ZDrogi.pl
Akcyza na samochód

zdrogi.pl

Rząd zaostrza przepisy o akcyzie na samochody. Zmotoryzowani nie będą zadowoleni

20 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Akcyza na samochód z zagranicy będzie egzekwowana jeszcze skuteczniej.Kupno wymarzonego samochodu, zawsze wiąże się z wydatkami. Do tej pory, bardzo często można było go nabyć w niższej, korzystnej cenie. Luka w przepisach zachęcała pewną cześć zmotoryzow

Akcyza na samochód z zagranicy będzie egzekwowana skuteczniej. Rząd pracuje nad rewolucyjną zmianą. Uderzy ona w nieuczciwych kupujących.

Do tej pory najbardziej podstawowymi stawkami akcyzy na samochody z silnikami o pojemności nieprzekraczające 2 litrów oraz powyżej 2 litrów był odpowiednio 3,1 % oraz 18,6 %. Szczególnie ta druga opcja jest bardzo kosztowną inwestycją. Żeby ominąć nieprzyjemny obowiązek zapłaty, cześć zmotoryzowanych obchodziła przepisy.

Stawki procentowe, które zostały wymienione powyżej, są zarezerwowane dla samochodów osobowych. Warto podkreślić, że pojazdy ciężarowe, oraz specjalne o masie nieprzekraczającej 3,5 tony są zwolnione z akcyzy. Prostym rachunkiem kalkulacji, wystarczy zarejestrować auto jako samochód ciężarowy, by zostać zwolnionym z obowiązku opłaty akcyzy.

Następnie dokonuje się urzędowej zmiany rodzaju pojazdu. Prawo nakazuje w takim przypadku jedynie zawiadomienie starosty w ciągu 30 dni.

Ministerstwo Finansów wylicza, że w ciągu roku straty z tego tytułu sięgają 32,6 mln złotych. Fiskus próbuje walczyć z nadużyciami, jednak nie przynosiło to zadowalających efektów. Urzędnikom w walce z procederami mają przyjść nowe przepisy.

Mowa o specjalnym obowiązku zapłaty akcyzy w razie zmiany pojazdu zarejestrowanego w Polsce z ciężarowego na osobowy. W praktyce oznacza to, że nawet osoby, które sprowadzą tak samochód przed wejściem w życie przepisów, mogą zostać objęte nowymi regulacjami.

Innym, kluczowym sposobem, który skutecznie uszczelni system, będzie nakaz przedłożenia w momencie rejestracji pojazdu do 3,5 tony, specjalnego dokumentu, który potwierdzi brak konieczności zapłaty akcyzy. Ma to definitywnie pomóc w zlikwidowaniu zjawiska rejestracji samochodów osobowych jako ciężarowe.

Warto podkreślić, że akcyzą zostanie również objęty zakup samochodu osobowego, który został sprowadzony z państwa Unii Europejskiej, ale nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, jeśli nie została zapłacona za niego akcyza.

Nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2020 roku. Terminarz pracy Sejmu nie przewiduje już jednak posiedzenia w sierpniu, więc terminu tego nie uda się dotrzymać. Projekt jest jednak bardzo ważny, bo rokrocznie w polskich urzędach rejestruje się blisko milion aut z zagranicy.

2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi

3. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

4. Już wkrótce premiera nowej FSO Syreny. Vosco EV ma być hitem sprzedaży. Jeden szczegół zaskakuje

5. Mężczyzna w wypadku stracił żonę i trójkę małych dzieci. Sprawca nie pójdzie do więzienia

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >
Mistrz parkowania w akcji. Wystarczyły mu 3 cm zapasu

Aktualności

Prawdziwy mistrz parkowania. Temu kierowcy wystarczyły 3 cm zapasu - Wideo

Czytaj więcej >