Akcyza na samochody
Źródło: Wikimedia Commons VKras CC4.0

Rząd chce prowadzić akcyzę na przeróbkę auta

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
3 Lutego 2021

Akcyza na samochód osobowy w Polsce wynosi obecnie 3,1 proc., nie dotyczy zaś pojazdów ciężarowych i specjalnych. Rząd postanowił uderzyć w osoby, które omijają prawo. Nowy projekt "uszczelnienia" systemu uderzy w osoby, które przerabiają pojazdy ciężarowe na kampery.

Akcyza na samochód kempingowy. Zapłacisz jeśli przerabiasz ciężarówkę

Akcyza na samochód jest często omijana przez importerów, a to dzięki wyjątkowi obejmującemu auta ciężarowe i specjalne. Popularną praktyką jest sprowadzanie auta osobowego jako ciężarowego bądź specjalnego. Popularne było rejestrowanie samochodu w Niemczech jako np. pomoc drogowa. Nabywcom pozwoliło to na oszczędności od 3,1 proc. do nawet 18,6 proc. wartości auta przy większych silnikach.

W ten sposób budżet państwa mógł tracić nawet 30 mln zł. Inną, znacznie bardziej marginalną metodą na ominięcie podatku była rejestracja pojazdu w Niemczech jako samochód ciężarowy, a następnie sprowadzenie do Polski bez akcyzy. W kraju można było zmienić jego przeznaczenie, rejestrując go z powrotem jako pojazd osobowy, tym samym nie ponosząc opłaty.

Rząd jednak dziwnym trafem postanowił zabrać się głównie za tę drugą grupę. W projekcie ustawy "uszczelnienia" akcyzy na samochody znalazł się zapis, że każdy, kto będzie chciał przerobić auto ciężarowe na osobowe, będzie musiał zapłacić podatek. Jego wysokość będzie równa akcyzie, która obowiązywałaby przy sprowadzeniu takiego samochodu jako "osobówki".

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

- Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej: [...] na której ciąży obowiązek złożenia zawiadomienia o dokonaniu w pojeździe samochodowym zarejestrowanym na terytorium kraju zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - czytamy w projekcie ustawy.

Ponadto każdy, kto będzie sprowadzał do polski samochód nieobjęty akcyzą, będzie miał obowiązek kupić w urzędzie zaświadczenie, które potwierdzi, że nie musi zapłacić podatku. Bez tego dokumentu nie będzie można zarejestrować auta ciężarowego z kategorii: furgon, van, furgon/podest, ciężarowo-osobowy, wielozadaniowy i terenowy. W uzasadnieniu projektu znalazło się również wspomnienie o kamperach.

Akcyza na samochody uderzy w samodzielnie robione kampery

Ustawa uderzy w wielu miłośników caravaningu. Niektórzy zamiast kupować gotowy pojazd z zabudową, wolą samemu przygotować kampera, aby był dostosowany do konkretnych potrzeb. Oczywiście kampery można też budować na bazie aut osobowych (np. osobowego transportera).

W teorii można przerobić auto ciężarowe na kampera i nigdy nie przerejestrowywać go na osobowe. To jednak generuje wiele problemów. Np. w wielu krajach auto nie wjedziemy do miejsc zamkniętych dla samochodów ciężarowych (gdy osobowe są wpuszczane).

Również na płatnych odcinkach dróg, często opłaty różnią się dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Ponadto na kamperze zarejestrowanym jako pojazd ciężarowy, ciąży na nas wymóg posiadania oddzielenia przedziału towarowego od osobowego, co przeszkadza w użytkowaniu pojazdu.

Co więcej, jeśli ktoś podróżuje w takim kamperze przedziałem mieszkalnym i dojdzie do wypadku, mogą być problemy z odszkodowaniem. Wynika to z tego, że nie można podróżować w przedziale towarowym, a tym prawnie jest tzw. paka auta ciężarowego.

Jak zauważa AutoŚwiat, w 2020 roku pojawiły się przepisy, które utrudniają budowę własnego kampera. Aby dołożyć dodatkowe miejsca, wystarczyło zamontować fotele i pasy. Teraz wymagane jest poświadczenie spełnienia wymogów technicznych. Do tego potrzeba skorzystać z PIMOT-u bądź Instytutu Transportu Samochodowego, co oznacza oczywiście dodatkowe koszty.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Źródło: Auto Świat

Następny artykuł