ZDrogi.pl > Aktualności > Ceny paliw wracają do stanu sprzed pandemii
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:45

Ceny paliw wracają do stanu sprzed pandemii

Ceny paliw znowu wzrosną
pixabay.com JirkaF

Ceny paliw znowu wzrosną. Można spodziewać się "piątki" za litr

Ceny paliw w trakcie pandemii zaliczały wręcz rekordowe spadki, nawet do 3,3 zł za litr. Powodem takiej sytuacji był fakt, że przez lockdown jeździliśmy znacznie mniej, co osłabiło popyt na paliwo. To z kolei wywołało kryzys na rynku ropy naftowej.

Jak zauważa portal bezprawnik.pl, niedługo czeka nas znowu tankowanie za przynajmniej pięć złotych za litr (na niektórych stacjach już zresztą tak jest). To i tak lepiej niż przed pandemią, gdy ceny stabilizowały się w kierunku sześciu złotych za litr.

Ceny paliw rosną ze względu na prawdopodobne odbicie gospodarcze

Według analityków powodem wzrostu cen paliw jest spory optymizm w światowej gospodarce. Spadła liczba nowych zakażeń dziennych, do tego wciąż realizowane są (lepiej bądź gorzej) programy szczepień.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

USA lada chwila ma uruchomić swój plan naprawczy gospodarki, który wpompuje miliardy w amerykańskie przedsiębiorstwa. To może ruszyć koniunkturę na całym świecie.

Ponadto zbliża się wiosna, a potem lato, co będzie się wiązać ze wzrostem turystyki. Przy założeniu, że nie powstrzymają jej obostrzenia, oznacza to zyski dla gospodarki wielu krajów, większy obieg pieniądza i oczywiście popyt na paliwo.

Ceny paliwa nie będą jednak rosnąć w nieskończoność. Eksperci na których powołuje się bezprawnik.pl, przewidują, że za jakiś czas koszty tankowania po prostu wrócą do stanu sprzed pandemii. Można więc spodziewać się, że znów będziemy płacić prawie 6 zł za litr benzyny, czy diesla i ponad 2 zł za LPG.

Ceny paliw mogą spaść, ale to nie byłby dobry znak

Oczywiście nie można wykluczyć, że ceny znowu spadną, ale w tym wypadku wiele zależy od samej pandemii. Jeśli pojawią się kolejne, groźne mutacje, poważniejsze problemy z dostawami szczepionek, czy kolejne fale, to i znów spadnie popyt na paliwo.

Jak zauważa portal bezprawnik.pl, mimo to w Polsce ceny paliwa są wciąż niskie na tle Europy. Niestety, gorzej to wygląda w zestawieniu z zarobkami, przeciętny Polak zatankuje dużo mniej za swoją wypłatę niż przeciętny Niemiec, czy Francuz.

Mamy jednak problem z wysoką dynamiką cen. Rosną one w dużo szybszym tempie niż za granicą, więc nie jest to wpływ jedynie drożejącej ropy.

Swoje dokłada galopująca inflacja, która w Polsce jest najwyższa wśród krajów Unii Europejskiej. W styczniu ceny wzrosły o 2,7 proc. względem stycznia 2020. Jeszcze w grudniu wskaźnik inflacji wynosił 2,4 proc.

Źródło: bezprawnik.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi: Ceny paliw