Strefa parkowania w Warszawie
Źródło: pixbay.com AndrzejRembowski

Jest nadzieja dla kierowców. Prokuratura zaskarżyła strefę parkowania

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
2 Lutego 2021

Strefa parkowania w Szczecinie trafiła na celownik prokuratury rejonowej. Jej zdaniem obecny system opłat uderza w zasadę równości wobec prawa, oraz został wprowadzony bezprawnie. Problemem okazał się nowy system opłat zatwierdzony przez Radę Miasta Szczecin.

Strefa parkowania w Szczecinie na celowniku prokuratury. Jest szansa dla kierowców

Strefa parkowania w Szczecinie przeszła spore zmiany we wrześniu 2020 roku. Rada Miasta uchwaliła wtedy projekt wprowadzający opłaty abonamenty, które faworyzowały mieszkańców Szczecina. Za parkowanie więcej mieli płacić przyjezdni.

- Prokuratura skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę, w której zakwestionowała uchwałę Rady Miasta [...] zarzucając jej m.in. to, że wbrew przepisom i zasadzie równości wobec prawa, wprowadza ona opłaty abonamentowe oraz zryczałtowane jedynie dla osób spełniających określone kryteria, znosząc tym samym powszechny dostęp do abonamentów w preferencyjnej cenie - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Preferencyjna stawka abonamentu w strefie parkowania dotyczy tylko osób rozliczających podatki w Szczecinie, oraz podmiotów, które mają w nim siedzibie. Zdaniem prokuratury dyskryminuje to osoby fizyczne zamieszkałe w mieście, które nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Jako przykłady podawane są osoby, które ze względu na bycie utrzymywanym przez rodziców, lub małżonka osiągnęły zerowy przychód i nie muszą płacić podatku PIT. To jednak niejedyne zastrzeżenie.

Zdaniem śledczych, niewłaściwe jest faworyzowanie mieszkańców Szczecina w stosunku do osób, które mieszkają w sąsiednich gminach i tam odprowadzają podatki. Zwłaszcza że przyjezdni, pracując w mieście, przyczyniają się do wyższych dochodów przedsiębiorców.

To zdaniem prokuratury wystarczy, aby stwierdzić, że nowe zasady opłat za parkowanie podważają zasadę równości. Ponadto śledczy wskazują, że uchwała została wydana bezprawnie poprzez niedostateczne uzasadnienie wysokości podwyższenie stawek w strefie parkowania.

Strefa parkowania może nie być taka droga. Prokuratura chce usunięcia nowej ustawy

Zarzut braku wystarczającego uzasadnienie dotyczy zarówno opłat jednorazowych w strefie A jak i B, opłat zryczałtowanych i opłaty dodatkowej za niewniesienie opłaty za postój oraz w zakresie abonamentu na określoną liczbę dni roboczych. Stwierdzono także, że nie uzasadniono wystarczająco rozszerzenia strefy parkowania płatnego.

Zarzuty prokuratury dotyczą również przekroczenia przez radę miasta upoważnienia ustawowego do określenia trybu reklamacyjnego przez sposób rozpatrywania odwołań. Oznacza to, że ten sam organ nie może rozpoznawać decyzji, które sam wydaje.

W zaskarżonej uchwale znalazł się zapis, który pozwala rozpatrywać reklamację podmiotowi, który jest administratorem Strefy Płatnego Parkowania. Uwagę śledczych zwrócił także zapis, według którego jeśli podczas uiszczania opłaty, wprowadzimy zły numer rejestracyjny auta, lub podstrefę, zostaniemy potraktowani, jakbyśmy w ogóle nie zapłacili.

- Prokuratura Rejonowa Szczecin - Niebuszewo wniosła o stwierdzenie nieważności uchwały i przywrócenie stanu zgodnego z obowiązującym prawem - poinformował PAP.

Źródło: PAP

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł