Bezpieczeństwo
Źródło: policja.pl

Rząd chce poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Koszt projektu wyniesie aż 2,5 mld zł

Piotr DutkaPiotr Dutka
23 Lutego 2021

Bezpieczeństwo na polskich drogach ma być jednym z głównych priorytetów dla obecnego rządu. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji prasowej przyjęty plan, który ma skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Mowa o projekcie na lata 2021-2024.

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Premier ogłosił nowy, rewolucyjny projekt na lata 2021-2024.

Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo na polskich drogach to palący problem, który wymaga skoordynowanych, a zarazem stanowczych działań. We wtorek 23 lutego premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt poprawy tego aspektu na lata 2021-2024.

Wprowadzenie planu ma pomóc w redukcji śmiertelnych wypadków, a co za tym idzie zmniejszyć liczbę ofiar, a także osób odnoszących ciężkie rany. Oficjalne szacunki mówią o nawet 40-procentowym spadku.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej został przyjęty we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów.

Sztandarowymi założeniami, na których ma się opierać nowy projekt są przede wszystkim: ochrona uczestników ruchu drogowego, a także poprawa infrastruktury drogowej, wpływającej na bezpieczeństwo.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Premier podkreślił, że aspekt bezpieczeństwa na drogach jest niezwykle ważny. ,,Nie ma kierowców, którzy nie popełniają błędów" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia drogowe, oddzielali tam, gdzie to możliwe ruch pieszych od ruchu pojazdów. Będziemy poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych na jezdniach. (…) Nie ma kierowców, którzy nie popełniają błędów. Ale jesteśmy w stanie zbudować taką infrastrukturę drogową, która zmniejszy liczbę tych błędów i ograniczy ryzyko na drogach" - podsumował Premier.

Swoje trzy grosze dorzucił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który oznajmił, że w ubiegłym roku liczba śmiertelnych wypadków, a zarazem ofiar widocznie spadła. Dodał również, że trwają intensywne prace nad poprawieniem bezpieczeństwa pieszych.

"Opracowaliśmy we współpracy z naukowcami rekomendacje dotyczące właściwego doświetlania przejść dla pieszych. Dzięki Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej będą mogły one zostać zastosowane na drogach krajowych" - przekazał minister infrastruktury.

Rewolucyjny program zakłada wiele rozwiązań. Oto kilka z nich:

  • budowa chodników, ścieżek rowerowych, kładek dla pieszych, zatok autobusowych
  • strefy bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni
  • uporządkowanie warunków parkowania pojazdów wzdłuż dróg
  • zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
  • montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej
  • poprawa warunków widoczności i doświetlenie
  • budowa lewoskrętów na skrzyżowaniach
  • likwidacja punktów kolizyjnych

Warto podkreślić, że wprowadzenie wszystkich rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach będzie kosztować 2,5 mld złotych.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł