ZDrogi.pl > Katalog pojazdów > Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 15:02

Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km

RM Sotheby's
RM Sotheby's

Porsche 959 jest jednym z najbardziej kultowych samochodów, które kiedykolwiek wyjechały na publiczne trasy. Teraz na sprzedaż został wystawiony pewien wyjątkowy egzemplarz z 1989 roku. Samochód pokonał zaledwie 961 km.

Nie trzeba być sympatykiem Porsche, by znać model 959. Jest to jeden z najbardziej kultowych samochodów, które są sygnowane logiem niemieckiej marki.

Produkcja słynnej 959 została ograniczona do zaledwie 337 sztuk i była prowadzona w latach 1986-1993.

>

W dzisiejszych czasach dobrze zachowane egzemplarze biją rekordy popularności i są chętnie kupowane przez krezusów i pasjonatów z całego świata.

Jedna z takich perełek zostanie wystawiona na oficjalnej aukcji. Mowa o Porsche 959 Komfort z 1989 roku, które w ciągu ostatnich trzech dekad przejechało zaledwie 961 kilometrów .

Żeby uwypuklić wyjątkowość tego modelu, należy wspomnieć o Porsche Exclusive, czyli specjalnym dziale zamówień specjalnych, który został uruchomiony w 1986 roku.

>

Jego głównym zadaniem było spełnianie życzeń klientów niemieckiej marki, pragnących odpowiednio doposażać swoje pojazdy, a także składanie specjalnych zamówień.

Warto zaznaczyć, że jednym z najważniejszych klientów Porsche Exclusive była rodzina królewska z Kataru, która prawdopodobnie zamówiła siedem egzemplarzy 959 w unikalnych kolorach.

>

Bohater dzisiejszego artykułu to egzemplarz w wyjątkowym, metalicznym kolorze czerwonego wina.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Bordowe wnętrze nadaje pojazdowi elegancji oraz dobrze komponuje się z lakierem.

Samochód został zmontowany w 1989 roku i zawiera długą listę wyposażenia dodatkowego . Na uwagę zasługują elektrycznie regulowane, podgrzewane przednie sportowe fotele oraz specjalne zabezpieczenie antykradzieżowe.

>

Za aspekty jezdne odpowiada sześciocylindrowy silnik typu bokser biturbo o pojemności 2,8 litra. Jednostka jest w stanie wygenerować niebagatelną moc 450 KM.

Kierowca ma do dyspozycji pięciobiegową manualną skrzynią biegów, a także napęd na wszystkie cztery koła, co w tamtych czasach było pionierską technologią.

Deska rozdzielcza ma drewniane wykończenia i oryginalne radio Blaupunk Bremen z tamtejszej epoki.

Interesujący jest szczególnie ogólny przebieg. Licznik wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech dekad, pojazd przejechał zaledwie 961 kilometrów.

>

Warto zaznaczyć, że w latach 2018-2020 przeprowadzono prace konserwacyjno-remontowe o łącznej wartości około 120 tysięcy euro, co w przeliczeniu na złotówki daje nam niebagatelną kwotę ponad 500 tysięcy.

Wiadomo, że aukcja rozpocznie się 17 września w St. Moritz w Szwajcarii. Firma RM Sotheby's wystawi ten niezwykły pojazd za równowartość 1,38-1,57 miliona euro (6,2 mln złotych).

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl