ZDrogi.pl
reporter9_baza

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wyprzedzanie rowerzystów będzie znacznie trudniejsze. Nowy projekt zaostrzy przepisy

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Rowerzyści będą mieli powody do radości, gorzej z kierowcami. W Sejmie obraduje się nad projektem, który zaostrzy przepis dotyczący wyprzedzania rowerzystów. Trzeba będzie zachować większy odstęp.

Obecnie przy wyprzedzaniu rowerzysty, kierowca ma obowiązek zachować odstęp przynajmniej jednego metra. Dotyczy to także wózków rowerowych, motorowerów, motocykli i kolumny pieszych. Oczywiście podczas manewru należy zachować szczególną ostrożność. Mówi o tym art. 24 Prawa o ruchu drogowym.

Przy wyprzedzaniu rowerzysty trzeba będzie zachować większy odstęp. Tak przynajmniej zakłada nowy projekt poselski

Jak podaje WP Autokult, projekt zmiany tego przepisu trafił do Sejmu w kwietniu. Obecnie znajduje się on w sejmowej Komisji Infrastruktury. Ustawa wydaje się, póki co "zawieszona w powietrzu", bo nie uwzględniono jej w porządku najbliższych obrad. Nie można jednak zignorować faktów, że taki projekt istnieje i w każdej chwili może być odmrożony.

Zmiana w ustawie zakłada zwiększenie odstępu do 1,5 metra. W uzasadnieniu projektu posłowie napisali, że rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Ponadto w innych krajach Unii Europejskiej panują podobne przepisy.

Kolejnym argumentem za projektem są statystyki wypadków z 2020 roku. Według danych z powodu nieprawidłowego wyprzedzania rowerzystów doszło do 278 wypadków, w których zginęło 91 osób. Co więcej, aż 99 z nich było spowodowanych niezachowaniem prawidłowego odstępu, w wyniku czego zginęły 22 osoby.

wyscigi-uliczne-21-latek

USA. Śmiertelnie potrącił młodą matkę z dzieckiem, porażająca reakcja na wyrok sądu - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Czy zmiana przepisów zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów? Wątpliwe

Wydaje się jednak, że ta zmiana przepisów nic nie zmieni. Przede wszystkim dlatego, że policja rzadko ma okazję obserwować takie sytuacje. Ponadto jeśli teraz wiele osób nie trzyma odstępu jednego metra, to nie będzie trzymać i półtora. Sporą winą ponosi tutaj infrastruktura, jak i brak odpowiedniej edukacji.

Na szerokich drogach, bezpieczne wyprzedzenie rowerzysty jest znacznie prostsze. Bezpieczeństwo zwiększają również ścieżki rowerowe przy drodze. Tymczasem, jak na ironię to aktywiści rowerowi apelują o zwężanie dróg, tym samym przyczyniając się do pogorszenia bezpieczeństwa. Kolejną kwestią są również sami kierowcy, którzy albo o przepisie nie wiedzą, albo celowo go nie przestrzegają. Jeśli więc wyprzedzamy rowerzystę, warto zdjąć nogę z gazu i zrobić to z zachowaniem bezpiecznej odległości.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: WP Autokult

Podobne artykuły

Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >