ZDrogi.pl
Wymiana oleju praca silnika

Youtube.com Garage54

Wykonali przezroczyste części silnika, żeby zobaczyć jak działa od środka - Wideo

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Wymiana oleju w regularnych odstępach kilometrów pozwoli utrzymać nam samochód w kondycji przez długie lata. Ci mechanicy postanowili wykonać przezroczystą osłonę zaworów oraz miskę olejową. Dzięki temu można zobaczyć, jak pracuje smarowidło na odpalonym

Wymiana oleju w terminie po tym filmie stanie się dla ciebie święta.

Wymiana oleju jest niezwykle ważna, jeśli chcemy utrzymać nasz silnik w dobrej kondycji. Po tym filmie już nie zapomnimy o wymianie, bo przecież nic nie działa lepiej na wyobraźnie niż obrazy. Dzięki przezroczystym elementom silnika można dokładniej przyjrzeć się jego pracy.

Pomysł został zrealizowany przez popularny na YouTube kanał Garage 54. Pochodzący z Rosji mechanicy mają czasami wyjątkowo niedorzeczne pomysły i potrafią testować rzeczy, które nie śniły się nawet największym "druciarzom".

Miskę kolejową i osłonę zaworów, mechanicy wykonali z pleksi. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się na wyższą metę, ze względu na wysokie temperatury, jakie wytwarza silnik. Jednak do celów eksperymentalnych, trudno o lepszy materiał.

Za pomocą specjalnej maszyny, rozgrzali płytę pleksi, a następnie wykorzystali oryginalne części jako formy. Później trzeba było wykonać trochę modyfikacji, dlatego ucięli krawędzie z mocowaniem od fabrycznej miski olejowej i przymocowali je do przygotowanego odlewu.

Podobnej zmiany w konstrukcji nie trzeba było wykonywać przy osłonie zaworów, ze względu na to, że znosi ona mniejsze obciążenia. Oczywiście wycieki oleju to coś co trzeba będzie wliczyć "w koszty", ale nie będą one na tyle duże, żeby mogły wpłynąć na sam eksperyment.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Wymiana oleju i można zaczynać test. Tak wygląda pracujący silnik

Co ciekawe, osłona zaworów została przymocowana na klej. Tradycyjne szpilki mogłyby uszkodzić część wykonaną z pleksi. Przed odpaleniem zalano silnik olejem, więc od razu można było zauważyć jak spływa na dno miski olejowej.

Z racji, że eksperyment przeprowadzono w Rosji, autem testowym była oczywiście Łada 2107. To też testowany silnik jest dosyć prosty konstrukcyjnie, żeby nie powiedzieć prymitywny, ale dzięki temu łatwiej zobaczyć pracę oleju w motorze.

Po odpaleniu, widać jak motor radzi sobie z rozprowadzeniem oleju. Na dnie miski szybko ląduje jeszcze więcej cieczy, która w błyskawicznym tempie ścieka po ściankach. Przy okazji mechanik zauważył niepokojące opiłki żelaza w oleju.

Nagrano również, jak wygląda to z perspektywy osłony zaworów. Wyraźnie widać jak olej wręcz wystrzeliwuje jak fontanna, rozprowadzając się po całym silniku. Fascynująco wygląda choćby to, jak smaruje się łańcuch rozrządu, czy wałek.

Łatwo więc wyobrazić sobie co się dzieje gdy motor pracuje na przepracowanym, czy zanieczyszczonym oleju. Wszystkie elementy spotykają się z oporami, w efekcie przyśpiesza się ich zużycie. Taki film na pewno łatwiej pozwala zrozumieć znaczenie odpowiedniego smarowidła w silniku i dlaczego regularne wymiany oleju sa konieczne do prawidłowej eksploatacji.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Youtube/Garage54

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kierowca zmiażdżony przez TIR-a

Śmierć spotkała go podczas pracy. Kierowca śmieciarki został zmiażdżony przez ciężarówkę - Wideo

Czytaj więcej >
Nowe BMW serii 2 Coupe pokazane. Na rynku od 2022 roku

Nowe BMW serii 2 Coupé pokazane. Nowy model kontynuuje tradycje marki

Czytaj więcej >
ORLEN oferuje 8 tysięcy złotych za pracę na stacji

8 tys. zł brutto za pracę na stacji paliw ORLEN? Cudowne oferty pracy kolosa

Czytaj więcej >
Holowanie dwóch Opli

Holowanie prawie skończyło się uszkodzeniem obu aut - wideo

Czytaj więcej >