ZDrogi.pl
Hamulce Ford Mustang GT500

youtube.com File404

Kierowca Mustanga miał awarię hamulców tuż przed ostrym zakrętem

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Hamulce w aucie jeżdżącym na torze mocniej dostają "w kość", więc łatwiej o ich awarię. Takową miał kierowca Forda Mustanga Shelby GT500, jechał ze sporą prędkością tuż przed ostrym zakrętem. Pokazał jednak nieprzeciętne umiejętności, kończąc ma

Hamulce są kluczowe na torze. Ich awaria potrafi być tragiczna w skutkach

Hamulce, które przestają działać przy szybkiej jeździe, to chyba najgorszy koszmar każdego kierowcy. Pół biedy, gdyby do awarii doszło na początku długiej prostej, byłoby miejsce na wytracenie prędkości. Gorzej jeśli stało się to przed ostrym zakrętem.

Do takiej sytuacji doszło na słynnym torze Hockenheim w Badenii-Wirtembergii (Niemcy). Charakterystycznym elementem obiektu jest długi, łagodny łuk na którym kierowcy osiągają najwyższe prędkości. Miejsce do rozpędzenia się szybko kończy się ostrym zakrętem o kącie niemal 180 stopni.

To miejsce jest prawdziwym test dla wielu kierowców. Trzeba wiedzieć ile wyhamować, aby z szybko pokonać trudny zakręt i przy tym nie wypaść z trasy, bądź nie dać się wyprzedzić przez tych, którzy wyhamują później. Kierowca tego Mustanga Shelby G500 gdy zaczął wyhamowywać, zorientował się, że nie działają mu hamulce.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Projektanci toru przewidzieli jednak, że wielu kierowców nie zmieści się w zakręcie, więc bandy są daleko od wewnętrznej krawędzi. Do tego wysypano żwir pozwalający spowolnić niektóre auta i z tego też miał skorzystać kierowca Mustanga.

Hamulce przestały działać w kluczowym momencie

Na nagraniu słychać jak kierującym Fordem nagle orientuje się, że hamulce nie działają, rzucając z przerażeniem przekleństwo. Po odpuszczeniu gazu i dojechania blisko zakrętu celowo wyprowadził auto z równowagi, z samej masy wprowadzając go w poślizg.

Oczywiście auto "jadące" bokiem znacznie szybciej wytraca prędkość i na to liczył kierujący. Sytuację utrudniał kierowca Hondy Civic, który zbliżał się do zakrętu i pozostawiał bardzo mało miejsca.

Mustang Shelby GT500 wyhamował jednak poślizgiem i co więcej, nawet nie uderzył w bandę. Po tej chwili mrożącej krew w żyłach, kierowca nie mógł opanować emocji i zaczął krzyczeć z radości.

Prawdopodobnie doszło do przegrzania się hamulców, które podczas ostrej, torowej jazdy są mocno eksploatowane. Zwłaszcza że musiały zatrzymywać ważącą 2-tony "budę" Mustanga.

Ford Mustang Shelby GT500 którym jechał nagrywający to prawdziwy, amerykański potwór. Klasyczne V8 o pojemności 5,8-litra generuje w nim 650 koni mechanicznych. Auto wymaga odpowiedniego kierowcy i niewątpliwie takim jest nagrywający.

Źródło: Motofilm.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

koronawis prawo jazdy

Aktualności

Egzaminatorzy i pracownicy WORD strajkują. Co z zaplanowanymi egzaminami?

Czytaj więcej >
Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >