ZDrogi.pl
Mandat będą nowe stawki

KASIA ZAREMBA/East News

Będą nowe, wyższe stawki mandatów. Ministerstwo potwierdza pracę nad projektem

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mandaty będą znacznie bardziej kosztowne dla osób łamiących przepisy. Pracę nad projektem zostały potwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Zmiany mogą wejść w życie już niedługo.

O zmianach w kwotach mandatów dowiedziało się brd24.pl. Potwierdził to w rozmowie z portalem Maciej Wąsik z MSWiA. Jak stwierdził, jego ministerstwo współpracuje z resortem infrastruktury. Projekt jest "dopinany", ale w jego finalizacja przeszkadzała do tej pory pandemia.

Nowe stawki mandatów już pewne. Będą także wyższe stawki OC

Nie zdradzono jednak jakiej wysokości będą kwoty nowych mandatów. Wiadomo natomiast, że kierowcy, którzy mają typowo "piracką" historię jazdy z punktami karnymi na koncie, mogą spodziewać się znacznie wyższych stawek OC. Jak podaje portal brd24.pl, taka zmiana jest od lat postulowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

Wiadomo również, że tylko niektóre mandaty będą powiązane ze stawkami OC. Wśród nich na pewno będzie szybka jazda, według brd24.pl, ta część projektu jest już gotowa. Pozostaje jedynie opracowywanie systemu dostępu ubezpieczycieli do wykroczeń danego kierowcy.

Zmian w kwotach mandatów nie było od 1997 roku

Warto zaznaczyć, że obecne stawki kar za mandaty pochodzą jeszcze z 1997 roku. Wtedy średnie zarobki w Polsce wynosiły 1061,93 zł miesięcznie, a minimalne wynagrodzenie 391 zł. Od tego czasu Polacy zarabiają znacznie więcej, obecnie średnie zarobki to 5381 zł, a minimalne 2600 zł (brutto). Oczywiście należy brać przy tym pod uwagę inflację, ale i tak przeciętnego Polaka stać więcej obecnie, niż w 1997 roku.

kradzieze-samochodow-bmw-m2-brama

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Obecnie stawka mandatu jest uzależniona od tego, o ile przekroczmy prędkość. Za przekroczenie o 10 km/h płacimy 50 zł, w przedziale 11-20 km/h 50-100 zł i 2 punkty karne, za 21-30 km/h 100-200 zł i 4 punkty karne, za 31-40 km/h 200-300 zł i 6 punktów karnych, za 41-50 km/h 300-400 zł i 8 punktów karnych, oraz powyżej 50 km/h 400-500 zł i 10 punktów karnych (jeśli to teren zabudowany to do tego tracimy uprawnienia).

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych realiach te stawki są bardzo niskie. Pytanie jednak na jakiej podstawie zostaną wyznaczone nowe kwoty mandatów? Pojawiają się populistyczne pomysły uzależnienia ich od zarobków, są też pomysły wyznaczenia ich na podstawie statystycznych płac. Możliwe też, że rząd zrobi to arbitralnie. Musimy więc czekać na przedstawienie projektu przez władze.

Źródło: brd24.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >