ZDrogi.pl > Aktualności > Zderzenie TIR-ów na DK79. Kto miał pierwszeństwo? - Wideo
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:38

Zderzenie TIR-ów na DK79. Kto miał pierwszeństwo? - Wideo

Kolizja w Czekarzewicach
YouTube: Polskie Drogi

Oczywiście kwestia pierwszeństwa jest w tym wypadku bezsporna. Nim jednak zdradzimy, który z kierowców zignorował znaki, chcemy, byście sami to ocenili. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Podczas jazdy autem kierowca ma obowiązek obserwować sytuację na drodze, znaki pionowe, poziome, pilnować prędkości, etc. Dość sporo obowiązków, które większość z nas wykonuje niemal bezwiednie.

Kolizja TIR-ów w Czekarzewicach. Który z kierowców ponosi winę?

Wielu kierowców widzi znak i od razu zakodowuje informację - "aha, na skrzyżowaniu mam pierwszeństwo". Co, jednak jeśli znak znajduje się w znacznej odległości od miejsca, w którym obowiązuje?

Do kolizji doszło na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 754 z drogą krajową nr 79 w miejscowości Czekarzewice.

Doskonale obrazuje to poniższe nagranie. Na kanale YouTube pojawiło się wideo, które przedstawia kolizję dwóch aut ciężarowych. Jeden z kierowców ignoruje znak "STOP" i fakt, że jest na drodze podporządkowanej.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Obejrzeliście nagranie? Wiecie, który z kierowców ponosi winę? Zakładając, że autor nagrania podróżował z regulaminową prędkością, za kolizję odpowiedzialny jest kierowca ciężarówki, który nadjechał z prawej strony.

Zauważyliście, że autor wideo dobre kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem minął znak "A-6a - skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach"? Swoją drogą - wcześniej w tym miejscu stał, bardziej oczywisty dla kierowców, znak informujący o tym, że jesteśmy drodze z pierwszeństwem.

Większość komentujących ten fakt przeoczyła i automatycznie uznała, że jest to skrzyżowanie równorzędne - więc TIR z prawej strony miał pierwszeństwo.

Kolizja w Czekarzewicach. Czy znak stał zbyt daleko od skrzyżowania? I tak, i nie.

Warto informować kierowców o tym, kto ma pierwszeństwo, znacznie wcześniej. Warto też jednak powtórzyć tę informację tuż przed skrzyżowaniem.

Dzięki temu, jeśli trafimy na drodze jednego z komentujących nagranie na YouTube, będziemy mogli szybko udowodnić naszą rację. Może też pozwoli to uniknąć kilku zbędnych kolizji/wypadków.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Źródło: YouTube

Powiązane