle początkującym bywalcom siłowni mówi się, żeby zwiększyli masę, tak początkującym fanom wyścigów mówi się, żeby ją zmniejszyli. Honda Civic, szczególnie starszych generacji to bardzo lekkie auto, które nawet z niedużymi silnikami potrafi zaskoczyć przyśpieszeniem.

Zwykle Hondy Civic ważą nieco ponad tonę, a przy zmniejszeniu masy, tracą jeszcze kilkadziesiąt zbędnych kilogramów (choć na pewno osprzęt silnika swoje dokłada). Da porównania, Gallardo waży od 1410 kg do 1597 kg (w zależności od wersji). Swoja dokładają także rozwojowe silniki Hondy, podatne na modyfikacje.

Autorzy nagrania zaznaczają jednak, że Lamborghini nie pokazało pełni swojej mocy, ale to nie znaczy, że kompletnie dało fory swoim rywalom. Dla małego, japońskiego auta auta wyprzedzenie włoskiego supersamochodu to spory komplement. Również kierowcy nie potrafili ukryć radości po wyprzedzeniu Lamborghini.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł