Citroen 2CV z dwoma silnikami
Źródło: Bonhams

Szalony Citroen 2CV na sprzedaż. To jedyny taki model

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
8 Grudnia 2020

Citroen 2CV z dwoma silnikami i napędem na cztery koła? Brzmi jak szaleństwo, ale takim pojazdem wzięto udział w arcytrudnym rajdzie po górach Atlas. Ten wyjątkowy pojazd trafił właśnie na sprzedać.

Citroen 2CV to jedna z legend motoryzacji, którą można śmiało postawić obok Fiata 500 i Volkswagena Typ 1 - zwanego u nas Garbusem. Model powstał jako niesamowicie prosty francuski samochód dla zwykłych ludzi.

Citroën 2CV - nazwa z francuskiego: „deux chevaux” lub „deux chevaux-vapeur” oznaczała dosłownie. „Dwa konie parowe”). Pojazd z silnikiem chłodzonym powietrzem, który umieszczony został z przodu i napędzał przednie koła. 2CV został zaprezentowany w 1948 roku w Paryżu na Mondial de l'Automobile i produkowany był przez Citroëna w latach modelowych 1948–1990.

Citroen 2CV

Nikt na świecie nie pomyślał o wykorzystywaniu go w pustynnych rajdach. Nikt poza pewnym francuzem. Jack Hanon wykorzystał 2CV jako bazę dla pojazdu, którym wziął udział w przerażającym Rallye de l'Atlas.

Zobacz także: Monety, które mogą być warte grube tysiące. Koniecznie przeszukaj stare komody i regały

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Kierowca BMW w końcu odpowie za śmiertelny wypadek pod Warszawą. Sąd jest bezlitosny

Citroen 2CV z dwoma silnikami trafił na sprzedaż

Hanon rozpoczął od połączenia dwóch ram Citroëna Ami - pozwalając, aby jednen silnik napędzał przednie koła, a drugi tylne - tym samym jego auto otrzymało napęd na cztery koła. Oba motory zachowały swoje skrzynie biegów i korzystają ze wspólnej dźwigni i sprzęgła.

Podsumowując, oba silniki wytwarzają łącznie 130 koni mechanicznych, czyli niewiele, ale nie możemy nie wspomnieć, że są one umieszczone w bardzo lekkim nadwozi. Pojazd to znacznie więcej niż zwykłe 2CV z wepchniętymi do niego dwoma silnikami. Jedną ze zmian jest niezależne zawieszenie, które zapewnia autu 12-calowy prześwit.

Citroen 2CV

Zobacz także: Na Morskim Oku rozpętał się sztorm. Nagranie obiega Internet

Citroen 2CV z dwoma silnikami. Historia egzemplarza

Cała budowa trwała co najmniej 3000 godzin i realizowana była w garażu na obrzeżach Paryża - na przedmieściach Gennevilliers.

Wyjątkowe 2CV jest na sprzedaż za około 20 000 - 34 000 $ (73 tys. - 125 tys. złotych). Pojazd rywalizował w Rajdach Atlasu przez dekadę. Następnie Hanon i jego żona zabrali samochód ze sobą do Kanady, gdzie Jack zmarł w połowie lat 90.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Mycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówMycie samochodu zimą. Kierowco, podpowiadamy jak dbać o auto podczas syberyjskich mrozówCzytaj dalej

Następny artykuł