ZDrogi.pl > Porady > Brak klimatyzacji w aucie to nie koniec świata. Alternatywne sposoby na poradzenie sobie z upałami
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:54

Brak klimatyzacji w aucie to nie koniec świata. Alternatywne sposoby na poradzenie sobie z upałami

klimatyacja-starsze-auta
Unsplash.com Matthew Henry

Klimatyzacja jest niezwykle przydatna w letnie dni. Choć dziś nie jest już "rarytasem", a standardem, to i tak wiele osób nie ma jej na wyposażeniu. Choć nie da się jej kompletnie zastąpić, to są pewne metody na zwiększenie komfortu podróży.

Klimatyzacja przydaje się głównie w trakcie jazdy w mieście i to właśnie wtedy jest niemal niezastąpiona. Co prawda wpływa na większe spalanie, ale przynajmniej nie musimy się gotować w korku. W trasie równie dobrze mogą ją zastąpić otwarte okna, choć w tym przypadku trzeba się szykować na większy hałas.

Zwykle z problemem braku klimatyzacji zmagają się posiadacze starszych samochodów oraz zabytków. Choć te drugie samochody zwykle są traktowane rekreacyjnie, czasami trzeba pojechać na bardziej oddalony zlot, czy w rajdzie turystycznym. A wtedy upał doskwiera. Z kolei wiekowe samochody również są wykorzystywane na co dzień.

Brak klimatyzacji, a upały. Kilka prostych zasad

Pierwsza zasada jest najprostsza, musimy przewidywać sytuację i parkować auto w cieniu. Zostawianie samochodu na słońcu to praktycznie gwarancja, że po powrocie np. ze sklepu, zastaniemy w środku "piekarnik". Przed ruszeniem w podróż, warto otworzyć drzwi i wywietrzyć auto. To dotyczy równie dobrze aut z klimatyzacją.

Warto kupić maty przeciwsłoneczne, które możemy położyć na przedniej szybie, dzięki temu zapobiegniemy znacznemu nagrzewaniu się auta. Do starszych aut można kupić także "kratki", które umożliwiają zostawienie częściowo otwartych szyb, bez obaw o kradzież auta.

Inne metody na brak klimatyzacji. Szyberdach i uchylanie okien. Trzeba to robic z głową

Kolejną kwestią, jest otwarcie okien w trakcie jazdy. Jeśli mamy szyberdach, to jesteśmy niemal uratowani. Niemal, bo potrafi być on uciążliwy, jeśli słońce pada nam prosto na czubek głowy. Lepiej mieć ze sobą czapkę z daszkiem, jeśli nie chcemy dostać udaru. Niemniej, w trakcie jazdy szyberdach potrafi skutecznie zastąpić klimatyzację.

Jeśli nie mamy "szybra", pozostaje nam uchylenie szyb. Jeśli jednak jedziemy w trasie, nie otwieramy ich na oścież, bo możemy się przeziębić przez przeciąg. Najlepiej uchylić je tylko z jednej strony, z przodu i z tyłu. Dzięki temu zapewnimy obieg powietrza.

Pamiętajmy także o dwóch niezwykle istotnych kwestiach, o postojach i nawadnianiu. Przy wysokiej temperaturze szybciej się męczymy, a to pogarsza naszą percepcję, dlatego nawet jeśli mamy klimatyzację, lepiej robić sobie przerwy. Natomiast jeśli chodzi o napoje, zaopatrzmy się w coś neutralnego smakowo, najlepiej wodę.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: zdrogi.pl