ZDrogi.pl
Wymiana oleju praca silnika

Youtube.com Garage54

Wykonali przezroczyste części silnika, żeby zobaczyć jak działa od środka - Wideo

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Wymiana oleju w regularnych odstępach kilometrów pozwoli utrzymać nam samochód w kondycji przez długie lata. Ci mechanicy postanowili wykonać przezroczystą osłonę zaworów oraz miskę olejową. Dzięki temu można zobaczyć, jak pracuje smarowidło na odpalonym

Wymiana oleju w terminie po tym filmie stanie się dla ciebie święta.

Wymiana oleju jest niezwykle ważna, jeśli chcemy utrzymać nasz silnik w dobrej kondycji. Po tym filmie już nie zapomnimy o wymianie, bo przecież nic nie działa lepiej na wyobraźnie niż obrazy. Dzięki przezroczystym elementom silnika można dokładniej przyjrzeć się jego pracy.

Pomysł został zrealizowany przez popularny na YouTube kanał Garage 54. Pochodzący z Rosji mechanicy mają czasami wyjątkowo niedorzeczne pomysły i potrafią testować rzeczy, które nie śniły się nawet największym "druciarzom".

Miskę kolejową i osłonę zaworów, mechanicy wykonali z pleksi. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się na wyższą metę, ze względu na wysokie temperatury, jakie wytwarza silnik. Jednak do celów eksperymentalnych, trudno o lepszy materiał.

Za pomocą specjalnej maszyny, rozgrzali płytę pleksi, a następnie wykorzystali oryginalne części jako formy. Później trzeba było wykonać trochę modyfikacji, dlatego ucięli krawędzie z mocowaniem od fabrycznej miski olejowej i przymocowali je do przygotowanego odlewu.

Podobnej zmiany w konstrukcji nie trzeba było wykonywać przy osłonie zaworów, ze względu na to, że znosi ona mniejsze obciążenia. Oczywiście wycieki oleju to coś co trzeba będzie wliczyć "w koszty", ale nie będą one na tyle duże, żeby mogły wpłynąć na sam eksperyment.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Adam Kornacki

Adam Kornacki rywalizuje z influencerami. Rusza „Super Jazda”!

CZYTAJ DALEJ

Wymiana oleju i można zaczynać test. Tak wygląda pracujący silnik

Co ciekawe, osłona zaworów została przymocowana na klej. Tradycyjne szpilki mogłyby uszkodzić część wykonaną z pleksi. Przed odpaleniem zalano silnik olejem, więc od razu można było zauważyć jak spływa na dno miski olejowej.

Z racji, że eksperyment przeprowadzono w Rosji, autem testowym była oczywiście Łada 2107. To też testowany silnik jest dosyć prosty konstrukcyjnie, żeby nie powiedzieć prymitywny, ale dzięki temu łatwiej zobaczyć pracę oleju w motorze.

Po odpaleniu, widać jak motor radzi sobie z rozprowadzeniem oleju. Na dnie miski szybko ląduje jeszcze więcej cieczy, która w błyskawicznym tempie ścieka po ściankach. Przy okazji mechanik zauważył niepokojące opiłki żelaza w oleju.

Nagrano również, jak wygląda to z perspektywy osłony zaworów. Wyraźnie widać jak olej wręcz wystrzeliwuje jak fontanna, rozprowadzając się po całym silniku. Fascynująco wygląda choćby to, jak smaruje się łańcuch rozrządu, czy wałek.

Łatwo więc wyobrazić sobie co się dzieje gdy motor pracuje na przepracowanym, czy zanieczyszczonym oleju. Wszystkie elementy spotykają się z oporami, w efekcie przyśpiesza się ich zużycie. Taki film na pewno łatwiej pozwala zrozumieć znaczenie odpowiedniego smarowidła w silniku i dlaczego regularne wymiany oleju sa konieczne do prawidłowej eksploatacji.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Jak wyglądałyby popularne modele, gdyby zwyciężył inny projekt? Zdradzamy!

Zapomniane koncepty. Jak mogły wyglądać modele popularne na polskich drogach? - Galeria

Jak wyglądałyby popularne modele, gdyby wygrał inny projekt nadwozia? Pokazujemy!

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Youtube/Garage54

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >