ZDrogi.pl
Polonez pali lacza

youtube.com fsova

Tak się kiedyś bawili na zlotach. Palił gumę Polonezem - Wideo

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Polonez już dziś nie kojarzy się z szalonymi popisami na parkingu. Pałeczkę takiego auta dawno przejęło BMW E36. A swego czasu poczciwy "Poldek" pełnił podobną funkcję wśród młodzieży.

Polonez obecnie jest traktowany jak nobliwy klasyk, choć zdarzają się i tacy, którzy robią z nich iście wyścigowe maszyny. Swego czasu ze względu na niskie ceny, dostępność części i prostotę, był chętnie kupowany przez młodzież. Używano ich zarówno jako codzienny środek transportu, jak i zabawki do parkingowych popisów, na co pozwalał napęd na tylną oś.

Polonez z silnikiem Rovera. Niegdyś był marzeniem wielu

Silnik OHV oczywiście nie pozwalał na wiele, ale czasy były trudne i BMW E30, nie wspominając o w miarę wtedy świeżym E36, pozostały dla wielu w sferze marzeń. Innym świętym graalem był Polonez z silnikiem Rovera. Zamiast rachitycznego "ochłapa" z wałkiem w bloku, "Poldka" napędzał 16-zaworowy silnik z dwoma wałkami w głowicy, oferujący moc nieco ponad 100 koni mechanicznych. Do pełnego lansu brakowało tylko pakietu orciari.

Na dzisiejsze standardy nie robi to wrażenia, ale wtedy w Polonezie to było "coś". Widać to na nagraniu, które podchodzi z początku XXI wieku. Choć film został wstawiony w 2009 roku, autor pisze w opisie, że pochodzi ze zlotu "sprzed kilku lat". Czyli kiedy mogło być nagrane? W 2006? 2004?

Efektowne palenie gumy Polonezem

Uczestnicy zlotu wyjeżdżali z parkingu w Olkuszu (woj. małopolskie), aby dotrzeć do punktu docelowego w Bleławiu. Po drodze w kolumnę wepchnął im się Seat Cordoba, ale to nie jest aż tak istotny. Gdy korowód stanął przed skrzyżowaniem, jeden z kierowców postanowił się popisać.

Kierowca opla wjechał tuż przed ciągnik siodłowy. Zginął wraz z żoną

Kierowca wymusił pierwszeństwo na ciągniku siodłowym. Zginęło małżeństwo - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Przy pierwszej próbie spalenia gumy odpuścił sprzęgło, przez co auto wyrwało do przodu. Po chwili jednak wycofał i druga próba była już udana. Wąskie opony Poloneza po przekazaniu mocy 16-zaworowego silnika na tylne koła zaczęły buksować w miejscu i kolokwialnie mówiąc "smażyć kapcia".

Trzeba przyznać, że Polonez wyprodukował sporo dymu, jak na tak niepozorne auto. Dzisiaj taka scena wzbudziłaby jeszcze więcej sensacji, bo z podobnymi popisami kojarzy się głównie BMW E36, a nie Polonezami. Istnieje też ryzyko, że larum podnieśliby tzw. ratownicy, którzy - delikatnie mowiąc - mieliby bardzo za złe kierowcy, że "niszczy klasyka".

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: youtube.com fsova

Podobne artykuły

Kierowca agresywny atak

Na drogach

Nowy Sącz. Agresywny pasażer rzucił się na kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mercedes wypadek w deszczu

Na drogach

Wypadek w trakcie ulewy. Dwa Mercedesy zderzyły się czołowo

Czytaj więcej >
Kierowca forda mondeo

Na drogach

Niepotrzebna eskalacja agresji na drodze. Winna była osoba trzecia - Wideo

Czytaj więcej >
Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince

Na drogach

Osobowe BMW rozbiło się na przydrożnym drzewie. Młody kierowca nie miał szans na przeżycie

Czytaj więcej >
Kolizja parkingowa nie powiadomił poszkodowanej

Na drogach

Po "przycierce" obiecał kontakt z poszkodowaną. Nie wiedział, że jest nagrywany - Wideo

Czytaj więcej >
Ciężarówka kolizja z Sharanem

Na drogach

Próbował wyhamować kierowcę ciężarówki. Szybko tego pożałował - Wideo

Czytaj więcej >