ZDrogi.pl
Crash test 100 km/h słup

youtube.cim AUTOBILD

Zderzenie ze słupem przy 100 km/h, ten crash test daje do myślenia

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Crash test to forma kontrolowanego sprawdzenia jak auto zachowuje się przy wypadkach w różnych warunkach. Dlatego to nagranie może dać do myślenia wielu kierowcom. Tak wygląda samochód, który uderzy w słup z "setką na blacie".

Crash test, Peugeot 406 kontra słup. Wynik jest porażający

Crash test został wykonany przez firmę Dekra, która podobne pokazy organizuje co jakiś czas. Przedsiębiorstwo zajmuje się obecnie wieloma branżami, ale dla nas najbardziej interesująca działalność dotycząca motoryzacji, dokładniej ekspertyz rzecznoznawczych i stacji kontroli pojazdów. Dlatego Dekra co jakiś czas organizuje crash testy.

Do tego crash testu użyto już wiekowego Peugeota 406. Dlatego trzeba wziąć poprawkę na to, że dzisiejsze auta są bezpieczniejsze (o ile dany egzemplarz nie był np. spawany z dwóch i ma progi). Nie zmienia to jednak faktu, że trudno wyjść z takiego wypadku żywym, nawet w najbezpieczniejszym, nowym SUVie.

Przy tym warto zaznaczyć, że Peugeot 406 swego czasu nie dostawał złych not za bezpieczeństwo. W teście Euro NCAP otrzymał 3 gwiazdki (na pięć) pod kątem bezpieczeństwa pasażerów i kierowców oraz 2 gwiazdki (na cztery) pod kątem bezpieczeństwa dla pasażerów.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Na nagraniu pokazano, jak wygląda zderzenie boczne przy 100 km/h ze słupkiem. Uderzenie było w przestrzeń pomiędzy miejscem kierowcy, a lewym błotnikiem.

Crash test Peugeota 406. Mało prawdopodobne, żeby ktokolwiek przeżył taki wypadek

Można więc przyjąć ten crash test za symulację sytuacji, gdy kierowca wpada w poślizg przy wysokiej prędkości. W warunkach drogowoych byłaby to już ostatnia w życiu przejażdżka kierującego. Trudno sobie wyobrazić jak wyjść z takiego zderzenia żywym.

Równie ciężkie, jak nie śmiertelne obrażenia odnieśliby także pasażerowie auta. Zarówno z przodu, jak i z tyłu. Na nagraniu z lotu ptaka widać, że przeżyć mógłby pasażer z tylnej prawej strony. Z lewej również miałby jakieś szanse, choć mógłby odnieść poważne obrażenia.

Auto zostało niemal przecięte w pół, impet uderzenia był jednak za mały więc "jedynie" Peugeot zawinął się wokół niego. Wszystkie elementy z przodu pojazdu wręcz zostały wręcz wyrwane, razem z silnikiem.

To niejedyny crash test, jaki organizowała Dekra. Jakiś czas temu firma zaprezentowała, jak wygląda samochód, który przy prędkości 208 km/h wjedzie w bok autobusu (więcej tutaj). 

Takie nagrania powinny przede wszystkim przemówić do rozsądku kierowcom, którzy jeżdżą "szybko, ale bezpiecznie". Za kierownicą prędkość 100 km/h nie wydaje się wysoka, a na nagraniu widać co potrafi zrobić z autem przy zderzeniu.

Zwłaszcza że w obecnych warunkach pogodowych o wpadnięcie w poślizg nietrudno, nawet jak się jeździ przepisowo. Śnieg doprowadził dzisiejszego poranka do karambolu na trasie A4 (więcej tutaj).

Źródło: Motofilm

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >