ZDrogi.pl
Wymiana oleju praca silnika

Youtube.com Garage54

Wykonali przezroczyste części silnika, żeby zobaczyć jak działa od środka - Wideo

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Wymiana oleju w regularnych odstępach kilometrów pozwoli utrzymać nam samochód w kondycji przez długie lata. Ci mechanicy postanowili wykonać przezroczystą osłonę zaworów oraz miskę olejową. Dzięki temu można zobaczyć, jak pracuje smarowidło na odpalonym

Wymiana oleju w terminie po tym filmie stanie się dla ciebie święta

Wymiana oleju jest niezwykle ważna, jeśli chcemy utrzymać nasz silnik w dobrej kondycji. Po tym filmie już nie zapomnimy o wymianie, bo przecież nic nie działa lepiej na wyobraźnie niż obrazy. Dzięki przezroczystym elementom silnika można dokładniej przyjrzeć się jego pracy.

Pomysł został zrealizowany przez popularny na YouTube kanał Garage 54. Pochodzący z Rosji mechanicy mają czasami wyjątkowo niedorzeczne pomysły i potrafią testować rzeczy, które nie śniły się nawet największym "druciarzom".

Miskę kolejową i osłonę zaworów, mechanicy wykonali z pleksi. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się na wyższą metę, ze względu na wysokie temperatury, jakie wytwarza silnik. Jednak do celów eksperymentalnych, trudno o lepszy materiał.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Za pomocą specjalnej maszyny, rozgrzali płytę pleksi, a następnie wykorzystali oryginalne części jako formy. Później trzeba było wykonać trochę modyfikacji, dlatego ucięli krawędzie z mocowaniem od fabrycznej miski olejowej i przymocowali je do przygotowanego odlewu.

Podobnej zmiany w konstrukcji nie trzeba było wykonywać przy osłonie zaworów, ze względu na to, że znosi ona mniejsze obciążenia. Oczywiście wycieki oleju to coś co trzeba będzie wliczyć "w koszty", ale nie będą one na tyle duże, żeby mogły wpłynąć na sam eksperyment.

Wymiana oleju i można zaczynać test. Tak wygląda pracujący silnik

Co ciekawe, osłona zaworów została przymocowana na klej. Tradycyjne szpilki mogłyby uszkodzić część wykonaną z pleksi. Przed odpaleniem zalano silnik olejem, więc od razu można było zauważyć jak spływa na dno miski olejowej.

Z racji, że eksperyment przeprowadzono w Rosji, autem testowym była oczywiście Łada 2107. To też testowany silnik jest dosyć prosty konstrukcyjnie, żeby nie powiedzieć prymitywny, ale dzięki temu łatwiej zobaczyć pracę oleju w motorze.

Po odpaleniu, widać jak motor radzi sobie z rozprowadzeniem oleju. Na dnie miski szybko ląduje jeszcze więcej cieczy, która w błyskawicznym tempie ścieka po ściankach. Przy okazji mechanik zauważył niepokojące opiłki żelaza w oleju.

Nagrano również, jak wygląda to z perspektywy osłony zaworów. Wyraźnie widać jak olej wręcz wystrzeliwuje jak fontanna, rozprowadzając się po całym silniku. Fascynująco wygląda choćby to, jak smaruje się łańcuch rozrządu, czy wałek.

Łatwo więc wyobrazić sobie co się dzieje gdy motor pracuje na przepracowanym, czy zanieczyszczonym oleju. Wszystkie elementy spotykają się z oporami, w efekcie przyśpiesza się ich zużycie. Taki film na pewno łatwiej pozwala zrozumieć znaczenie odpowiedniego smarowidła w silniku i dlaczego regularne wymiany oleju sa konieczne do prawidłowej eksploatacji.

Źródło: Youtube.com Garage54

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją. Źródło: Materiały Policyjne

Aktualności

Wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją

Czytaj więcej >
Policjant spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. To wysoki rangą oficer z wydziału ruchu drogowego w Pruszkowie.

Aktualności

86-latek zgłosił kradzież mercedesa. Policjanci szybko odnaleźli pojazd

Czytaj więcej >
Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Uderzył w cudze auto. Źródło: Twitter

Aktualności

Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Miał obić drzwiami auto innego kierowcy

Czytaj więcej >
Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Motocyklista zderzenie z Sarną

Aktualności

Motocyklista zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Nie żyje

Czytaj więcej >
Pierwsza rocznica lotu w kosmos Suzuki w Rąbieniu. YouTube

Aktualności

To już rok od legendarnego lotu w Rąbieniu - Wideo

Czytaj więcej >