Akcyza na samochód
Źródło: zdrogi.pl

Rząd zaostrza przepisy o akcyzie na samochody. Zmotoryzowani nie będą zadowoleni

Piotr DutkaPiotr Dutka
20 Sierpnia 2020

Akcyza na samochód z zagranicy będzie egzekwowana jeszcze skuteczniej.Kupno wymarzonego samochodu, zawsze wiąże się z wydatkami. Do tej pory, bardzo często można było go nabyć w niższej, korzystnej cenie. Luka w przepisach zachęcała pewną cześć zmotoryzowanych do unikania akcyzy podczas sprowadzania samochodu. Rząd postanowił ukrócić ten proceder.

Akcyza na samochód z zagranicy będzie egzekwowana skuteczniej. Rząd pracuje nad rewolucyjną zmianą. Uderzy ona w nieuczciwych kupujących.

Do tej pory najbardziej podstawowymi stawkami akcyzy na samochody z silnikami o pojemności nieprzekraczające 2 litrów oraz powyżej 2 litrów był odpowiednio 3,1 % oraz 18,6 %. Szczególnie ta druga opcja jest bardzo kosztowną inwestycją. Żeby ominąć nieprzyjemny obowiązek zapłaty, cześć zmotoryzowanych obchodziła przepisy.

Stawki procentowe, które zostały wymienione powyżej, są zarezerwowane dla samochodów osobowych. Warto podkreślić, że pojazdy ciężarowe, oraz specjalne o masie nieprzekraczającej 3,5 tony są zwolnione z akcyzy. Prostym rachunkiem kalkulacji, wystarczy zarejestrować auto jako samochód ciężarowy, by zostać zwolnionym z obowiązku opłaty akcyzy.

Wideo- Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem CorsąWideo- Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem CorsąCzytaj dalej

Następnie dokonuje się urzędowej zmiany rodzaju pojazdu. Prawo nakazuje w takim przypadku jedynie zawiadomienie starosty w ciągu 30 dni.

Ministerstwo Finansów wylicza, że w ciągu roku straty z tego tytułu sięgają 32,6 mln złotych. Fiskus próbuje walczyć z nadużyciami, jednak nie przynosiło to zadowalających efektów. Urzędnikom w walce z procederami mają przyjść nowe przepisy.

Mowa o specjalnym obowiązku zapłaty akcyzy w razie zmiany pojazdu zarejestrowanego w Polsce z ciężarowego na osobowy. W praktyce oznacza to, że nawet osoby, które sprowadzą tak samochód przed wejściem w życie przepisów, mogą zostać objęte nowymi regulacjami.

Innym, kluczowym sposobem, który skutecznie uszczelni system, będzie nakaz przedłożenia w momencie rejestracji pojazdu do 3,5 tony, specjalnego dokumentu, który potwierdzi brak konieczności zapłaty akcyzy. Ma to definitywnie pomóc w zlikwidowaniu zjawiska rejestracji samochodów osobowych jako ciężarowe.

Wideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweWideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweCzytaj dalej

Warto podkreślić, że akcyzą zostanie również objęty zakup samochodu osobowego, który został sprowadzony z państwa Unii Europejskiej, ale nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, jeśli nie została zapłacona za niego akcyza.

Nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2020 roku. Terminarz pracy Sejmu nie przewiduje już jednak posiedzenia w sierpniu, więc terminu tego nie uda się dotrzymać. Projekt jest jednak bardzo ważny, bo rokrocznie w polskich urzędach rejestruje się blisko milion aut z zagranicy.

Zobacz także:

1. Kierowco, unikaj tych stacji paliw. UOKiK ujawnił, że „chrzczą” paliwo

2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi

3. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

4. Już wkrótce premiera nowej FSO Syreny. Vosco EV ma być hitem sprzedaży. Jeden szczegół zaskakuje

5. Mężczyzna w wypadku stracił żonę i trójkę małych dzieci. Sprawca nie pójdzie do więzienia

Następny artykuł