Renault 5
Źródło: Photo by Renault

Elektryczne Renault 5 ujrzało światło dzienne. Powrót klasyka ma zmienić oblicze marki

Piotr DutkaPiotr Dutka
15 Stycznia 2021

Renault znów zachwyciło swoich fanów. Francuska marka powoli zmienia swoje oblicze, stając się koncernem, który stawia wszystkie siły na rozwój elektrycznych modeli. W strategicznym planie „Renaulution”, przedstawiciele firmy przedstawili główne założenia na następnych pięć lat. Producent zapowiedział, że do 2025 roku na rynek trafi 14 nowych zelektryfikowanych modeli. Wśród nich znajdzie się odnowiony klasyk, Renault 5.

Renault chce zrewolucjonizować motoryzacje. Zaoferuje klientom elektryczne pojazdy. Wszystko dla dobra naszej planety.

Podczas prezentacji planu strategicznego, nazwanego wymownie „Renaulution”, przedstawiciele marki Renault ujawnili plany na kolejne 5 lat, a także odleglejszą przyszłość.

Francuzi bardzo dobrze zdają sobie sprawę, że obecny rynek motoryzacyjny przechodzi przez specyficzny okres. Wszechobecna elektryfikacja zmusza producentów do gwałtownych zmian w strategii.

Renault chce być europejskim wzorem, jeśli chodzi o nowoczesne technologię, ekologię oraz wykorzystywanie czystej energii. Do 2025 w ich ofercie ma się pojawić kilkanaście pojazdów elektrycznych oraz tych z napędem hybrydowym.

Renault 5

Koncern chce przodować we wszelkich rankingach dotyczących najbardziej nowoczesnych firm. Chce on wyznaczać trendy oraz budować silną pozycję pośród klientów preferujących zdecydowanie bardziej ekologiczne pojazdy.

Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoKrowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoCzytaj dalej

Warto nadmienić, że Renault sprzedało do tej pory, aż 300 tysięcy egzemplarzy samochodów elektrycznych. Inżynierowie opracowali także rewolucyjną technologię E-TECH oraz korzystają z doświadczenia pozyskiwanego z Formuły 1.

Renault 5 ujawnione. Klasyk powróci w elektrycznym wydaniu.

Wkrótce powstanie wiele nowych rodzin elektrycznych modeli. Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalnych platform podłogowych CMF-EV i CMF-B EV, opracowanych specjalnie na potrzeby samochodów elektrycznych.

Renault 5

Plany marki są bardzo ambitne. Według ich założeń, do 2025 roku na rynek zostanie wprowadzonych 14 modeli (7 elektrycznych i 7 z segmentu C/D).

Nowa wersja Renault 5 ma być elektrycznym samochodem, przeznaczonym do codziennej jazdy. Idealnie wkomponuje się w miejskie środowisko, przez co uważany będzie za samochód typowo miejski.

Stylistyka Renault 5 Prototype nawiązuje do kultowego modelu R5, który jest ważną częścią naszej historii. Jego najnowsza wersja jest uosobieniem nowoczesności. To samochód na miarę swoich czasów: miejski, elektryczny i atrakcyjny. - przekonuje Gilles Vidal, dyrektor stylistyki marki Renault.

Renault 5

R5 będzie pojazdem, który ma dotrzeć w głównej mierze do klientów, którzy cenią sobie ergonomię oraz estetykę. Ciekawym smaczkiem jest umieszczenie motywu francuskiej flagi na bocznych lusterkach. Podkreśla to fakt, że samochód został zaprojektowany właśnie we Francji.

Nie wiadomo dokładnie w jakim przedziale cenowym znajdzie się odmłodzony klasyk. Nie podano również kwestii związanych z osiągami oraz zasięgiem. Jedno jest jednak pewne. Renault chce z przytupem kontynuować swoją elektryczną ekspansję. Czy im się uda? O tym przekonamy się w 2025 roku.

Foto: Renault

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł