Rząd chce poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Koszt projektu wyniesie aż 2,5 mld zł
Bezpieczeństwo ponad wszystko. Premier ogłosił nowy, rewolucyjny projekt na lata 2021-2024.
Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo na polskich drogach to palący problem, który wymaga skoordynowanych, a zarazem stanowczych działań. We wtorek 23 lutego premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt poprawy tego aspektu na lata 2021-2024.
Wprowadzenie planu ma pomóc w redukcji śmiertelnych wypadków , a co za tym idzie zmniejszyć liczbę ofiar, a także osób odnoszących ciężkie rany. Oficjalne szacunki mówią o nawet 40-procentowym spadku.
[EMBED-408]
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej został przyjęty we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów.
Sztandarowymi założeniami, na których ma się opierać nowy projekt są przede wszystkim: ochrona uczestników ruchu drogowego, a także poprawa infrastruktury drogowej, wpływającej na bezpieczeństwo.
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
Premier podkreślił, że aspekt bezpieczeństwa na drogach jest niezwykle ważny. ,,Nie ma kierowców, którzy nie popełniają błędów" - podkreślił Mateusz Morawiecki.
"Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia drogowe, oddzielali tam, gdzie to możliwe ruch pieszych od ruchu pojazdów. Będziemy poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych na jezdniach. (…) Nie ma kierowców, którzy nie popełniają błędów. Ale jesteśmy w stanie zbudować taką infrastrukturę drogową, która zmniejszy liczbę tych błędów i ograniczy ryzyko na drogach" - podsumował Premier.
Swoje trzy grosze dorzucił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który oznajmił, że w ubiegłym roku liczba śmiertelnych wypadków, a zarazem ofiar widocznie spadła. Dodał również, że trwają intensywne prace nad poprawieniem bezpieczeństwa pieszych.
"Opracowaliśmy we współpracy z naukowcami rekomendacje dotyczące właściwego doświetlania przejść dla pieszych. Dzięki Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej będą mogły one zostać zastosowane na drogach krajowych " - przekazał minister infrastruktury.
undefined
Rewolucyjny program zakłada wiele rozwiązań. Oto kilka z nich:
-
budowa chodników, ścieżek rowerowych, kładek dla pieszych, zatok autobusowych
-
strefy bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni
-
uporządkowanie warunków parkowania pojazdów wzdłuż dróg
-
zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
-
montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej
-
poprawa warunków widoczności i doświetlenie
-
budowa lewoskrętów na skrzyżowaniach
-
likwidacja punktów kolizyjnych
Warto podkreślić, że wprowadzenie wszystkich rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach będzie kosztować 2,5 mld złotych.
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
-
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
-
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
-
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`