ZDrogi.pl
Policja dziecko w aucie [ZDJĘCIE POGLĄDOWE]

Piqsels

9-latek złapany na kierowaniu autem, matka siedziała obok

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Policja z Dolnego Śląska otrzymała zgłoszenie o wyjątkowo podejrzanie zachowującym się kierowcy. Po stylu jazdy zdawało się, że kierujący jest pijany. Gdy go jednak zatrzymano, okazało się, że auto prowadził 9-latek, ktory wiózł swoją matkę i młodszego br

Policja zatrzymała podejrzanego kierowcę. Auto prowadził 9-latek

Jak podaje strona dolnośląskiej policji, do zatrzymania doszło w miejscowości Góra (powiat górowski) w sobotę 20 marca. Podejrzanie zachowującego się kierowce zauważyli funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej (ŻW). Nie udało im się wtedy dostrzec, kto siedzi za kierownicą.

Według relacji żandarmów kierowca miał poważny problem z utrzymaniem toru jazdy, dlatego zawiadomili policję. Samochód przekraczał oś jezdni i jeździł zygzakiem, stwarzając spore zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Taka relacja od ŻW pozwoliła sądzić, że kierowca może być pijany. Nic bardziej mylnego, gdy zatrzymano auto, funkcjonariusze spostrzegli, że za kierownicą siedzi 9-latek.

Jakby tego było mało, w aucie przewożony był jego 6-letni brat, oraz dorosła matka. Co więcej, samochód nie spełniał warunków technicznych, więc policja zatrzymała dowód rejestracyjny.

- Udostępnienie pojazdu 9-latkowi, który nie posiada do tego uprawnień ani zdolności psychicznej oraz fizycznej do prowadzenia pojazdów na drodze publicznej jest wykroczeniem. Wobec kobiety za popełniony czyn został skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Głogowie - pisze mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z KPP w Górze.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Dziecko za kierownicą. Czy może prowadzić auto pod opieką rodzica?

Nie wiadomo dlaczego kobieta dała prowadzić 9-latkowi auto po mieście. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy dziecko kradnie rodzicom kluczyki od samochodu i następnie bez ich kontroli odjeżdża. Jednak w tym wypadku, w aucie cały czas była matka, która odpowiadała za swoje dziecko, takowy scenariusz można wykluczyć.

Zdarza się również, że rodzice chcą nauczyć swoje pociechy prowadzenia auta już w bardzo młodym wieku. Dotyczy to najczęściej 17-latków, którzy są blisko egzaminu, choć bywają odstępstwa od tej zasady. O takowym przypadku pisaliśmy tutaj.

Nie jest to zbyt rozsądne ze strony rodziców, a jeśli ktoś jest bardzo uparty, może przecież zrobić to w kontrolowanych warunkach. Teoretycznie dzieci mogą prowadzić samochód na zamkniętym, prywatnym terenie np. na torze. Co więcej, są nawet niepełnoletni, którzy już w młodym wieku przygotowują się do motorsportu.

Dobry przykład to Jaś Borawski, który jest najmłodszym, licencjonowanym drifterem w Polsce. Chłopak ma 14 lat, a w internecie można znaleźć materiały, jak w kontrolowanych warunkach jeździ 900-konnym, Nissanem Skyline. Gdy miał 11-lat, nie miał problemu w jeździe (po torze) 280-konnym, tylnonapędowym autem.

Z kolei w 2020 roku, poseł Andrzej Kosztowniak z PiS zaproponował, żeby prawo jazdy kategorii B było dostępne dla kierowców od ukończenia 17-roku życia. Do uzyskania pełnoletności, młody kierowca musiałby jeździć z opiekunem. Pomysł ostatecznie został odrzucony przez resort infrastruktury.

Źródło: Dolnośląska Policja

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją. Źródło: Materiały Policyjne

Aktualności

Wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją

Czytaj więcej >
Policjant spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. To wysoki rangą oficer z wydziału ruchu drogowego w Pruszkowie.

Aktualności

86-latek zgłosił kradzież mercedesa. Policjanci szybko odnaleźli pojazd

Czytaj więcej >
Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Uderzył w cudze auto. Źródło: Twitter

Aktualności

Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Miał obić drzwiami auto innego kierowcy

Czytaj więcej >
Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Motocyklista zderzenie z Sarną

Aktualności

Motocyklista zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Nie żyje

Czytaj więcej >
Pierwsza rocznica lotu w kosmos Suzuki w Rąbieniu. YouTube

Aktualności

To już rok od legendarnego lotu w Rąbieniu - Wideo

Czytaj więcej >