Ta wiedza może uratować komuś życie. Jak interpretować oznaczenia przy drodze?
Każdy, kto choć raz jechał samochodem, kojarzy stojące wzdłuż drogi słupki. Są rozmieszczone w równych odstępach, posiadają odblaski i wyraźne oznakowanie. Nie każdy wie, jak prawidłowo odczytywać informacje, które można na nich znaleźć.
Słupki wykonane są z białego tworzywa sztucznego oraz posiadają ukośny pasek malowany na czerwono, na którym znajduje się odblask. Mają one przede wszystkim informować kierowców położeniu krawędzi jezdni. Po ich ustawieniu łatwo też nocą rozpoznać, np. że droga skręca.
Kolejną ważną funkcją przydrożnych słupków jest informowanie o naszym położeniu na drodze. Znajduje się na nich czytelna także w nocy informacja o tym, na jakiej drodze, którym jej kilometrze i metrze się znajdujemy. Informacja ta jest bardzo użyteczna, gdy potrzebujemy wezwać pomoc - szczególnie jeśli w grę wchodzi ludzkie życie.
Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo
W obecnych czasach słupki straciły na znaczeniu - większość aut posiada nawigację
Oznaczenia najczęściej są nazywane po prostu słupkami drogowymi. To jednak nazwa potoczna, a oficjalnie są "słupkami prowadzącymi U-1a". Są wysokie na 150 cm i wkopane w ziemie na 50 cm - oznacza to, że wystają na metr z ziemi. Słupki drogowe umieszcza się co 100 m.
Gdzie można spotkać słupki prowadzące? Na wszystkich drogach krajowych i wojewódzkich. Powinny być też montowane na odcinkach dróg powiatowych i gminnych o nawierzchni utwardzonej lub asfaltowej. Przypadek taki obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy mówimy o łuku o promieniu mniejszym od 450 m.
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl