ZDrogi.pl

MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News

Ta wiedza może uratować komuś życie. Jak interpretować oznaczenia przy drodze?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Każdy, kto choć raz jechał samochodem, kojarzy stojące wzdłuż drogi słupki. Są rozmieszczone w równych odstępach, posiadają odblaski i wyraźne oznakowanie. Nie każdy wie, jak prawidłowo odczytywać informacje, które można na nich znaleźć.

Słupki wykonane są z białego tworzywa sztucznego oraz posiadają ukośny pasek malowany na czerwono, na którym znajduje się odblask. Mają one przede wszystkim informować kierowców położeniu krawędzi jezdni. Po ich ustawieniu łatwo też nocą rozpoznać, np. że droga skręca.

Kolejną ważną funkcją przydrożnych słupków jest informowanie o naszym położeniu na drodze. Znajduje się na nich czytelna także w nocy informacja o tym, na jakiej drodze, którym jej kilometrze i metrze się znajdujemy. Informacja ta jest bardzo użyteczna, gdy potrzebujemy wezwać pomoc - szczególnie jeśli w grę wchodzi ludzkie życie.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

W obecnych czasach słupki straciły na znaczeniu - większość aut posiada nawigację

Oznaczenia najczęściej są nazywane po prostu słupkami drogowymi. To jednak nazwa potoczna, a oficjalnie są "słupkami prowadzącymi U-1a". Są wysokie na 150 cm i wkopane w ziemie na 50 cm - oznacza to, że wystają na metr z ziemi. Słupki drogowe umieszcza się co 100 m.

undefined

Gdzie można spotkać słupki prowadzące? Na wszystkich drogach krajowych i wojewódzkich. Powinny być też montowane na odcinkach dróg powiatowych i gminnych o nawierzchni utwardzonej lub asfaltowej. Przypadek taki obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy mówimy o łuku o promieniu mniejszym od 450 m.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo
Czytaj więcej >

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]